EU potvrdio podršku UN-u, poziva na reformu Vijeća sigurnosti
EU insistira na jačoj zastupljenosti afričkih, latinoameričkih i azijskih država u Vijeću sigurnosti, ističući važnost reformi koje odražavaju savremeni svijet.

Evropska unija je ponovila podršku Ujedinjenim narodima (UN) i pozvala na reforme Vijeća sigurnosti, naglašavajući potrebu za inkluzivnijim i efikasnijim multilateralnim sistemom.
“Budimo jasni: ovaj se rat može odmah završiti ako Rusija, jedina odgovorna, povuče svoje trupe i prestane bombardovati Ukrajinu”, rekla je visoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas, govoreći o ratu Rusije protiv Ukrajine, na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPuljić: Putinov glavni uvjet je obustava isporuke oružja Ukrajini
Kremlj se pripremio za razgovor Putina i Trumpa
Stručnjak: Novi svjetski poredak oblikuje se na Bliskom istoku i isključuje Evropu
Kallas je napomenula da EU ostaje posvećen međunarodnom pravu, humanitarnoj pomoći i multilateralnoj diplomatiji usred eskalacije globalne krize, prenosi Anadolija.
Ona je kritikovala Rusiju zbog kršenja Povelje UN-a i podrivanja međunarodnog mira i sigurnosti.
“Ne možemo dozvoliti da jedna država članica razbije principe koji su držali međunarodni poredak na okupu”, rekla je Kallas, dodajući: “Evropa je naučila iz svoje vlastite historije da popuštanje zahtjevima agresora vodi do više nasilja”.
Kršenje međunarodnog prava
Ističući rastuću potrebu za reformama Vijeća sigurnosti UN-a, Kallas je naglasila važnost da se to tijelo učini reprezentativnijim i odgovornijim na globalne izazove.
“Vijeće sigurnosti mora odražavati današnji svijet, a ne onaj 1945. godine”, rekla je ona, naglašavajući da bi afričke, latinoameričke i azijske zemlje trebale imati jaču zastupljenost u Vijeću sigurnosti.
Ona je obećala kontinuiranu podršku EU-a humanitarnoj pomoći širom svijeta, pozivajući na pojačanu međunarodnu saradnju u rješavanju globalnih izazova, uključujući sukobe, klimatske promjene i prisilno raseljavanje.
Poziv EU-a na reformu Vijeća sigurnosti dolazi usred kritika zbog neuspjeha tog tijela da spriječi ili riješi velike sukobe, uključujući sukobe u Ukrajini i Gazi.
“Međunarodna zajednica ne smije stajati skrštenih ruku pred jasnim kršenjima međunarodnog prava”, rekla je Kallas.