Bundesbank: Njemačka ekonomija balansira na rubu stagnacije

Protekcionistička trgovinska politika SAD-a predstavljat će rizik za globalnu trgovinu i globalnu ekonomiju, a najavljene recipročne carine mogle bi eskalirati u ozbiljne trgovinske sukobe.

Lična potrošnja mogla bi blago porasti, zahvaljujući većim platama, ali građani će vjerovatno ustrajati u štednji jer nezaposlenost blago raste, napominju u Centralnoj banci Njemačke (Armando Babani / EPA-EFE)

Njemačka ekonomija moglo bi blago porasti u prvom tromjesečju, ali će aktivnost u osnovi balansirati na rubu stagnacije, upozorila je Centralna banka.

Podršku aktivnosti pruža pojačana potražnja za industrijskim proizvodima i građevinskim uslugama, objašnjava Bundesbank procjenu o marginalnom rastu u zimskim mjesecima, prenosi Hina.

Lična potrošnja mogla bi blago porasti, zahvaljujući većim platama, ali građani će vjerovatno ustrajati u štednji jer nezaposlenost blago raste, napominju u Centralnoj banci.

Izvoz je u posljednje vrijeme značajno zakočio ekonomsku aktivnost, ali trend bi u prvim ovogodišnjim mjesecima mogao biti “nešto manje nepovoljan”, najprije ako strani kupci odluče pojačati nabavu kako bi preduhitrili američke carine.

Rizik za ekonomiju

Na srednji rok protekcionistička trgovinska politika Sjedinjenih Američkih Država predstavljat će rizik za globalnu trgovinu i globalnu ekonomiju, a najavljene recipročne carine mogle bi eskalirati u ozbiljne trgovinske sukobe, upozoravaju.

“Pojačana neizvjesnost mogla bi sama po sebi prigušiti globalnu ekonomsku aktivnost”, naglašavaju u Bundesbanku.

Preliminarni izračuni statističkog ureda Destatisa pokazali su da se njemačka ekonomija smanjila i prošle godine, i to za 0,2 posto, nakon 0,3-postotnog pada aktivnosti u 2023.

Stručnjaci procjenjuju da ni prijevremeni parlamentarni izbori neće donijeti drastične promjene i dva vodeća instituta već su prognozirala pad aktivnosti i u ovoj godini.

Izvor: Agencije

Reklama