Strasbourg: Grčka proglašena krivom za sistematsko odbijanje zahtjeva azilanata
Evropski sud za ljudska prava osudio Grčku zbog sistematskog odbijanja azilanata i nezakonitih deportacija, naredivši plaćanje odštete nasilno deportovanoj ženi.
Evropski sud za ljudska prava u Strasbourgu proglasio je Grčku krivom za ”sistematsko” odbijanje potencijalnih tražilaca azila, naredivši joj da isplati odštetu ženi koja je nasilno deportovana u Tursku, uprkos pokušajima da zatraži zaštitu u Grčkoj.
Tribunal sa sjedištem u Strasbourgu dodijelio je podnosiocu žalbe odštetu od 20.000 eura, navodeći da je Grčka učestvovala u nezakonitim deportacijama u periodu kada je ta žena deportovana, prenosi Tanjug, pozivajući se na Guardian.
Nastavite čitati
list of 4 itemsGideon Levy: Cijeli svijet će znati da Izrael stoji iza ratnih zločinaca
Unija CDU/CSU planira pooštrenje zakona o useljavanju u Njemačku
Trump, strah od imigranata i povratak nacionalne krize
”Postojale su jake indicije koje sugerišu da je u vrijeme navodnih događaja postojala sistematska praksa da grčke vlasti odbacuju državljane trećih zemalja, iz (graničnog) regiona Evrosa u Tursku“, saopštio je sud.
Žena, u sudskim dokumentima identifikovana prema inicijalima ARE, podnijela je slučaj Tribunalu 2021. godine, gotovo dvije godine nakon deportacije u maju 2019, dok su prethodni pokušaji tužbe u Grčkoj odbačeni.
‘Pravda za hiljade žrtava’
Međunarodni pravnici su, međutim, prihvatili tvrdnju da je izbjeglica, bježeći od političkog progona kao osuđeni član vjerskog Gulenovog pokreta, nasilno protjerana i nezakonito privedena prije deportacije.
Kako se navodi, ona je, zajedno s drugim tražiocima azila, nezakonito deportovana u Tursku tokom noći u čamcu na napuhavanje, a po dolasku u Tursku je uhapšena pod optužbom da je članica ”Fethulahističke terorističke organizacije“.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan optužio je preminulog imama Fethullaha Gulena, koji je živio u SAD-u prije smrti u oktobru prošle godine, da stoji iza neuspjelog pokušaja državnog udara 2016.
Koordinatorka Grčkog izbjegličkog savjeta (GCR) i advokat tužiteljice Marina Papamina rekla je da odluka tribunala i priznanje nezakonite prakse predstavlja ”pravdu za hiljade žrtava” grčkih vlasti na grčko-turskoj granici.
Grčki zvaničnici negirali su optužbe, tvrdeći da je granična politika Grčke u skladu s međunarodnim zakonima.