SAD – Kina: Prijeti sveobuhvatni trgovinski rat
Čini se da je trgovinski sukob između SAD-a i Kine ušao u novu fazu eskalacije, ali najvažnije pitanje je koliko će trajati?

Ekonomski odnosi između Kine i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) ulaze u novu fazu napetosti nakon što je Peking snažno odgovorio na odluku SAD-a da uvede nove carine od deset posto na kineski izvoz. Ovakvi potezi potaknuli su Kinu da poduzme mjere odmazde koje uključuju istrage protiv monopolizma, nametanje carina na uvoz iz SAD-a i pooštravanje ograničenja na izvoz ključnih sirovina.
Prema izvještaju koji je objavio The Economist, ti koraci nisu samo čin odmazde, već predstavljaju jasno upozorenje na ozbiljniju ekonomsku eskalaciju koja bi mogla prerasti u sveobuhvatni trgovinski rat.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrumpovi nameti šokirali autoindustriju SAD-a
Trumpove carine mogle bi okončati hegemoniju dolara
Prepreke trgovini i neizvjesnost kao kočnice ekonomskom rastu
Kontramjere
U odlučnom odgovoru na carine koje je uvela administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa, Kina je najavila niz ekonomskih kontramjera usmjerenih na velike američke kompanije i ključne sektore, što upućuje na moguću eskalaciju trgovinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije. Među najvažnijim mjerama su:
- Antimonopolske istrage protiv Googlea: Kineska vlada najavila je antimonopolsku istragu protiv američke kompanije Google, što bi moglo dovesti do ograničenja njenog poslovanja u Kini. Takav potez bi mogao zadati snažan udarac jednom od najvećih svjetskih tehnoloških divova.
- Stavljanje američkih kompanija na ”crnu listu”: Kina je službeno stavila biotehnološku kompaniju Illumina i PVH Corp, koja posjeduje globalne brendove kao što su Calvin Klein i Tommy Hilfiger, na svoju “listu nepouzdanih subjekata”, što znači da će im biti nametnuta stroga ograničenja na ulaganja i poslovanje s kineskim kompanijama.
- Uvođenje ograničenja na izvoz rijetkih sirovina: Peking je najavio da će pooštriti kontrolu izvoza molibdena i volframa, dva ključna metala u proizvodnji elektronike, odbrambene opreme i industrijskih komponenti. Važno je napomenuti da Kina drži 80 posto svjetske proizvodnje volframa, što joj daje snažan adut za vršenje pritiska u trgovinskom ratu.
- Carine na američku robu: Kina će od 10. februara uvesti carinu od 15 posto na američki ugljen i ukapljeni prirodni plin, plus deset posto na sirovu naftu, poljoprivrednu opremu, kamione i velike automobile.
Hoće li kineske sankcije utjecati na američku ekonomiju?
Iako neke od ovih mjera možda neće prouzrokovati širu i direktnu štetu, one šalju snažnu poruku Trumpovoj administraciji da Kina neće stajati skrštenih ruku ako se trgovinske napetosti nastave.
Ekonomski analitičari vjeruju da bi ograničenja izvoza rijetkih metala mogla biti među potezima koji će ostaviti najviše traga na američke kompanije, budući da se Sjedinjene Američke Države u velikoj mjeri oslanjaju na te resurse u tehnološkoj i odbrambenoj industriji.
Prema analitičarima Instituta Peterson za međunarodnu ekonomiju, najnovije američke carine koštat će američku ekonomiju više od 100 milijardi dolara u periodu između 2025. i 2040. godine, čak i bez kineskih kontramjera.
Trump prijeti s više sankcija, a Kina upozorava
Trump nije oklijevao da odgovori na ovakve kineske mjere, izjavivši u obraćanju u Bijeloj kući da “kineske mjere neće ostati bez odgovora i uskoro bismo mogli proširiti carine”, misleći na mogućnost podizanja carinskih tarifa na 25 posto ili uvođenja sankcija još većem broju kineskih kompanija.
S druge strane, Peking nastoji obuzdati eskalaciju bez odustajanja od svojih stavova, budući da ekonomski stručnjaci ove mjere vide kao “preventivni udar” čiji je cilj spriječiti Washington da uvede dodatne sankcije.
Analitičari The Economista smatraju da će prava borba uslijediti u aprilu jer bi Američka vlada trebala dovršiti reviziju kineske trgovinske prakse 1. aprila. Trumpova administracija bi to mogla iskoristiti za ponovno otvaranje slučaja krađe intelektualnog vlasništva i kršenja prethodnih trgovinskih sporazuma.
Hoće li se trgovinski sukob proširiti na Evropu?
Ovo pitanje se ne odnosi samo na Kinu, jer bi Evropska unija mogla biti Trumpova sljedeća meta. Američki predsjednik je zaprijetio da će nametnuti “velike carine” na evropski uvoz, tvrdeći da je trgovinski suficit ovog bloka sa SAD-om “nepravedan”.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen odgovorila je na Trumpove prijetnje, rekavši: “Uvijek ćemo braniti vlastite interese svim raspoloživim sredstvima – kako god i kad god to bude potrebno”.
Čini se da je trgovinski sukob između SAD-a i Kine ušao u novu fazu eskalacije, ali najvažnije pitanje sada glasi: Koliko će ovaj trgovinski rat trajati?