Nova njemačka vlada smanjuje kvote useljenika sa Zapadnog Balkana
Njemačka će prepoloviti broj useljenika sa Zapadnog Balkana koji po posebnim pravilima useljavaju u Njemačku.

Njemačka će prepoloviti broj useljenika koji u sklopu tzv. Pravila za Zapadni Balkan u svrhu zaposlenja od 2016. useljavaju u Njemačku, navodi se u koalicijskom ugovoru nove demokršćansko-socijaldemokratske vlade.
“Redovnu migraciju u Njemačku u okviru takozvanog Pravila za Zapadni Balkan ograničit ćemo na 25.000 osoba godišnje”, piše u koalicijskom sporazumu koji su Unija CDU/CSU i Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) u četvrtak predstavile u Berlinu, penijela je Hina.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKoliko se isplati mali privatni biznis
Protesti u srpskim sredinama na Kosovu zbog raspodjele socijalne pomoći iz Srbije
Prekid trgovine robom u Luci Ploče: Kako će utjecati na ekonomiju i logističke lance
Radni ugovor
Pravilo koje zaposlenima sa Zapadnog Balkana omogućuje useljavanje u svrhu rada je uvedeno početkom 2016. nakon što su zemlje te regije proglašene sigurnim zemljama čime je praktički isključeno sticanja prava na azil u Njemačkoj za građane tih zemalja.
Ovim pravilom se htjelo onim osobama koje u Njemačkoj pronađu zaposlenje omogućiti da regularnim putem usele u Njemačku.
Za razliku od ostalih pravila za radne useljenike koji ne dolaze iz neke od zemalja Evropske unije, za useljavanje po Pravilu o Zapadnom Balkanu nije potrebna kvalifikacija nego isključivo radni ugovor s poslodavcem u Njemačkoj.
Posljednja socijaldemokratsko-zeleno-liberalna vlada je prije nepunih godinu dana udvostručila kvotu u sklopu ovog pravila na 50.000 radnih dozvola godišnje.
Najviše Kosovara
Krajem prošle godine na temelju useljavanja u sklopu Pravila o Zapadnom Balkanu u Njemačkoj je bilo prijavljeno 79.500 osoba. Najveći broj dolazi s Kosova iza kojeg slijede državljani Bosne i Hercegovine.
Građani šest zemalja Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija) legalno u Njemačku mogu useliti i preko drugih programa o useljavanju kvalificirane radne snage.
Najveći problem prilikom izdavanja radnih viza predstavljali su ograničeni kapaciteti njemačkih konzularnih predstavništava gdje se na termin u početnoj fazi čekalo i više od godinu dana.