Zatraženo još tri mjeseca pritvora za Nešića

Bivši državni ministar sigurnosti BiH rekao je da poštuje pravosudne institucije.

Na svjedoke u slučaju Nenada Nešića je, kako je rekla tužiteljica Jolović, uticano pozivima iz Srbije (FENA / Arhiva)

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je još tri mjeseca pritvora za bivšeg državnog ministra sigurnosti Nenada Nešića, osumnjičenog za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu položaja i primanje mita, dok je odbrana predložila puštanje na slobodu uz izricanje mjera zabrane.

Tužiteljica Bojana Jolović rekla je da je u protekla dva mjeseca saslušan određeni broj svjedoka, izvršeno pretresanje elektronskih uređaja i otvorena finansijska istraga u okviru koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske 18. marta dostavilo preliminarni izvještaj, prenosi Fena.

“Ta istraga je tek u početnoj fazi”, rekla je Jolović i dodala da je to jedan od razloga zbog kojeg od Suda BiH traži produženje pritvora za Nešića.

Navela je da je saslušano samo sedam svjedoka, a da ostali nisu saslušani “iz svima poznatih razloga”.

Jolović je rekla da će u narednom periodu biti potrebna međunarodna pravna pomoć u okviru finansijske istrage sa Srbijom i Crnom Gorom jer osumnjičeni u tim državama ima imovinu. Dio imovine u Crnoj Gori, prema riječima Jolović, već je blokiran.

Tužilaštvo traži pritvor i zbog mogućeg uticaja na svjedoke.

“Svjedok kojeg smo ispitali u prethodnom periodu je potvrdio da je od strane bivšeg savjetnika osumnjičenog dobio instrukciju da ode kod Mirka Pandurevića i kaže mu da promijeni iskaz”, rekla je Jolović.

Na svjedoke je, kako je rekla Jolović, uticano pozivima iz Srbije.

“Govori im se šta trebaju pričati ili oni koji su već pričali, šta da izmijene”, rekla je.

Nešićeva advokatica Senka Nožica rekla je da osumnjičena osoba ne može u pritvoru provesti više od tri mjeseca, osim ako je za određeno krivično djelo zaprijećena zatvorska kazna do deset godina.

Od djela za koje se sumnjiči Nešić, Nožica kaže da je samo za zloupotrebu položaja predviđena kazna do deset godina, ali da djelo ne odgovara činjeničnom opisu Tužilaštva.

Nožica kaže da je Tužilaštvo trebalo utvrditi je li Nešić direktno uticao na svjedoke, što nije urađeno.

“Postojanje pretpostavke nije dovoljno. Moraju postojati konkretni argumenti”, rekla je.

Prema njenim riječima, motiv bivšeg Nešićevog savjetnika koji je razgovarao sa svjedokom bio je da sačuva svoj posao, a ne da oslobodi Nešića krivične odgovornosti. Podsjetila je da je Nešić podnio ostavku na mjesto ministra sigurnosti BiH.

Sudskom vijeću se obratio i osumnjičeni te rekao da poštuje pravosudne institucije, da se do sada odazivao na svaki poziv te da je svu svoju imovinu prijavio dok je bio na funkcijama.

“Nisam ništa krio. Funkciju ministra sam napustio dobrovoljno. Da to nisam uradio, ja bih i sad bio ministar”, rekao je Nešić.

Ostali bez produženja pritvora

Dodao je da ne može uticati na svjedoke i da se ne protivi bilo kojim mjerama zabrane, ukoliko mu ih Sud izrekne.

Produženje pritvora nije zatraženo za druge osumnjičene u ovom predmetu – Mladenu Lučiću i direktoru “Puteva RS-a” Milanu Dakiću.

Osumnjičeni su da su, kao rukovodioci “Puteva RS-a” i lica koja su poslovala s ovim preduzećem, počinili krivična djela “udruženje radi činjenja krivičnih djela”, “pranje novca”, “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja” te “primanje mita”, a oni su s Nešićem uhapšeni krajem decembra prošle godine, kada im je određen pritvor.

Sud će naknadno donijeti odluku o prijedlogu Tužilaštva.

Izvor: Agencije

Reklama