Mađarska poziva EU da počne pregovore sa SAD-om o carinskoj politici

Brisel je ozbiljno narušio carinsku saradnju sa SAD-om, rekao je Peter Szijjarto, pozivajući Evropsku komisiju da odmah započne razgovore sa Washingtonom.

Mađarska i Slovačka su ključna automobilska čvorišta, te da promašena carinska politika predstavlja ozbiljnu prijetnju za obje ekonomije (Wolfgang Rattay / Reuters)

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto pozvao je Evropsku komisiju da počne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u vezi sa carinskom politikom, upozoravajući da će nastavak lošeg upravljanja biti još jedan udarac evropskoj ekonomiji, javlja Anadolija.

Brisel je ozbiljno narušio carinsku saradnju sa SAD-om, rekao je Szijjarto, pozivajući Evropsku komisiju da odmah počne razgovore sa Washingtonom.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare s potpredsjednikom Slovačkog nacionalnog vijeća Peterom Žigom kritikovao je vodstvo EU-a kao nesposobno i paralizirano fobijom od američkog predsjednika Donalda Trumpa, što je, kako je rekao, dovelo do još jednog strateškog neuspjeha.

Szijjarto je ukazao na neravnotežu u tarifama za automobile – Evropa nameće 10 posto na američka vozila, dok SAD naplaćuje samo 2,5 posto, rekao je navodeći da je Brisel trebalo da smanji tarife EU-a kako bi otvorio pošten kanal za pregovore i spriječio SAD da uvede mjere odmazde.

Mađarska i Slovačka ključna automobilska čvorišta

Naglasio je da su Mađarska i Slovačka ključna automobilska čvorišta, te da promašena carinska politika predstavlja ozbiljnu prijetnju za obje ekonomije.

“Pozivamo Evropsku komisiju da se konačno sabere i pregovara sa Amerikancima”, rekao je on, upozoravajući da će nastavak lošeg upravljanja biti još jedan udarac evropskoj ekonomiji.

“Nakon COVID-a, nakon sankcija, sada su pokvarili i carinsku saradnju – ovo se ne može nastaviti”, dodao je Szijjarto.

Trump je ranije najavio uvođenje carina od 25 posto na uvoz automobila u SAD, koje treba da počnu da se naplaćuju 3. aprila.

Izvor: Agencije

Reklama