Kanada uvjerena u pobjedu u trgovinskom sukobu sa SAD-om
Šefica diplomatije Melanie Joly je naglasila da Kanada kupuje više američkih proizvoda nego Kina, Japan, Britanija i Francuska zajedno, ističući njen značaj kao ključnog trgovinskog partnera SAD-a.

Kanadska ministrica vanjskih poslova Melanie Joly izrazila je uvjerenje u sposobnost njene zemlje da prevlada u tekućem trgovinskom pokrenutom nizom carina koje je uveo američki predsjednik Donald Trump.
Govoreći za BBC, Joly je naglasila značaj Kanade kao trgovinskog partnera za SAD.
Nastavite čitati
list of 4 itemsCentralna banka SAD-a upozorava na posljedice Trumpovih carina
WTO prognozira oštar pad sjevernoameričke robne razmjene
Shein i Temu povećavaju cijene zbog Trumpovih mjera
“Mi smo najveći kupac SAD-a. Kupujemo više od Amerikanaca nego Kina, Japan, Velika Britanija i Francuska zajedno”, rekla je Joly.
Američka administracija je uvela carinu od 25 posto na uvoz kanadskog čelika i aluminijuma, a Trump je, također, najavio planove za uvođenje opsežnih “recipročnih” carina koje će stupiti na snagu od 2. aprila.
Ona je istakla da je utjecaj tarifa i rastućih troškova glavna briga za Kanađane, posebno dok se pripremaju za predstojeće savezne izbore.
Joly je naglasila snažnu ekonomsku vezu između Kanade i SAD-a, ističući da utjecaj carina seže dalje od Kanađana do “vrijednih Amerikanaca”.
Trgovinski sukob
Ona je sugeririsala da bi američki građani mogli igrati ključnu ulogu u rješavanju trgovinskog sukoba.
“Mislimo da su nam na kraju jedini koji će moći pomoći da pobijedimo u ovom ratu […] sami Amerikanci jer oni mogu poslati poruku svojim zakonodavcima”, navela je.
Joly je, govoreći o vanrednim izborima, rekla da je Liberalna stranka “veoma voljna” da osigura “jasan mandat” za borbu protiv Trumpovih carinskih prijetnji.
Očekuje se da će izbori biti nadmetanje između premijera Marka Carneya i lidera konzervativaca Pierrea Poilievrea.
Trump tvrdi da će carine ojačati američku proizvodnju, zaštititi radna mjesta i smanjiti trgovinski jaz. Iako ne isključuje recesiju, insistira da su one neophodne.
Američki ministar trgovine Howard Lutnick nazvao ih je “vrijednim” uprkos ekonomskim rizicima.