Austrijske centrističke stranke uvjerene u formiranje koalicijske vlade

Dogovor između konzervativne Narodne stranke, Socijaldemokratske stranke i liberalnog Neosa prekinuo bi najduže čekanje na formiranje vlade nakon izbora u Austriji poslije Drugog svjetskog rata.

'Vrlo sam uvjeren da ćemo na zajedničkim temeljima koje smo pronašli uspjeti finalizirati dogovor o koalicijskoj vladi', poručio je čelnik konzervativne Narodne stranke Christian Stocker (Max Slovencik / EPA)

Vođe tri najveće centrističke stranke u austrijskom parlamentu izjavili su kako su uvjereni da će postići dogovor o formiranju koalicijske vlade bez desnih populista, gotovo pet mjeseci nakon što je izabran novi donji dom parlamenta.

Dogovor između konzervativne Narodne stranke (OVP), Socijaldemokratske stranke (SPO) i liberalnog Neosa prekinuo bi najduže čekanje na formiranje vlade nakon izbora u Austriji poslije Drugog svjetskog rata, piše Reuters, prenosi Hina.

Nastavite čitati

list of 4 itemsend of list

“Vrlo sam uvjeren da ćemo na zajedničkim temeljima koje smo pronašli uspjeti finalizirati dogovor o koalicijskoj vladi”, poručio je čelnik konzervativne Narodne stranke Christian Stocker u uredu predsjednika Alexandera Van der Bellena.

Stocker je govorio zajedno s čelnikom SPO-a Andreasom Bablerom i lidericom Neosa Beate Meinl-Reisinger nakon što su predsjednika Van der Bellena obavijestili o svojim razgovorima.

FPO: Koalicija gubitnika

“Vjerujem da su Stocker, Babler i Meinl-Reisinger sada u završnici svojih pregovora”, rekao je Van der Bellen.

Niko od njih nije ulazio u detalje razgovora niti dao okvirni rok za postizanje dogovora.

Desno populistička Slobodarska stranka (FPO) pobijedila je na parlamentarnim izborima u septembru s oko 29 posto glasova, ali tek je u januaru dobila od predsjednika mandat za formiranje koalicijske vlade nakon što je prvi pokušaj OVP-a, SPO-a i Neosa propao.

Pokušaji formiranja te tročlane koalicije obnovljeni su nakon što je pokušaj FPO-a propao prošle sedmice.

FPO je svaki mogući dogovor u kojem neće biti oni nazvao “koalicijom gubitnika”, jer su ove tri stranke na septembarskim izborima završile na drugom, trećem i četvrtom mjestu.

Izvor: Agencije

Reklama