Nikšić: Rigorozne kazne za nepoštivanje odluke o minimalnoj plati

Federalni premijer Nermin Nikšić rekao je da odluka neće imati negativne učinke.

Nikšić je istakao da će Vlada subvencionirati doprinose za obrte, mikro i mala preduzeća, odnosno za približno 140.000 radnika (Al Jazeera)

Premijer bosanskohercegovačkog entiteta Federacija Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić poručio je da Vlada neće povući odluku o povećanju minimalne plate sa 310 na 500 eura, uprkos kritikama i upozorenjima poslodavaca da će doći do otkaza.

Na današnjoj konferenciji za novinare federalni premijer je rekao da odluka neće imati negativne učinke i najavio je rigorozne inspekcijske kazne za one koji je ne budu poštovali.

Nikšić je dodao kako će se odluka primjenjivati u ovoj godini, bez obzira na “vrlo glasno negodovanje dijela poslodavaca”, najavivši stroge kontrole u kompanijama za koje se posumnja da pokušavaju manipulirati pomenutom odlukom, prenijela je Anadolija.

Poslodavci će primjenom odluke o minimalnoj plaći, kojom će biti obuhvaćeno 187.690 radnika u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, u federalni budžet ove godine uplatiti 468 miliona KM (oko 234 miliona eura).

Poslodavci su se u proteklom periodu, naveo je, zaštitili od inflacije tako što su povećali cijene proizvoda i usluga i tako osigurali svoju dobit, a pri tome nisu zaštitili radnike podizanjem njihovih primanja.

Istakao je da će Vlada subvencionirati doprinose za obrte, mikro i mala preduzeća, odnosno za približno 140.000 radnika.

Povećanje dječijeg doplatka

Najavio je da će, zbog rasta minimalne plate, biti povećan i dječiji doplatak u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Zbog odluke Federalne vlade pojedini poslodavci najavili su da će prijavljivati radnike u bh. entitetu Republika Srpska zbog manjih doprinosa, dok su pojedini ministri u Vladi potvrdili da nisu konsultovani prilikom donošenja odluke o povećanju minimalne plate.

Ranije je donesena odluka prema kojoj će najniža plata iznositi 511 eura (1.000 konvertibilnih maraka). Odluka se primjenjuje od 1. januara do 31. decembra 2025. godine, prenosi Anadolija.

Međutim, poslodavci su skeptični i kažu da slijede veliki ekonomski problemi. S druge strane, sindikati pozdravljaju tu odluku.

Mario Nenadić iz Udruženja poslodavaca Federacije BiH je rekao da je zabrinut zbog povećanja minimalne plate.

“Imamo zaista ozbiljne probleme ne samo u osiguranju plata (…) nego i u osiguranju naknada koje se baziraju na prosječnim platama. Naše obrazloženje je da bi to vrlo vjerovatno bio ozbiljan kolaps, a ne samo rizik”, rekao je za Al Jazeeru Nenadić.

Sindikati: Radnici ispred kapitala

Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine poziva Vladu FBiH da ne podlegne pritiscima poslodavaca i analitičara te ostane istrajna u pozicioniranju interesa radnika ispred interesa kapitala, saopćeno je iz tog sindikata.

“Udruženje poslodavaca FBiH je upregnulo sve snage da u javnosti prikaže štetnost jučer donesene Odluke Vlade FBiH o najnižoj plati u iznosu od 1.000 KM. Do jučer ujutro su tvrdili da žele pomoći radnicima i da im je cilj zadržati radnike u FBiH, a već danas od te želje nema ni traga”, navedeno je u saopćenju Saveza odmah nakon donošenja odluke.

Sindikat neće pristati na takve ucjene, poručili su, jer bi to značilo direktnu izdaju svega za šta se sindikat u suštini bori – zaštitu i unapređenje prava radnika, bolji ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih, poštivanje principa socijalnog dijaloga koji se vodi uz međusobno uvažavanje socijalnih partnera, zagovaranje dostojanstvenog života i sigurnih radnih mjesta.

Savez je pozvao sve članove sindikata da ostanu istrajni u zajedničkoj borbi za bolji ekonomsko-socijalni položaj radnika, a poslodavce koji cijene svoje radnike da poštivanjem Odluke o najnižoj plati pokažu spremnost da zajedno s njima grade ekonomiju FBiH i stvaraju bolji ambijent u kojem će radnici imati dostojanstvene plate, a poslodavci dobre poslovne rezultate.

“Iznos od 1.000 KM je trećina sindikalne potrošačke korpe i ne predstavlja nikakvo bogatstvo te je zasigurno nešto što poslodavci koji su do 10. mjeseca ove godine imali dobit od 5,6 milijardi KM (2,89 milijardi eura) mogu bez problema isplatiti”, navode iz Saveza samostalnih sindikata BiH.

Stav Vijeća stranih investitora

Vijeće stranih investitora u BiH (Foreign Investors Council – FIC) izrazilo je ranije ozbiljnu zabrinutost zbog odluke Vlade Federacije BiH kojom se, kako je saopćeno, bez detaljnih analiza i projekcija, bez usaglašenosti s poslovnim sektorom, povećava minimalna plata u Federacije BiH od 1. januara 2025. godine.

“Ovakve odluke, donesene u posljednjem trenutku, bez uvažavanja stvarnih ekonomskih okolnosti i mogućnosti prilagodbe, ne samo da ugrožavaju poslovanje privrednika nego i dugoročno štete radnicima, naročito onima s najmanjim primanjima. Preliminarne analize jasno pokazuju da će ova odluka povećati troškove poslodavcima za više od 600 KM (310 eura) po radniku”, navodi se u saopćenju.

“Najveći udar osjetit će industrije poput tekstilne, drvoprerađivačke i automobilske, koje svakako posluju na granici održivosti. Posljedice će neminovno uključivati smanjenje broja radnih mjesta i otpuštanje radnika, zatvaranje pogona i slabljenje ekonomskog ambijenta u Federaciji BiH.”

Iz Vijeća stranih investitora u BiH naveli su da, dok poslodavci snažno podržavaju povećanje plata radnika, to se mora provoditi na ekonomski održiv način.

Program subvencioniranja iz budžeta FBiH

Kako bi se prevazišli potencijalni problemi za obrtnike i mala preduzeća, Vlada FBiH je predvidjela program subvencioniranja iz budžeta FBiH, a čije usvajanje se očekuje, kako su naveli, u narednom periodu.

Kako je pojašnjeno, obrtnicima i malim preduzećima Vlada FBiH će uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja.

“Nakon 11 godina čekanja konačno smo uspjeli radnicima u Federaciji podići najnižu platu. Sretni smo zbog ove odluke prvenstveno jer su njome zadovoljni radnici u Federaciji. Pred nama je još jedan važan korak, a to je usvajanje seta fiskalnih zakona”, kazao je ranije ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojin Mijatović.

RS bez dogovora

Vlada Federacije BiH svake godine, najkasnije do 31. decembra, utvrđuje najnižu platu za narednu godinu, koja ne može biti niža od iznosa za prethodnu godinu.

Najniža plata u FBiH u ovoj godini iznosila je 316 eura (619 konvertibilnih maraka).

Vlada bh. entiteta Republika Srpska još nije odlučila o iznosu najniže plate u tom bh. entitetu za narednu godinu, koja trenutno iznosi 459 eura (900 konvertibilnih maraka).

“Socijalni partneri na današnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske nisu usaglasili visinu iznosa najniže plate za 2025. godinu”, saopćeno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama