Šta se krije u pregovorima o budućnosti ruskih baza u Siriji?

Moskva nastoji zadržati svoje prisustvo u pomorskoj bazi Tartus i zračnoj bazi Hmeimim, a nova sirijska uprava zahtijeva izmjene i dopune prijašnjih sporazuma.

Pogled iz ruske pomorske baze u Tartusu (Al Jazeera)

Italijanski portal Analisi Difesa osvrnuo se na pregovore koji se trenutno vode između Rusije i novih sirijskih vlasti o budućnosti ruskih vojnih baza u Siriji, u kontekstu velikih političkih promjena nakon pada Bashara al-Assada.

Portal navodi da Moskva nastoji zadržati svoje prisustvo u pomorskoj bazi Tartus i zračnoj bazi Hmeimim, ali da nova sirijska uprava zahtijeva izmjene i dopune prijašnjih sporazuma, te kako je iznijela ideju da Assad bude izručen u zamjenu za nastavak ruskog prisustva u zemlji.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i njegov turski kolega Hakan Fidan obavili su nedavno telefonski razgovor, tokom kojeg su razgovarali o situaciji u Siriji, navodi portal.

Prema ruskom Ministarstvu vanjskih poslova, dvije strane su naglasile važnost udruživanja međunarodnih napora sa ciljem postizanja sveobuhvatnog sporazuma u Siriji, koji će se zasnivati na suverenitetu, jedinstvu i teritorijalnom integritetu zemlje.

Izručenje Assada

Analisi Difesa dodaje da je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov prethodno odbio odgovoriti na pitanja novinara koji su tražili komentar na izvještaje da nove sirijske vlasti traže od Rusije izručenje svrgnutog predsjednika Bashara al-Assada u zamjenu za dopuštanje Moskvi da zadrži svoje vojne baze u zemlji.

Zamjenik ministra vanjskih poslova Mihail Bogdanov predvodio je rusku delegaciju tokom prve posjete Damasku od pada Assadovog režima. Sirijska novinska agencija (SANA) izvijestila je da je nova sirijska uprava zatražila od Rusije da se „pozabavi greškama iz prošlosti“, tokom razgovora s delegacijom na kojima je prisustvovao i izaslanik Kremlja za Siriju Aleksander Lavrentijev.

Agencija SANA je također navela da su se razgovori bavili pitanjem „postizanja pravde za žrtve brutalnog rata koji je vodio Assadov režim“.

Italijanski portal navodi da je Bogdanov u danima prije posjete Siriji izjavio da se Rusija nada da će zadržati svoju prisutnost u Tartusu i Hmeimimu.

Nove sirijske vlasti otkazale su krajem januara 49-godišnji ugovor s ruskom kompanijom Stroytransgaz o upravljanju i operativnom radu u luci Tartous.

Portal je citirao izjave Murhafa Abu Qasra, sirijskog ministra odbrane, koji je rekao da su u toku pregovori s Rusijom kako bi se definirali budući odnosi između dvije zemlje. „Predani smo poštivanju prethodnih sporazuma, ali može doći do nekih izmjena u pregovorima kako bi se osigurali interesi Sirije“, rekao je Qasra.

Prebacivanje opreme i vojnika

Krajem januara, mediji su izvijestili da su dva ruska teretna broda (Sparta i Sparta 2) pristala u pomorsku bazu Tartus, što je tumačeno kao znak da je počelo rusko povlačenje.

Portal navodi da će ovi trgovački brodovi vjerovatno nastaviti s prebacivanjem vojne opreme i sistema koji su ranije bili raspoređeni u Siriji kao podrška snagama sirijskog režima, a sada su postali suvišni – isto kao i značajan dio ruskih snaga, koje su brojale 4.000 vojnika, uz stotine vojnih vozila te više od 24 borbena aviona i helikoptera. Ova oprema i trupe bit će vraćeni u Rusiju ili prebačene u Libiju i afrički Sahel.

Prije pristajanja dva komercijalna broda kompanije Oboronlogistika, koja radi za rusko Ministarstvo odbrane, nijedan se brod nije pojavio na dokovima Tartusa od pada Bashara al-Assada u decembru.

Prema ukrajinskoj vojnoj obavještajnoj službi, između sredine decembra 2024. i kraja januara 2025. godine, ruski teretni avioni izvršili su najmanje 12 letova kako bi prebacili opremu i oružje iz zračne baze Hmeimim u tri ili četiri zračne baze u Libiji koje su pod kontrolom ruskog Afričkog korpusa.

Međunarodne kalkulacije

Italijanski portal navodi kako je teško povjerovati da Turska, kao glavni pomagač novog režima u Siriji, ima bilo kakav interes da Rusima oduzme baze Tartus i Hmeimim. Ove baze trenutno obavljaju prvenstveno logističku ulogu, budući da u njima boravi ruska mediteranska flota i služe kao stanica za međuslijetanje za letove koji povezuju Rusiju s njenim snagama raspoređenim u Africi.

Također dodaje da je Evropska unija ublažila sankcije nametnute Siriji, ali je zatražila od nove vlade u Damasku da protjera Ruse iz dvije baze u zamjenu za potpuno ukidanje sankcija.

Analisi Difesa dodaje da pojedini procurjeli medijski izvještaji upućuju na to da bi Sjedinjene Američke Države mogle povući svoje snage raspoređene u istočnoj Siriji, koje trenutno broje gotovo 2.000 vojnika zaduženih za čuvanje naftnih postrojenja i pružanje podrške kurdskim milicijama.

Izvor: Agencije

Reklama