Nakon godinu dana završeno suđenje Dodiku, presuda sljedeće sedmice
Proglasi li ga Sud BiH krivim, Miloradu Dodiku prijeti kazna do pet godina zatvora i automatsku smjenu s dužnosti.

Na Sudu BiH okončano je iznošenje završnih riječi u slučaju protiv predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, a sutkinja Sena Uzunović je rekla kako će presuda biti izrečena u srijedu 26. februara u 13 sati.
“Pokazalo se da je Tužilaštvo u službi stranog lica, a ne u službi BiH. Dokazalo se da mi nismo srušili Ustav RS-a, a ni Ustav BiH. Ovo je čista politička odluka. Tužioci su smatrali da trebaju biti servilni strancima, nego odgovorni Ustavu BiH. Umjesto da ganjaju lažnog Schmidta, ganjaju nas. Naravno da će se vidjeti da li je to isto slučaj i sa sudom. Kažu da su postupali po nalozima OHR-a, a trebali su postupati po procedurama BiH”, kazao je Dodik ispred Suda BiH nakon završetka postupka.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVukanoviću zapaljen automobil: ‘Neka ne misle da nećemo uzvratiti udarac’
Skupština RS-a usvojila zakon o osnivanju specijalnog entitetskog suda i tužilaštva
Počelo suđenje medicinskoj ekipi optuženoj za Maradoninu smrt
Dodik je poručio kako je sada velika odgovornost na sutkinji Seni Uzunović.
“Njena uloga je možda još teža od onog mjesta na kojem ja sjedim. Znamo kakva je sarajevska čaršija i da će svi pokušati da dodaju u prilog da se napravi politički i pravni presedan. Snosit će odgovornost za dešavanja ako budemo proglašeni krivim. Nije nepoznato u BiH da pravni procesi izazivaju ogromne društvene procese”, poručio je predsjednik RS-a.
Dodik je u svom završnom izlaganju još jednom ponovio kako se radi o politički motiviranom procesu.
“Ne prijetim, ali sam spreman u političkoj borbi ići do kraja, rekao je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik, u završnoj riječi pred Sudom Bosne i Hercegovine, nakon dokaznog postupka koji je potrajao godinu dana.
Vučić uputio podršku
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je “pravni progon” predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika besmilsen i da se nada da će u Sarajevu biti dovoljno razuma.
”Nadam se da će biti dovoljno razuma u Sarajevu, jer ovaj pravni progon Milorada Dodika, gospodina Lukića i Službenog glasnika apsolutno besmislen”, rekao je Vučić.
Dodao je taj postupak postoji ne samo da bi bili “progonjeni predsednik Dodik i gospodin Lukić iz potpuno nepoznatog razloga, već da bi se jasan signal poslao Republici Srpskoj”.
“Mislim da je to veoma loše i želim da verujem da će sud u Sarajevu doneti ispravnu odluku i oslobađajuću presudu, jer sve drugo vodi nas u neizvestnost i nadam se ne u nešto što ne možemo pametnim delovanjem da predupredimo”, rekao je Vučić.
Tužilaštvo traži maksimalne kazne
Tužilaštvo BiH zatražilo je da se optuženima Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću izreknu kazne najbliže maksimalnim, a to je pet godina zatvora i zabrana političkog djelovanja na deset godina.
Dodik je optužen da je u svojstvu predsjednika RS-a potpisao ukaz o objavi zakona koje je ranije poništio visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH.
Lukić je, kao direktor entitetskog Službenog glasnika, objavio sporne zakone i ukaz.
Nakon iznošenja završnih riječi, sutkinja Sena Uzunović bi trebalo da odredi i datum izricanja presude.
“Sramno je da Tužilaštvo BiH brani Schmidta protiv mene, državljanina BiH”, rekao je Dodik, te upitao Tužilaštvo u čije ime rade.
Ključni argumenti Dodikove odbrane
Ključni argument na kojemu je Dodik temeljio svoju obranu bila je tvrdnja kako Christian Schmidt nije legalno izabran za visokog predstavnika jer o tome nije odlučivalo Vijeće sigurnosti UN-a. Teza odbrane je da sukladno tome Schmidt nije ni mogao donositi obvezujuće odluke odnosno mijenjati zakone.
Dodikov advokat Goran Bubić u svojoj je završnoj riječi zbog koje je ročište trajalo satima i znatno duže od previđenog s tom argumentacijom tražio oslobađajuću presudu i tvrdio kako je njegov branjenik potpuno nedužan odnosno da je žrtva progona čiji je cilj njegova eliminacija iz političkog života odnosno centralizacija BiH.
Pri tom se pozvao na američkog potpredsjednika JD Vancea odnosno njegovu izjavu kako se u demokraciji ključna pitanja rješavaju glasačkim kutijama pa je zaključio kako bi o Dodikovoj sudbini trebali odlučivati isključivo birači na izborima.
Ipak je dodao kako je njegov branjenik možda “upao u stupicu” jer je postupio po sugestijama svojih savjetnika koji su ga uvjeravali kako neće biti krivično odgovoran potpiše li ukaz o stupanju na snagu poništenih zakona.
Prije ročišta, Dodika je ispred Suda dočekao veliki broj njegovih pristalica, a primjetno je i pojačano prisustvo policije.
Uoči ročišta stigle su nove prijetnje iz Republike Srpske. Zvaničnici tog bh. entiteta su na sastanku u Banjoj Luci u ponedjeljak najavili radikalne odluke u slučaju presude protiv Dodika.
Prijetnje iz RS-a
“Narodna skupština RS-a, Vlada RS-a i sve institucije RS-a djelovat će na način da će donijeti radikalne odluke kao odgovor na bilo koju presudu Suda BiH”, navedeno je, između ostalog, u saopćenju.
Na sjednici Kolegija Narodne skupštine RS-a sinoć je prihvaćen prijedlog Vlade RS-a da NSRS bude u stalnom zasjedanju.
Odlučeno je da se sjednica NSRS-a sazove telefonskim putem u roku 24 sata od kada Vlada RS dostavi materijale.
U Vladi RS-a danas će biti održan sastanak sa svim gradonačelnicima i načelnicima opština u tom bh. entitetu. Nakon toga će, kako navodi RTRS, biti održana sjednica Vlade RS, na kojoj će se analizirati ukupna politička i sigurnosna situacija i posljedice koje može imati proces pred Sudom BiH.
Lider SDS-a Milan Miličević rekao je da se ova stranka neće odazvati sastanku entitetske Vlade.
Al Jazeerina Ljiljana Smiljanić koja izvještava iz Banje Luke javila je da na sjednicu Vlade kasno u sijedu došao banjolučki gradonačelnik Draško Stanivuković.

Sastanak će početi u 19:00, nakon čega će biti održana sjednica Vlade RS-a.
No, opozicija je poručila da neće prihvatiti ničije nametnute stavove, pa ni od Dodika i ističe da RS i narod ne smiju biti žrtva ličnih interesa pojedinaca na vlasti.
Neprovođenje odluka visokog predstavnika
Dodik je optužen jer je u maju 2023. potpisao ukaz o stupanju na snagu zakona o neprimjenjivanju presuda Ustavnog suda BiH na području entiteta RS, kao i odluka visokog predstavnika, iako je te zakone visoki predstavnik Schmidt poništio temeljem svojih ovlasti.
Lukić je optužen jer je osigurao da Dodikov ukaz bude objavljen u Službenom glasniku.
Proglasi li ih Sud BiH krivim, Dodiku i Lukiću prijeti kazna do pet godina zatvora, a osuđujuća presuda značila bi i njihovu automatsku smjenu s dužnosti koje obavljaju.