Organizacije: Obustava američke humanitarne pomoći dovela milione žena u opasnost

Obustava američke pomoći primorala organizacije da zatvore programe za žene i djevojke, ostavljajući hiljade bez kritične podrške u oblastima poput zdravstva, hrane i psihološke pomoći.

Demonstranti ispred Kapitola u Washingtonu protestiraju zbog suspenzije aktivnosti USAID-a 5. prošlog mjeseca (EPA-EFE/WILL OLIVER)

Organizacije civilnog društva saopćile su da je obustava američke humanitarne pomoći primorala mnoge od njih da obustave desetke programa koji pomažu ženama i djevojkama u krizi, dovodeći hiljade u opasnost od smrti i ugrožavajući njihova prava.

Jean-Francois Corty, predsjednik organizacije Ljekari svijeta (Medecins du Monde), rekao je da je riječ o „humanitarnoj katastrofi“ koja će rezultirati „hiljadama smrtnih slučajeva“.

Washington je obustavio 92 posto programa USAID-a izvan SAD-a, čiji je godišnji budžet iznosio 42,8 milijardi dolara, što je 42 posto globalne humanitarne pomoći.

Nevladine organizacije su naglasile da su posljedice zatvaranja klinika koje pružaju prenatalnu i postnatalnu njegu, zatim obustave programa planiranja porodice, osiguranja sigurnog pobačaja, distribucije hrane trudnicama i dojiljama te psihološke podrške i brige za žrtve silovanja „tragične“.

„Porođaji se više neće odvijati u sigurnim uvjetima, smrtnost porodilja je jedan od glavnih uzroka smrti žena u zemljama koje prolaze kroz krize“, rekla je Anne Bideau, generalna direktorica organizacije Plan International France.

Obustava pomoći

Njena organizacija, koja se bori protiv nejednakosti između djevojčica i dječaka, dobijala je 40 miliona eura godišnje američke pomoći. Od objave obustavljanja tih sredstava organizacija je bila primorana obustaviti trinaest projekata od kojih je koristi imalo 1,5 miliona ljudi u dvanaest zemalja, kakvi su, naprimjer, program u Bangladešu za borbu protiv dječijih brakova i rane trudnoće te program u Etiopiji koji je pružao brigu o ženama i novorođenčadi.

Međunarodna organizacija solidarnosti (Solidarites International) trebala je dobiti 60 miliona eura od SAD-a u 2025. godini, odnosno 36 posto njenog godišnjeg budžeta, rekao je njen generalni direktor Kevin Goldberg. Organizacija je bila prisiljena obustaviti program u Afganistanu koji je pomogao blizu 10.000 žena u provinciji Bamyan (centralni Afganistan) da razviju poljoprivrednu djelatnost kako bi postale ekonomski neovisne.

Agencije UN-a će, također, morati raditi bez američkih sredstava, a trebalo je da Fond UN-a za stanovništvo (UNFPA) dobije 377 miliona dolara za pružanje „osnovne zdravstvene zaštite majkama, zaštite od nasilja, liječenja žrtvama silovanja i drugih osnovnih usluga u više od 25 zemalja pogođenih krizom“, prema saopćenju agencije krajem februara.

UNFPA je glavni dobavljač lijekova i opreme nevladinim organizacijama, rekla je Brigitte Tonon, zdravstvena stručnjakinja u organizaciji Akcija protiv gladovanja (AAH), koja je zabrinuta zbog obustave distribucije kontracepcijskih sredstava i pristupa sigurnim abortusima, politika koje su na meti konzervativne administracije Donalda Trumpa.

Izvor: Agencije

Reklama