Objavljen tekst deklaracije o vojnoj saradnji Hrvatske, Albanije i Kosova
Ministri odbrane Hrvatske, Albanije i Kosova potpisali su deklaraciju o vojnoj saradnji, što je izazvalo osude iz Srbije.

Hrvatska, Albanija i Kosovo zajedničkom deklaracijom o odbrambenoj saradnji žele povećati sigurnost u jugoistočnoj Evropi i povećati spremnost za sadašnje i buduće prijetnje, ističe se u tekstu deklaracije koji je objavio MORH u subotu nakon što je sporazum izazvao oštre kritike u Srbiji.
Hrvatska, Albanija i Kosovo potpisale su u utorak deklaraciju o jačanju odbrambene suradnje kojom su potvrdili “namjeru jačanja trilateralne sigurnosne i obrambene suradnje radi poboljšanja sigurnosti i stabilnosti u jugoistočnoj Europi i Jadransko-jonskoj regiji” te naglašavaju “važnost zajedničkih napora u odgovoru na nove sigurnosne izazove, hibridne prijetnje i druge rizike koji mogu ugroziti regionalnu, europsku i međunarodnu stabilnost”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZelenski poziva na jednomjesečno primirje: Putin pokušava manipulisati svijetom
London Briselu nudi novo strateško partnerstvo dok im Trump prijeti carinama
Trump, na dan kanadskih izbora, zagovara aneksiju Kanade
“Odlučni smo osigurati spremnost za suočavanje sa sadašnjim i budućim prijetnjama te ostvariti naše obrambene i sigurnosne ciljeve”, naglašava se u deklaraciji koju su u utorak u Tirani potpisali ministri odbrane tri zemlje Ivan Anušić, Pirr Vengu i Ejup Maqedonci.
U deklaraciji su izdvojena četiri područja saradnje – promicanje odbrambenih sposobnosti i industrijske saradnje; unapređenje interoperabilnosti kroz obrazovanje, obuku i vježbe; borba protiv hibridnih prijetnji i jačanje otpornosti te pružanje potpore euroatlantskim integracijama.
To znači da će se, među ostalim, istraživati “mogućnosti razvoja i nabave obrambenih sposobnosti putem multinacionalnih rješenja za povećanje spremnosti vojnih snaga”, kao i pojačati “ulaganja u nove tehnologije i inovacije radi ubrzanja i osiguravanja jedinstvenog pristupa sigurnosnoj i obrambenoj transformaciji”.
U deklaraciji se dodaje da će interoperabilnost unaprijediti putem “razmjene stručnih znanja i najboljih praksi u regrutaciji, razvoju i zadržavanju kvalificiranog osoblja”, “poboljšanjem individualnih i kolektivnih obrazovnih i obučnih mogućnosti kroz odgovarajuće vojne akademije i visoka vojna učilišta” te “jačanjem bilateralnih i/ili trilateralnih vježbi, u skladu s politikom obuke i vježbi NATO-a i EU-a, radi osiguravanja odgovarajuće pripremljenosti snaga”.
U borbi protiv hibridnih prijetnji, tri države navode da će, među ostalim, istraživati “mogućnosti odgovora na širok spektar potencijalnih prijetnji kritičnoj infrastrukturi i komunikacijskim mrežama”.
Kad je riječ o potpori evropskim integracijama, Hrvatska, Albanija i Kosovo su dogovorile “bližu suradnju i koordinaciju radi potpune integracije Kosova u regionalne sigurnosne i obrambene inicijative” te potporu “euroatlantskoj perspektivi Kosova kroz zalaganje za njegov status u NATO-vom Partnerstvu za mir”.
“Ova zajednička deklaracija izrađena je u duhu prijateljstva, solidarnosti i međusobnog povjerenja. Ona odražava zajedničke strateške vizije Republike Albanije, Republike Hrvatske i Republike Kosova. Ona ne stvara nikakve nove međunarodne ili međuvladine pravne obveze između država niti utječe na postojeće obveze s drugim državama”, navodi se u zaključku deklaracije.
Kritike iz Srbije
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je u srijedu u Briselu da su Hrvatska i Albanija potpisivanjem vojnog sporazuma s “privremenim institucijama” u Prištini otvorile utrku u naoružanju u regiji.
“Otvorili su trku u naoružanju u našoj regiji, to je za nas teška situacija, svakako ne laka, ali smo razumeli njihovu poruku. I sačuvat ćemo svoju zemlju, odvratiti ih i uvek uspešno obraniti od svakog potencijalnog agresora, čak i ovako moćnog”, rekao je Vučić nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom.
Na prozivke je ubrzo reagirao hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić.
“Prošlo je vrijeme kada je Hrvatska pitala Beograd što smije i kako treba raditi i to se više nikada neće ponoviti. Već 35 godina smo samostalna država, prošli smo pet godina agresije i politike koja je zastupala takav narativ. Hrvatska će potpisivati deklaracije s kim želi, a suradnja s Albanijom i Kosovom usmjerena je na razmjenu znanja, suradnju vojnih industrija, potporu euroatlantskom putu Albanije i Kosova…”, objavio je Anušić u srijedu na društvenoj mreži X.
I premijer Andrej Plenković u četvrtak je odgovorio Vučiću i poručio da tri zemlje za dogovor nisu trebale pitati “ni Srbiju, ni NATO”.
Plenković je rekao da su Hrvatska, Albanija i Kosovo potpisale taj “memorandum na temelju svojih odluka i i svojih procjena i za to ne trebaju pitati nikoga, ni Srbiju, ni NATO”.
“To je memorandum o zajedničkoj suradnji, tu nema nikakvog neprijateljskog karaktera”, rekao je Plenković.