Dodik prijeti ‘neposlušnim’ Srbima, opozicija u bh. entitetu RS ga proziva

Opoziciona stranka pita s kojim pravom Dodik ugrožava egzistenciju hiljada porodica prijeteći konfiskovanjem imovine Srbima koji časno rade u pomenutim institucijama.

Dodik nije prijetnja BiH, nego Republici Srpskoj i srpskom narodu, tvrde iz SDS-a (FOTO TANJUG/ FOTO SRNA/ Borislav Zdrinja)

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik izjavio je danas u Zvorniku da je dao nalog da se popišu svi koji rade u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTS) Bosne i Hercegovine, a koji su predstavnici sudova i tužilaštava u Republici Srpskoj te je ponovio upozorenje onima koji se ogluše o njegov ukaz o napuštanju bh. institucija, spominju čak i oduzimanje imovine u RS-u.

Dodik je rekao da će se u narednim mjesecima razmisliti o konfiskovanju imovine onima koji su iz Republike Srpske, a nastavili su da rade u „vanustavnim pravosudnim institucijama“, odnosno Sudu i Tužilaštvu BiH.

Na Dodikove najave oštro je reagovala najveća opoziciona partija u RS-u, Srpska demokratska stranka:

„S kojim pravom Milorad Dodik ugrožava egzistenciju više hiljada porodica prijeteći konfiskovanjem imovine Srbima koji časno i profesionalno rade svoj posao u SIPA-i, Sudu, Tužilaštvu BiH i VSTS-u, institucijama koje je upravo on osnovao zajedno sa Visokim predstavnikom?“, upitali su iz SDS-a.

‘Ucjenjivanje i progon Srba koji ne misle kao on’

SDS smatra da stavovi SNSD-a vode “u raspakivanje Dejtona, ali i ono najteže omalovažavanje, ucjenjivanje i progon svih Srba koji ne misle kao oni.”

Sud BiH krajem februara nepravomoćno je osudio Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH kao i odluka Ustavnog suda BiH.

Kao reakcija na presudu, entitetska vlada i entitetski parlament RS-a pod kontrolom Dodika usvojila je niz zakona, koji zabranjuju rad državnih pravosudnih i sigurnosnih agencija u tom bh. entitetu.

Ustavni sud ih je stavio van snage, a državno Tužilaštvo je protiv Dodika, entitetskog premijera Radovana Viškovića i predsjednika entitetske skupštine Nenada Stevandića podiglo optužnicu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”.

Zatraženo je i njihovo privođenje, jer se nisu odazvali pozivu Suda BiH, a nakon toga, raspisan je centraln potjernica.

Sa njihovim hapšenjem trenutno se oklijeva, jer bi to, prema sigurnosnim agencijama u BiH, predstavljalo velik sigurnosni rizik.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama