Sjeverna Koreja osuđuje Trumpov plan za preuzimanje Gaze
Sjeverna Koreja je pozvala SAD da prestane ‘zadirati u dostojanstvo i suverenitet’ palestinskog naroda.

Sjevernokorejski državni mediji optužili su SAD za “pokolj i pljačku” zbog predloženog plana predsjednika Donalda Trumpa da okupira Pojas Gaze i protjera njegovu populaciju od najmanje dva miliona Palestinaca.
“Svijet sada ključa kao lonac s kašom zbog bombastične deklaracije SAD-a”, objavila je Korejska centralna novinska agencija (KCNA) u komentaru objavljenom u srijedu, u kojem Trump nije eksplicitno imenovan.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSmanjuje se prisustvo UN-a u Gazi
Svijet ignorira pozive da ‘zaustavi ludilo’ dok Izrael ubija desetke u Gazi
Sidhwa: Izraelski potezi su suludi i čisto varvarstvo
Prijedlog Bijele kuće za Gazu dokaz je američke “hegemonističke, invazivne” ambicije za svjetskom dominacijom, navodi se.
KCNA je nazvao SAD “svirepim pljačkašem” zbog poziva Trumpove administracije da zauzme Panamski kanal i Grenland, kao i zbog svoje odluke da se “Meksički zaljev” preimenuje u “Američki zaljev”.
“SAD bi se trebao probuditi iz svog anahronog sanjarenja i odmah prekinuti čin zadiranja u dostojanstvo i suverenitet drugih zemalja i nacija”, napisao je KCNA.
“To nije pitanje ograničeno samo na Pojas Gaze”, dodaje se.
‘Masakr Palestinaca’
Sjeverna Koreja je otvoreni kritičar rata u Gazi, osuđujući Izrael za “nemilosrdni” masakr Palestinaca i nazivajući SAD “saučesnikom” u zločinima.
U intervjuu za Fox News u ponedjeljak Trump je potvrdio da njegov prijedlog za masovno raseljavanje više od dva miliona ljudi iz Gaze ne bi uključivao pravo Palestinaca na povratak na svoju zemlju.
U tom intervjuu ponovio je i svoju želju da “posjeduje” ratom razorenu palestinsku teritoriju, za koju je rekao da će je transformisati u “rivijeru Bliskog istoka”.
Trump je, također, vršio pritisak na Egipat i Jordan da prime stanovništvo Gaze nakon njegovog planiranog iseljenja, prijedlog koji su obje zemlje odlučno odbile.
Trumpova tvrdnja da traži trajno raseljavanje stanovništva Gaze u suprotnosti je s nedavnim komentarima njegovih pomoćnika, koji su prethodno predstavili plan kao napor za obnovu koji bi omogućio stanovnicima da se na kraju vrate.
Grupe za ljudska prava osudile su taj potez i nazvale ga ravnom etničkom čišćenju.
Tek će se vidjeti kakav će biti ponekad teški, povremeno topli, odnos između Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una tokom drugog mandata američkog predsjednika.
Trump je 7. februara rekao da će njegova administracija “imati odnose sa Sjevernom Korejom”, dodavši da se “vrlo dobro slaže s njima”.
Trump se s Kimom sastao tri puta tokom svog prvog mandata.
U 2019. također je ušao u historiju jer je postao prvi aktuelni američki predsjednik koji je kročio na tlo Sjeverne Koreje otkako je primirje 1953. de facto okončalo Korejski rat.
U utorak je Sjeverna Koreja ponovno optužila SAD da predstavlja ozbiljnu prijetnju njenoj nacionalnoj sigurnosti. Kažu da su njihove vojne snage spremne poduzeti sve potrebne korake nakon što je nuklearna podmornica američke mornarice za brzi napad pristala u luci u južnokorejskom gradu Busanu.
Ministarstvo odbrane Sjeverne Koreje opisalo je prisutnost američke nuklearne podmornice na Korejskom poluotoku kao “jasan izraz američke nepromjenjive histerije za sukobom”.