Nacrt novog ustava pred zastupnicima u RS-u
Opozicijske stranke upozoravaju Milorada Dodika da RS vodi u neizvjesnost.

Zastupnici Narodne skupštine bh. entiteta Republika Srpska razmatraju nacrt novog ustava na posebnoj sjednici u Banjoj Luci, javlja Al Jazeerina Ljiljana Smiljanić.
Druga tačka je zakon o zaštiti ustavnog uređenja RS-a, koji predlaže entitetski predsjednik Milorad Dodik. Kao razlog za donošenje tog zakona navodi se djelovanje Christiana Schmidta u proteklom periodu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSusret Konakovića i Kallas: EU će iskoristiti sve mehanizme da zaštiti sigurnost i ustavni poredak BiH
Sedmična prognoza Nedima Sladića: Topli prodor ekspresno zamijenjen hladnijim vremenom
Zagađenje u regiji je postalo konstanta
Predviđeno je da se iz Ustava brišu Vijeće naroda, potpredsjednici, a uvodi se ponovno vojska RS-a.
Zbog ovog Nacrta reagovali su OHR i OSCE. Upozorili su zastupnike da bi takav ustav predstavljao kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Za njegovo usvajanje potrebni su glasovi natpolovične većine zastupnika, ako se to osigura, Nacrt ustava Republike Srpske se šalje u javnu raspravu, a nakon toga se vraća u Skupštinu u vidu prijedloga.
Al Jazeerina reporterka Smiljanić rekla je u srijedu navečer nakon sjednice kako je 50 zastupnika NSRS-a podržalo prijedlog, sedam ih je bilo protiv, a dvoje suzdržano.
Sjednicu su u srijedu obilježili brojni verbalni okršaji, a mnoge čelnike i predstavnike opozicije sa sjednice je udaljio predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić.
Radna verzija ustava
Stevandić ranije nije želio govoriti o detaljima novog ustava. Rekao je da će tekst nacrta biti spreman nakon sjednice Skupštinskog odbora za ustavna pitanja.
RTRS je u utorak objavio radnu verziju ustava koja, između ostalog, sadrži “slobodnu volju istupa iz sporazuma na nivou BiH”, “sporazum o promjeni granične linije između entiteta”, “pravo na samoopredjeljenje”, “pravo na specijalne i paralelne veze i udruživanje u saveze s drugim državama”.
Također se navodi i mogućnost formiranja vojske Republike Srpske.
Prema članu 116, RS bi imala svoju vojsku, a predviđa se i mogućnost proglašenja vojne neutralnosti ili ulaska u vojne saveze s drugim državama.
Predloženi ustav, također, sadrži odredbe prema kojima RS “samostalno upravlja i raspolaže svojom imovinom”, uprkos tome što je Ustavni sud BiH presudio da državna imovina pripada BiH, a ne entitetima.
Da bi Republika Srpska na kraju dobila novi ustav, Dodikovom Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i njihovim koalicijskim partnerima treba dvotrećinska većina u NSRS-u, što oni zasad nemaju.
Najveća kriza od rata
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je seriju zakona o zabrani državnih sigurnosnih i pravosudnih tijela na području tog entiteta, u novoj kulminaciji krize u Bosni i Hercegovini, najveće od završetka rata.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od policijskih agencija u toj zemlji da privedu na saslušanje Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika tog entiteta u BiH, koji su odbili dobrovoljno se odazvati Tužilaštvu.
Dodik te predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković i predsjednik entitetske Narodne skupštine Nenad Stevandić pod istragom su zbog sumnje da su počinili krivično djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.
NSRS je odluku o ustavu donio iako je uoči sjednice Ured visokog predstavnika za BiH (OHR) saopćio da predloženi nacrt novog ustava predstavlja “jasno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir (GFAP) i Konačne arbitražne odluke za Brčko, te da ih suštinski dovodi u opasnost”.
Dodikove najnovije poteze kritizirali su i drugi međunarodni predstavnici.