Vojni stručnjak: Obavještajni prodor Hamasa drugi je najveći izraelski neuspjeh nakon rata 1973.

Izraelski Kanal 12 otkrio je da je Hamas uspio hakirati računare izraelskih sigurnosnih službenika i pribaviti osjetljive podatke.

Vojni stručnjak je ukazao na raznovrsnost izvora obavještajnih podataka koje je prikupio Hamas, uključujući elektroničke i ljudske izvore
Vojni stručnjak je ukazao na raznovrsnost izvora obavještajnih podataka koje je prikupio Hamas, uključujući elektroničke i ljudske izvore (Screenshot/Al Jazeera)

Vojni i strateški stručnjak, brigadni general Elias Hanna, potvrdio je da je operacija izvedena 7. oktobra 2023. drugi najveći izraelski obavještajni neuspjeh nakon rata 1973. godine, naglašavajući da će ovaj događaj ostati urezan u izraelsku svijest i pamćenje zauvijek.

Istraga izraelskih obavještajnih službi otkrila je šokantne detalje o sigurnosnom prodoru koji je Hamas izveo prije operacije 7. oktobra. Hamas je uspio doći do osjetljivih informacija koje su obuhvatale različite vojne i sigurnosne nivoe.

Izraelski Kanal 12 navodi u detaljnom izvještaju da je Hamas uspio hakirati računare izraelskih sigurnosnih službenika i doći do njihovih imena i brojeva telefona.

Hamas je, također, uspio pratiti kretanje predsjednika općina u oblastima u okolini Pojasa Gaze, sigurnosnih službenika i stanovnika. Također je provalio u unutrašnje izraelske sisteme i došao do osjetljivih dokumenata i informacija prije početka rata.

Brigadni general Hanna objasnio je da je planiranje te operacije počelo 2014. godine, nakon izraelske operacije ”Čvrsta stijena”. Napominje da je zbog njene veličine bilo neophodno prikupljanje tačnih obavještajnih podataka koji su se akumulirali godinama.

Dodao je da je Hamas za njenu realizaciju koristio višedimenzionalan pristup, što podrazumijeva djelovanje preko kopna, mora, zraka i u kibernetičkom prostoru.

Strateško planiranje

Vojni stručnjak je ukazao na raznovrsnost izvora obavještajnih podataka koje je prikupio Hamas, uključujući elektroničke i ljudske izvore. Hamasovi operativci su se uspjeli infiltrirati u doseljenička naselja i oblasti u okolini Pojasa Gaze kako bi prikupili informacije o ključnim putevima i lokacijama.

Brigadni general Hanna istaknuo je da planiranje nije obuhvatilo isključivo operaciju, već i pripreme za izraelsku reakciju. Ističe da nastavak otpora 14 mjeseci nakon operacije ukazuje na sveobuhvatno planiranje svih faza.

Govoreći o odjeku koji su informacije otkrivene o ovim dešavanjima imale unutar Izraela, vojni stručnjak je istaknuo da je postojao sukob između vojnih i političkih institucija u vezi s utvrđivanjem odgovornosti, što je dovelo do ostavki mnogih vojnih i sigurnosnih čelnika, uključujući osobu odgovornu za sigurnost doseljeničkih naselja i komandanta divizije Gaza.

Vojni stručnjak je upozorio na pretjerano oslanjanje Izraela na tehnologiju, skrenuvši pažnju na neuspjeh sigurnosnog zida, koji je koštao oko 1,2 milijarde dolara, da spriječi ovu operaciju. Pojašnjava da je količina cementa korištena u njegovoj izgradnji bila dovoljna da se napravi cesta od Gaze do Bugarske.

Brigadni general Hanna na kraju ističe da je ured premijera Benjamina Netanyahua pokušao prebaciti odgovornost na druge strane. Ističe da je ovaj obavještajni neuspjeh otkrio kako postoji duboki problem u izraelskom sigurnosnom sistemu koji je doveo do onoga što je opisao kao “domino efekat”, kada je riječ o odgovornosti.

Izvor: Al Jazeera

Reklama