Senatori pozivaju američkog državnog sekretara na jače djelovanje u BiH

Devet američkih senatora su od Marca Rubija zatražili konkretne korake na zaustavljanju Milorada Dodika.

Peter Welch je među potpisnicima pisma Marcu Rubiju (REUTERS/Kevin Mohatt)

Devet američkih senatora uputilo je pismo državnom sekretaru Marcu Rubiju, u kojem su ga podsjetili na najnovije događaje u Bosni i Hercegovini i od njega zatražili djelovanje, javio je Ivica Puljić, reporter Al Jazeere iz Washingtona.

Pismo su potpisali senatori Charles Grassley, Jeanne Shaheen, James Risch, Richard Durbin, Thom Tillis, Chris Van Hollen, Peter Welch, Mike Quigley i Ann Wagner.

Na početku pisma izvijestili su Rubija da su duboko zabrinuti zbog nedavnih postupaka Milorada Dodika, čelnika entiteta Republika Srpska unutar sastava Bosne i Hercegovine.

Podsjećaju da se Dodik “godinama bavio secesionističkim djelovanjem, osporavanjem državnih institucija Bosne i Hercegovine, podrivanjem Dejtonskog sporazuma i ugrožavanjem teritorijalne cjelovitosti i etnosocijalne kohezije zemlje”.

‘Koraci prema potencijalnom otcjepljenju’

“Kao odgovor, Sjedinjene Američke Države, uključujući i u vrijeme prve Trumpove administracije, nametnule su sankcije g. Dodiku i pojedincima i subjektima koji su pomogli u njegovim secesionističkim djelovanjima”, navedeno je u pismu.

“Dana 26. veljače 2025. godine Ustavni sud Bosne i Hercegovine osudio je Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom zbog njegove odluke da provode protuustavne zakone koji su odbacivali ovlasti Ustavnog suda i Ured visokog predstavnika. Gospodin Dodik je obećao da će ignorirati presudu i nastaviti svoj separatistički plan, što ga je navelo da poduzme korake prema potencijalnom otcjepljenju Republike Srpske iz Bosne i Hercegovine”.

Senatori nastavljaju da su nedavno “gospodin Dodik i njegovi saveznici eskalirali vlastitu secesionističku krizu”.

“Narodna skupština Republike Srpske donijela je, a Dodik proveo, dva nova neustavna zakona usmjerena na zabranu funkcioniranja sigurnosnih i pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine na državnoj razini unutar Republike Srpske. Entitetskim ustanovama u Republici Srpskoj je naloženo da upotrebom sile zaustave i spriječe zakonite radnje i aktivnosti državnih institucija Bosne i Hercegovine u granicama Republike Srpske. Osim prijetnji silom, imale su i prijetnje uhićenjima, sankcijama i kaznenim postupcima usmjerenim na zaposlenike državnih institucija Bosne i Hercegovine, koji žive i rade u Republici Srpskoj za nastavak vršenja federalnih nadležnosti. Ovo je izravan napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i Dejtonski mirovni sporazum”, dodali su senatori.

Pozvali su američku administraciju da upotrijebi sva sredstva koja su joj na raspolaganju, uključujući diplomaciju i sankcije kao bi spriječila pogoršanje situacije u Bosni i Hercegovini.

Konkretno, pozvali su Rubija da poduzme sljedeće akcije:

  • Proširiti ciljane sankcije protiv Dodika i njegovih pomagača, uključujući dodatna financijska ograničenja i zabrane putovanja za one koji podrivaju suverenitet Bosne i Hercegovine i demokratske procese.
  • Povećati diplomatski angažman s Bosnom i Hercegovinom, uključujući imenovanje posebnog izaslanika za Zapadni Balkan, koji će koordinirati politiku.
  • Blisko koordinirati s europskim saveznicima i partnerima kako bi se predstavila jedinstvena međunarodna zajednica protiv secesionističkih prijetnji, uključujući reviziju spremnosti EUFOR-a, Misije operacije Althea za rješavanje potencijalnih sigurnosnih prijetnji.
  • Nadograditi snažnu izjavu američkog otpravnika poslova u Bosni i Hercegovini, potvrđujući javno i nedvosmisleno na najvišim razinama da su Sjedinjene Američke Države privržene suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru Bosne i Hercegovine. Sigurnost, stabilnost i ekonomski prosperitet Bosne i Hercegovine i dalje su vitalni za interes Sjedinjenim Američkih Državama na Zapadnom Balkanu. Snažno vodstvo iz Sjedinjenih Američkih Država, radeći usklađeno s našim saveznicima i partnerima, ključan je za suprotstavljanje destabilizirajućem programu gospodina Dodika.

Kongresmen Wilson: Spriječiti ponavljanje historije

Senatori su na kraju dodali da su “spremni podržati napore američke administracije u tom pogledu” i da se “vesele nastavku suradnje na unapređenju mira, stabilnosti i demokratskog razvoja u Bosni i Hercegovini”.

U odvojenoj reakciji, Dodika je kritizirao i američki kongresmen Joe Wilson koji je upozorio da potezi predsjednika bh. entiteta RS ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum i stabilnost Bosne i Herrcegovine.

“Korumpirani kriminalac s američke liste sankcionisanih Milorad Dodik i ratni zločinac Putin prijete da će poništiti Dejtonski mirovni sporazum i destabilizirati Bosnu i Hercegovinu”, naveo je republikanski zastupnik u Zastupničkom domu Američkog kongresa, prenijela je Anadolija.

Ovaj političar sa 24-godišnjim stažem u Američkom kongresu je, također, naveo da je državni sekretar Marco Rubio bio u pravu kada je u subotu poručio da djelovanje Dodika podriva institucije Bosne i Hercegovine i ugrožava njenu sigurnost i stabilnost.

“Sekretar Rubio je u pravu, moramo se osvrnuti na ovo i spriječiti ponavljanje historije”, upozorio je Wilson.

Narodna skupština Republike Srpske u srijedu je usvojila Prijedlog odluke da se pristupi donošenju novog ustava entiteta, u novoj kuliminaciji krize u BiH, najveće od završetka rata u BiH.

Upozorenje OHR-a

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ranije istog dana zatražilo je od policijskih agencija u toj zemlji da privedu na saslušanje čelnika Republike Srpske Milorada Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika tog entiteta u BiH, koji su odbili dobrovoljno se odazvati Tužilaštvu.

Dodik te predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković i predsjednik entitetske Narodne skupštine Nenad Stevandić pod istragom su zbog sumnje da su počinili krivično djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.

NSRS je odluku o ustavu donio iako je uoči sjednice Ured visokog predstavnika za BiH (OHR) saopćio da predloženi nacrt novog ustava predstavlja “jasno kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir (GFAP) i Konačne arbitražne odluke za Brčko, te da ih suštinski dovodi u opasnost”.

Dodikove najnovije poteze kritizirali su i drugi međunarodni predstavnici.

Izvor: Al Jazeera

Reklama