Bijes u Izraelu: Kolumbijski predsjednik se pojavio s kartom Palestine
Izraelske novine Yedioth Ahronoth navele su da solidarnost kolumbijskog predsjednika s palestinskim narodom i njegova podrška pravu na povratak znači kraj Izraela.

Izraelske novine Yedioth Ahronoth objavile su na svojoj internetskoj stranici da je kolumbijski predsjednik Gustavo Petro iskoristio svoj nedavni susret s djecom iz Pojasa Gaze u bolnici u Kataru kako bi ponovno pokazao svoju solidarnost s Palestincima i njihovim pravom na povratak u svoju domovinu.
Nije zaboravio spomenuti zarobljenika Elkanu Bohbota, izražavajući nadu u njegovo oslobađanje.
Nastavite čitati
list of 4 itemsUprkos američkim napadima, Husi bi mogli otkriti još naprednih raketa
Kako je Trumpovo ‘zeleno svjetlo’ omogućilo Izraelu nastavak agresije na Gazu
Izraelski mediji: Netanyahu želi žrtvovati zarobljenike kako bi ostao na vlasti
Novine su navele da solidarnost kolumbijskog predsjednika s palestinskim narodom i njegova podrška pravu na povratak znači kraj Izraela.
Yedioth Ahronoth je podsjetio na sukob koji se dogodio u maju prošle godine između izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i kolumbijskog predsjednika, koji je zauzeo oštar stav protiv Izraela od izbijanja rata u Pojasu Gaze, koji je kulminirao prekidom diplomatskih odnosa između dvije zemlje.
Oštre kritike
U novinama je navedeno da je predsjednik Petro tokom rata u Gazi stalno napadao Izrael, opisujući njegove vođe kao zvijeri i „ubice koje provode genocid“.
Odbacio je ideju izmještanja Palestinaca, rekavši: „Čovječanstvo ne može dopustiti njihovu deportaciju nakon genocida koji je nad njima počinjen.“
Petro je na svom nalogu na platformi X objavio snimak iz bolnice u Kataru, gdje se nalaze na liječenju djeca iz Gaze. Na snimku je držao kartu Palestine prekrivenu ključem, što simbolizira pravo Palestinaca na povratak.
Novine su prenijele ono što je napisao u svojoj objavi: „Radimo s našim ambasadorom u Kataru, koji je potomak jednog Palestinca, na pronalaženju načina da dovedemo djecu iz Gaze u Kolumbiju kako bi se oporavila“, dodajući da „čovječanstvo ne može dopustiti protjerivanje jednog naroda nakon genocida“.
Kolumbijsko-izraelski zarobljenik
Yedioth Ahronoth je dodao da je Petro spomenuo kolumbijsko-izraelskog zarobljenika Elkanu Bohbota.
„Dobijene su informacije o stanju građanina Bohbota. Nadamo se njegovom skorom oslobađanju. Njegovo oslobađanje bilo bi gest poštovanja prema Kolumbiji i njenoj solidarnosti s palestinskim narodom”, rekao je.
Izrazio je nadu da će porodica zarobljenika moći doći u Kolumbiju.
„Nadam se da će njegov sin, kojeg sam upoznao u svojoj kancelariji, doživjeti sretne dane i da će njegova bol prestati.“
Kolumbijski predsjednik je prije nekoliko dana, prilikom posjete kompleksu Al-Thumama, za Katarsku novinsku agenciju QNA izjavio: „Ovdje postoje specijalizirane klinike, vidjeli smo brigu o djeci iz Gaze, njihovo fizičko i psihološko liječenje, upoznali smo se s protokolima njege i procedurama spajanja porodica, kao i s društvenim inicijativama pod vodstvom Katara u znak solidarbosti s Palestinom.“
Izrazio je želju da se slična inicijativa realizira i u Latinskoj Americi, konkretno u Kolumbiji, tvrdeći da „solidarnost dolazi u skladu s mogućnostima, makar bila koliko zrno pijeska“.