Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku
Ćulum kaže da će se povinovati zakonima koje je usvojila Narodna skupština bh. entiteta Republika Srpska.

Darko Ćulum, direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), povukao se sa svoje pozicije u skladu sa zakonima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine po hitnom postupku privremeno stavio van snage, potvrđeno je Al Jazeeri.
Ćulumovo napuštanje SIPA-e uslijedilo je dan nakon što je Vlada bh. entiteta Republika Srpska donijela uredbu kojom se svim uposlenicima u četiri državne institucije koji predstavljaju srpski narod nalaže povlačenje sa trenutnih poslova, uz prijetnju sankcijama.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNiti jednoj zemlji u regiji osim BiH nije problem oprostiti trošarine
Prevoznici žele sistemska rješenja
Protestna vožnja prevoznika u Sarajevu
Informaciju je Al Jazeeri potvrdila glasnogovornica SIPA-e Jelena Milović, dok ju je Ćulum kratko prokomentirao.
“Dao sam ostavku iz ličnih razloga. Vraćam se po ugovoru u Ministarstvo unutrašnjih poslova Srpske pa ću najvjerovatnije poslije u penziju“, rekao je Ćulum za televiziju ATV.
Poziv iz RS-a važi do sutra
Do sutra važi poziv Vlade RS-a da uposlenici SIPA-e, sudije, tužioci i radnici Suda BiH, Tužilaštva BiH i VSTV-a BiH pređu na enitetski nivo, nakon čega im prijete sankcije.
Politička kriza u BiH uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio entitetskog predsjednika Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine.
Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Onima koji odbiju Dodikov ukaz, zaprijećeno je krivičnim progonom, i to zbog kršenja zakona koje je Ustavni sud BiH suspendirao.
Ćulum je ispunio uslove za starosnu mirovinu i nije mogao računati na novi mandat na čelu SIPA-e.
Vođenje tom agencijom trebao bi preuzeti Suad Hasanović, voditelj kriminalističko-istražnog odjela, piše Hina.
Iako SIPA po sistematizaciji ima predviđenu poziciju zamjenika direktora to je mjesto upražnjeno otkako je iz BiH u Hrvatsku još u julu 2024. pobjegao Zoran Galić, kojeg pravosuđe u BiH traži zbog sumnje u umiješanost u korupciju.
Galićev nasljednik još nije imenovan.