Prekinuta konstitutivna sjednica Skupštine Kosova: Mandati poslanika nisu potvrđeni

Sa 119 prisutnih poslanika u sali od ukupno 120, nije odobren izvještaj Komisije za verifikaciju mandata i kvoruma.

Na sjednici Skupštine Kosova u utorak nije odobren izvještaj Komisije za verifikaciju mandata i kvoruma (Erkin Keçi - Anadolu Agency)

Zastupnici novog saziva Skupštine Kosova na konstitutivnoj sjednici nisu položili zakletvu, izabrali predsjednika Skupštine i glasali za novu vladu.

Na sjednici koju je vodio najstariji zastupnik u sali Avni Dehari, sa 119 prisutnih zastupnika u sali od ukupno 120, nije odobren izvještaj Komisije za verifikaciju mandata i kvoruma.

Privremeni odbor je dostavio izvještaj zastupnicima, tražeći da o njemu glasaju, kako bi se provjerili mandati 120 poslanika izabranih na osnovu liste koju je ovjerila Centralna izborna komisija (CIK).

Zastupnici Srpske liste bili su uzdržani

Sa 52 glasa za, 46 protiv i 11 uzdržanih, zastupnici Pokreta Samoopredjeljenje i Socijaldemokratske inicijative glasali su za izvještaj, dok su protiv bili zastupnici Demokratske partije Kosova (PDK), Demokratskog saveza Kosova (LDK) i Alijanse za budućnost Kosova (AAK). Zastupnici Srpske liste bili su uzdržani, javlja Anadolija.

Nakon pauze, predsjedavajući je najavio prekid sjednice.

“Pod ovim okolnostima, prinuđeni smo da prekinemo sjednicu i obavijestimo predsjednicu pismom kako dalje”, rekao je Dehari.

Prema riječima izabranog zastupnika iz zastupničke grupe Pokreta Samoopredjeljenje Fatona Pecija, ovo je nova okolnost u ustavnom i zakonskom smislu i shodno tome je predsjedavajući sjednice odlučio da se obrati predsjednici Kosova za naredne korake.

Konstitutivnu sjednicu Skupštine sazvala je 1. aprila predsjednica Kosova Vjosa Osmani, nakon sastanka sa liderima političkih partija.

Imenovanjem predsjednika Skupštine i zamjenika predsjednika bit će otvoren put za proces formiranja nove vlade Kosova.

Kritike i “formalna” ostavka Kurtija

Glasanje trojice poslanika Socijaldemokratske inicijative za izvještaj Komisije za provjeru mandata i kvoruma viđeno je kao znak da će ova stranka podržati formiranje nove vlade na čelu sa premijerom u “formalnoj” ostavci Albinom Kurtijem (kako bi mogao preuzeti mandat u Skupštini).

Kurti je nazvao “unutarinstitucionalnim napadom na Republiku Kosovo” neizglasavanje izvještaja Komisije za verifikaciju mandata na konstitutivnoj sjednici parlamenta. Na Facebooku je napisao da se “znalo” da su poslanici Demokratske partije Kosova (DPK), Demokratskog saveza Kosova (DSK), Alijanse za budućnost Kosova (ABK) i Srpske liste “protiv Vlade i Republike” ali da su danas pokazali i da su “protiv sebe”, prenijela je Beta.

Pokret Samoopredjeljenje, koji ima prvo pravo da formira novu vladu, osvojio je 48 poslaničkih mjesta u Skupštini, a potrebna mu je i saradnja sa poslanicima drugih stranaka da bi dobio 61 glas za formiranje nove vlade.

Izvor: Agencije

Reklama