Bećirović optužio Vučića da pogoršava krizu u BiH, Cvijanović krivi Schmidta
Vučić nije nadležan da osporava odluke nezavisnih pravosudnih institucija u BiH, rekao je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

Član predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović se na današnjoj konferenciji za medije reflektirao na poruke i izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je sudski proces protiv čelnika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika više puta dosad nazvao veoma opasnim trenutkom, koji cijelu regiju može uvesti u probleme.
Državno Tužilaštvo BiH raspisalo je centralnu potjernicu protiv Dodika, entitetskog premijera i predsjednika entitetske skupštine RS Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, pod optužbom za udar na ustavni poredak BiH.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSljedeći potezi studenata u blokadi u Srbiji | Kontekst
Novi REM, isti problem: Srbiji su potrebni drugačiji mediji
A zašto četnici nisu oslobađali Jasenovac
Entitet RS ranije je usvoji niz zakona koji zabranjuju rad državnih provosudnih i sigurnosnih agencija na području RS-a. Bila je to reakcija nakon što je Dodik osuđen na godinu zatvora i šest mjeseci političke suspenzije, jer nije poštovao odluke Ustavnog suda BiH i odluke Visokog predstavnike međunarodne zajednice BiH.
Bećirović je rekao da predsjednik Srbije nije nadležan da se miješa u vanjsku ili unutrašnju politiku Bosne i Hercegovine, ističući da je to eksplicitno zabranjeno međunarodnim pravom, te Ustavom Bosne i Hercegovine, javlja Lejla Nezirović, reporterka Al Jazeere.
“Vučić nije nadležan da mijenja mirovni sporazum niti da nadzire implementaciji Dejtona. Predsjednik Srbije nije nadležan da bude advokat destruktivnih pojedinaca u BIH”, rekao je Bećirović.
U nastaku reakcija na Vučićeve izjave o stanju u BiH, Bećirović je naveo i to da predsjednik Srbije “nije nadležan da tumači kontinuitet BiH, jer je to jasno propisano ustavom BiH”.
Također je naveo čitav niz međunarodnih povelja, članaka bosanskohercegovačkog Ustava, kako bi svoje tvrdnje potkrijepio.
“Vučić nije nadležan da tumači ljudska prava i ostale slobode u BiH, to je jasno određeno ustavom BiH. Kako piše i u Ustavu, Vučić mora poštovati suverenitet Bosne i Hercegovine”, kazao je.
‘Schmidt je konačni tumač Dejtonskog sporazuma’
Govoreći o visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini Christianu Schmidtu, koji je pod stalnim napadima iz bh. entiteta Republika Srpska i Srbije, rekao je da je on “konačni tumač Dejtonskom sporazuma”.
Bećirović je istakao da ne postoji nijedna odredba Dejtonskog sporazuma koja govori o mogućnosti uništenja BiH.
“Sud, Tužilaštvo BiH, VSTV zasnovani su na zakonima koje je jednoglasno usvojila Parlamentarna Skupština BiH. Vučić nije nadležan da osporava odluke nezavisnih pravosudnih institucija u BiH”, dodao je.
U reakciji na Vučićevu izjavu da je nalog za napšenje predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika usmjeren protiv Srba, Bećirović je kazao da “presuda Dodiku nema nikakve veze sa RS i sa srpskim narodom”.
“Vučić nije nadležan da ocjenjuje presude nezavisnih sudova u BiH, niti da tumači krivično zakonodavstvo BiH”, kazao je.
Poručio je i da dobri i ravnopravni odnosi Bosne i Hercegovine nemaju alternativu, kao i da za sve zemlje Zapadnog Balkana i ovog dijela svijeta jesu ključni mir, stabilnost i međusobna saradnja.
Istup za medije imala je i Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koja je imala, očekivano, suprotno mišljenje od Bećirovića.
Kazala je da se Srbija prema BiH odnosi “odmjereno i odgovorno” ponavljajući tezu kako su krizu kreirali Ustavni sud BiH i Schmidt kojeg u RS-u ne priznaju jer o tome “nije odlučivalo Vijeće sigurnosti UN-a”.
Schmidta je prozvala zbog nametanja odluka i zakona, uključujući tu izmjene Krivičnog zakona prema kojima je Dodik osuđen na zatvorsku kaznu.
“To je apsolutno neprihvatljivo”, kazala je Cvijanović.
Novo pismo Cvijanović Guterresu
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH također je poslala novo pismo glavnom tajniku Ujedinjenih naroda Antoniju Guterresu u kojem se nudi da pojasni “izvore akutne krize u BiH i kako se Republika Srpska, jedan od dva eniteta, koja čine BiH, nada će ih okončati”, javio je iz Washingtona Ivica Puljić, reporter Al Jazeere iz Washingtona.
U nastavku pisma, dugog dvije stranice, Cvijanović navodi već poznate napade na visokog predstavnika Christiana Schmidta kojeg naziva “stranim namjesnikom” uz traženje da se ured OHR-a zatvori. Nadalje se žali na sudski proces i kaznu Miloradu Dodiku kao na “političko suđenje”.
Na kraju pisma kaže “… RS je bezalternativno opredijeljena za rješavanje političkih sporova u BiH isključivo mirnim putem. Čelnici RS-a ustrajno su pozivali na mir u BiH i podržali nazočnost misije Europske unije EUFOR Althea u BiH. RS je čak pozdravila jačanje EUFOR Althee kako bi se pružila dodatna sigurnost građanima države.”
Vijeće sigurnosti UN-a u petak, podsjeća Puljić, treba imati zatvorene konsultacije o situaciji u Bosni i Hercegovini na koje je pozvala Slovenija, uz potporu europskih članica Vijeća – Velike Britanije, Francuske, Grčke i Danske.