Samit u Parizu: Za otvoreni, inkluzivni i etički AI 61 zemlja

Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija nisu potpisale AI deklaraciju u Parizu, pozivajući se na nacionalne interese i regulatorne probleme.

Potpisnici su naglasili važnost jačanja koordinacije u upravljanju umjetnom inteligencijom i sprečavanja monopolizacije tržišta
Potpisnici su naglasili važnost jačanja koordinacije u upravljanju umjetnom inteligencijom i sprečavanja monopolizacije tržišta (EPA-EFE/MOHAMMED BADRA)

Ukupno 61 zemlja podržala je zajedničku deklaraciju o potrebi za “otvorenom, inkluzivnom i etičkom” umjetnom inteligencijom (AI) na samitu u Parizu u utorak, javlja Anadolija.

Kako je saopšteno iz Jelisejske palate, samit je održan u Grand Palaisu u Parizu, gdje je 61 država, uključujući Francusku, Indiju i Kinu, postigla konsenzus o ovim principima.

Sjedinjene Američke Države (SAD) i Velika Britanija su odlučile da ne potpišu konačnu izjavu, navodeći nacionalne interese i regulatorne probleme.

U deklaraciji je istaknuto da su pitanja koja se tiču ​​umjetne inteligencije i energije rješavana u multilateralnom okruženju po prvi put.

Naglasila je potrebu za podizanjem svijesti o utjecaju umjetne inteligencije na tržište rada i promovisanjem tehnologija koje pozitivno oblikuju budućnost sektora.

Pristupačnost

Potpisnici su naglasili važnost jačanja koordinacije u upravljanju umjetnom inteligencijom i sprečavanja monopolizacije tržišta kako bi umjetna inteligencija postala pristupačnija.

Deklaracija je također naglasila potrebu za napretkom u obezbjeđivanju sigurnosti i pouzdanosti vještačke inteligencije, navodeći da bi umjetna inteligencija održiva za društva i planetu trebalo da bude prioritet.

Uprkos tome što nije potpisao sporazum, SAD je izrazio interes za međunarodnu saradnju s vještačkom inteligencijom, istovremeno upozoravajući na pretjeranu regulativu i saradnju s autoritarnim režimima.

“Sjedinjene Američke Države žele da budu partneri sa svima vama”, rekao je američki potpredsjednik JD Vance svjetskim liderima i tehnološkim rukovodiocima.

Međutim, naglasio je da međunarodni regulatorni okviri moraju podsticati inovacije umjetne inteligencije umjesto da je guše.

Izvor: Agencije

Reklama