Ukrajinski i evropski ministri odbrane pokušali uskladiti stavove oko uslova mira
Evropski ministri odbrane održali su videokonferenciju s ukrajinskim kolegom kako bi uskladili stavove o okončanju rata i sigurnosnim garancijama, usred američko-ruske diplomatske inicijative.

Desetak evropskih ministara odbrane sastalo se videokonferencijom s ukrajinskim kolegom u ponedjeljak kako bi koordinirali stajališta pred američko-ruskom diplomatskom ofanzivom u cilju okončanja rata, iz koje su njihove zemlje isključene, prenosi Hina pozivajući se na AFP.
Ovaj sastanak, kojim su kopredsjedavali estonski ministar Hanno Pevkur i francuski Sébastien Lecornu prisutni u Tallinnu, na jedan je sat okupio i ministre Litve, Latvije, Norveške, Finske, Švedske, Danske, Islanda, Nizozemske, Njemačke, Italije i Poljske.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRazgovor Trumpa i Putina: Energetski i infrastrukturni prekid vatre
Dodik i Cvijanović od diplomata iz entiteta RS traže hitno lobiranje
Predsjedavajuća OSCE-a za AJB: Zabrinjavajući scenarij u BiH
Sudjelovao je i ukrajinski ministar odbrane Rustem Umarov te predstavnici NATO-a i Evropske unije.
Cilj ove videokonferencije, održane na treću godišnjicu početka invazije velikih razmjera na Ukrajinu, bio je “međusobno približiti” viziju Evropljana o uslovima za trajni mir i povezanim sigurnosnim garancijama, prema francuskom izvoru bliskom raspravama.
Evropljani strahuju da će američki predsjednik Donald Trump okončati rat pod uslovima povoljnim za Moskvu i bez davanja sigurnosnih garancija Kijevu. Traže, zasad bez uspjeha, mjesto za pregovaračkim stolom.
Sigurnost
Francuskog šefa države Emmanuela Macrona u ponedjeljak je u Washingtonu primio Donald Trump, a za nekoliko dana primit će i britanskog premijera Keira Starmera.
Macron je prošle sedmice pozvao više šefova evropskih vlada u Pariz kako bi pokušali definisati zajednički odgovor.
Unatoč konsenzusu o ruskoj prijetnji, u Evropi su i dalje aktuelne rasprave o potrebnim odgovorima, posebno između onih koji su za i protiv raspoređivanja vojske na ukrajinskoj teritoriji radi provedbe mogućeg sporazuma o prekidu vatre.
Tim više što mnoge evropske zemlje, posebno istočne, ne kriju zabrinutost za vlastitu sigurnost u slučaju povlačenja svih ili dijela od 100.000 američkih vojnika raspoređenih u Evropi.
“Ne možete pretpostaviti da će američka prisutnost trajati zauvijek”, rekao je sredinom februara američki ministar odbrane Pete Hegseth.