Koji je cilj izraelskog kršenja sporazuma o Gazi: Teži li nastavku rata
Izrael nije spreman za novi rat nakon 15 mjeseci sukoba, ali se za njega sprema, smatraju neki analitičari.

Vojni i strateški stručnjak, brigadni general Elias Hanna rekao je da glavni cilj Izraelovog kršenja sporazuma o Gazi leži u nastojanju da ukloni njegovu suštinu, i to kroz različite nivoe, od strateškog do operativnog.
Neki izvori su za Al Jazeeru naveli načine na koje je izraelska vojska prekršila humanitarni protokol u sporazumu o prekidu vatre u Gazi tokom protekla 23 dana, među kojima je onemogućavanje ulaska 50 cisterni s gorivom dnevno, pa je tokom 23 dana uvezeno manje od 50 posto dogovorene količine goriva.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHamas ispalio tri rakete na Izrael
Globalna pravna koalicija protiv odgovornih za zločine u Gazi
Uprkos američkim napadima, Husi bi mogli otkriti još naprednih raketa
Govoreći o situaciji u Pojasu Gaze, Hanna je pojasnio da ova kršenja uključuju humanitarne i vojne aspekte i direktno utječu na živote stanovnika Gaze i njihovu mogućnost da se vrate u svoja mjesta.
Izraelsko nastojanje proširenja tampon-zone
Rekao je da se humanitarni prekršaji ogledaju i u odgađanju otvaranja glavnih puteva Salahuddin i Rashid, što otežava kretanje ljudi i utječe na obezbjeđivanje hrane, smještaja i lijekova.
Ukazao je i na nedostatak šatora za raseljene jer je obezbijeđeno samo 50.000 šatora, dok je stvarna potreba procijenjena na 200.000.
Kada je riječ o vojnom aspektu, Hanna je rekao da kršenja podrazumijevaju konstantno letenje aviona u zabranjenim vremenskim periodima, s ciljem prikupljanja obavještajnih podataka o kretanju palestinskih boraca, posebno prilikom predaje izraelskih talaca.
Dodao je da Izrael nastoji proširiti tampon-zonu na dubinu od 700 metara, pripremajući teren koji je u skladu s njegovim vojnim ciljevima.
Raspoređivanje izraelske vojske
Vojni stručnjak se osvrnuo na raspoređivanje izraelskih vojnih jedinica na odbrambenim položajima, ističući da je to dio priprema za bilo koju moguću vojnu operaciju.
O zahtjevu Hamasa da se prilikom predaje talaca zabrane letovi na 12 sati, Hanna je rekao da mu je cilj spriječiti Izrael da prikuplja obavještajne informacije putem vještačke inteligencije.
Rekao je da Izrael koristi ove informacije kako bi identificirao lokacije palestinskih boraca i naoružanje, posebno na strateškom koridoru Philadelphi.
O povratku 800-900 hiljada Palestinaca na sjever Pojasa Gaze, Hanna je rekao da će to zakomplicirati svaku buduću vojnu operaciju, ali izraelska kršenja imaju za cilj neprestano zagorčavanje života i prikupljanje informacija o njihovim kretanjima.
Kada je riječ o mogućnosti nastavka rata, Hanna smatra da je politička situacija složena te da izraelski premijer Benjamin Netanyahu nastoji promijeniti Bliski istok, ali zanemaruje pitanje talaca.
U vezi s navedenim je rekao da Izrael nije spreman za novi rat nakon 15 mjeseci sukoba, ali se za njega sprema, posebno zbog obnove izraelske vojske nakon masovnih ostavki u njenim redovima.
Prva faza sporazuma o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika između Hamasa i Izraela stupila je na snagu 19. januara. Ova faza prema sporazumu traje šest sedmica, ali je Hamas optužio Izrael da odugovlači s provedbom humanitarnog protokola iz sporazuma.
Glasnogovornik Brigada Al-Qassam, vojnog krila Hamasa, objavio je da će odgoditi oslobađanje izraelskih zarobljenika dok se Izrael ne obaveže na poštivanje odredbi sporazuma i ne nadoknadi ono što nije ispoštovao tokom proteklih sedmica.