Njemačka: Konzervativci u prednosti pred izbore, Nijemci zabrinuti za ekonomiju
Prema ispitivanjima javnog mnijenja konzervativci imaju najveću podršku, a većina Nijemaca je zabrinuta za ekonomiju i visoke cijene jer najveća evropska ekonomija sada posustaje.

Manje od dvije sedmice pred vanredne parlamentarne izbore koji će se u Njemačkoj održati 23. februara nakon raspada trojne koalicije kancelara Olafa Scholza, prema ispitivanjima javnog mnijenja, konzervativci imaju najveću podršku, a većina Nijemaca je zabrinuta za ekonomiju i visoke cijene jer najveća evropska ekonomija sada posustaje.
Kršćansko-demokratska unija Njemačke (CDU) i njena bavarska sestrinska stranka Kršćansko-socijalna unija (CSU), koje vode u anketama širom zemlje više od dvije godine, imaju 29 posto podrške birača prema najnovijem istraživanju koje je objavila agencija za ispitivanje javnog mnijenja INSA, piše Reuters, prenosi Tanjug.
Nastavite čitati
list of 4 itemsU Njemačkoj počinju razgovori o formiranju vladajuće koalicije
Kurelić: Nijemci su poznati po notornoj sporoći u stvaranju koalicija
Radičević: Koalicija CDU-SPD jedina moguća varijanta u trenutnom sastavu Bundestaga
Slijedi krajnje desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) sa 21 posto podrške, a Scholzove socijaldemokrate lijevog centra (SPD), sa 16 posto, pale su na treće s prvog mjesta koje su osvojile na izborima 2021. godine.
Zeleni imaju podršku 12 posto birača, ljevičarski savez Sahra Wagenknecht (BSW) podržava šest posto ispitanika, dok Ljevica uživa naklonost pet posto Nijemaca, a Slobodne demokrate (FDP) – četiri posto.
Većina Nijemaca zabrinuta je za ekonomiju
Njemačka ima dvije centrističke partije: Scholzov SPD i opozicijske konzervativce CDU i CSU, a i jedni i drugi su izgubili podršku posljednjih godina, dok manje stranke poput Zelenih i krajnje desničarske AfD dobijaju sve veću podršku, primjećuje Reuters.
Za FDP, krajnje ljevičarsku Linke i BSW nije izvjesno hoće li preći cenzus od pet posto kako bi ušli u parlament.
Većina Nijemaca zabrinuta je za ekonomiju i visoke cijene jer najveća evropska ekonomija, nekada ekonomski motor regije, sada posustaje, pokazalo je istraživanje njemačke agencije RiV, koje je danas objavljeno.
Oko 68 posto ispitanika strahuje od ekonomskog pada u zemlji, u odnosu na 48 posto u prethodnim istraživanjima.
Njemačke mainstream stranke se zalažu za to da se Ukrajini šalje pomoć kako bi se odbranila od Rusije, dok AfD i BSW žele okončanje isporuke oružja Kijevu i nastavak dobrih odnosa s Moskvom.
Pozivi na zatvaranje granica i deportacije
Konzervativna CDU je posljednjih godina usvojila strožiji stav po pitanju imigracije, pozivajući na potiskivanje tražilaca azila na granicama, kao i na ograničenja spajanja porodica i naturalizacije izbjeglica.
Antiislamska, antimigrantska AfD pozvala je da se granice zatvore i da tražioci azila više nemaju pravo na spajanje porodice, a pojedini njeni članovi čak su davali izjave o deportovanju miliona ljudi stranog porijekla, uključujući njemačke državljane.
CDU, SPD i Zeleni se slažu o proširenju obnovljive energije kako bi se smanjili troškovi, ali se razlikuju u pristupima finansiranju: CDU predlaže korištenje prihoda od certifikata o CO2 za smanjenje mrežnih naknada, dok SPD i Zeleni podržavaju državne subvencije koje bi se finansirale zaduživanjem.
CDU i AfD, također, predlažu da se uradi procjena povratka nuklearnoj energiji, ideji koju su odbacili SPD i Zeleni.
SAD je i dalje glavna destinacija za njemački izvoz i njen glavni sigurnosni saveznik.
Scholz iz SPD-a oštro se suprotstavio komentarima predsjednika SAD-a Donalda Trumpa o Grenlandu i Kanadi, dok je konzervativni lider Friedrich Merz naglasio moguću saradnju u okviru potencijalnog trgovinskog sporazuma EU – SAD ili zajedničku strategiju o Kini.