Njemačka uvodi kontrole na svim kopnenim granicama

Njemačka od 16. septembra uvodi privremene granične kontrole na svim kopnenim granicama zemlje kako bi se obuzdale ilegalne migracije.

Njemačka vlada pripremila je proširene planove za odbijanje ulaska nekim migrantima na granicama Njemačke (REUTERS/Fabrizio Bensch/File Photo)

Njemačka od 16. septembra uvodi privremene granične kontrole na svim kopnenim granicama zemlje kako bi se obuzdale ilegalne migracije, najavila je ministrica unutrašnjih poslova te zemlje.

Mjere se uvode uz konsultacije s glavnom opozicijskom strankom Kršćansko-demokratskom unijom, nakon što je migrant sirijskog porijekla nožem ubio tri, a ranio osam osoba u gradu Solingenu.

“Naredila sam pooštravanje kopnenih kontrola i već obavijestila Evropsku uniju. Ovo će poslužiti za daljnje ograničavanje neregularnih migracija i zaštitu od akutnih opasnosti koje predstavljaju islamistički teror i ozbiljan kriminal. Činimo sve što možemo da zaštitimo ljude u našoj zemlji”, rekla je ministrica Nancy Faeser.

Čelnik opozicijske Kršćansko-demokratske unije Friedrich Merz rekao je da nisu spremni na planirane razgovore sa vladajućom koalicijom o problemu prekomjerene migracije dok ne dobiju pismeno jamstvo o odbijanju nelegalnih migranata s njemačkih granica.

“Sveobuhvatni propisi znače – da u osnovi svima onima koji nemaju boravišnu dozvolu više neće biti odobren ulazak u Saveznu Republiku Njemačku. Prije svega – ne – onima koji podnose zahtjev za azil. Prema Dablinskom sistemu, zahtjevi za azil moraju biti dostavljeni u zemlji prvog ulaska. Ovo će imati značajne implikacije za EU, svjesni smo toga”, rekao je.

Stav Austrije

Faeser je obavijestila Evropsku komisiju o ovim planovima, ali Austrija je odmah objavila da se protivi najavi Njemačke te da neće prihvatati tamo odbijene pojedince. Granične kontrole prvo će trajati šest mjeseci.

„Austrija neće prihvatati pojedince kojima je odbijen ulazak u Njemačku. O tome nema pregovora”, rekao je austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner u ponedjeljak za novine Bild i Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dugogodišnje rasprave o načinu postupanja sa migrantima koji traže azil u Njemačkoj intenzivirale su se posljednjih sedmica nakon smrtonosnog napada nožem ranije ovog mjeseca u zapadnom njemačkom gradu Solingenu.

Osumnjičeni napadač, sirijski državljanin, izbjegao je nalog za deportaciju iz Njemačke u Bugarsku, gdje je prvi put ušao u EU.

Svi susjedi Njemačke članice su šengenske zone, koja bi u načelu trebala omogućiti putovanje bez graničnih kontrola unutar bloka.

Međutim, u oktobru 2023. godine, Njemačka je uvela neke granične kontrole na granicama sa Švicarskom, Češkom i Poljskom kako bi odvratila migrante od ulaska u Njemačku.

Privremene provjere više puta produžavane

Te granične provjere su službeno privremene, ali ih je Berlin više puta produžavao. Slične kontrole na granici s Austrijom privremeno su uvedene još u septembru 2015. godine.

Izvori navode da je trenutna njemačka koalicijska vlada pripremila proširene planove za odbijanje ulaska nekim migrantima na granicama Njemačke u skladu sa zakonima EU-a. To slijedi nakon zahtjeva za takvim mjerama od konzervativnog opozicionog bloka CDU/CSU.

Izvori tvrde da je Faeser prenijela svoje prijedloge opoziciji i zatražila povjerljive razgovore o toj temi.

Kancelar Olaf Scholz pozvao je na konsultacije sa CDU/CSU, kao i s liderima 16 njemačkih saveznih pokrajina nakon napada nožem u Solingenu, u kojem su ubijene tri osobe i ranjeno nekoliko ljudi.

Izvori navode da bi dalji razgovori između stranaka mogli biti održani u utorak. Još jedan napad nožem u maju u gradu Mannheim izazvao je ogorčenje. Afganistanac je ranio pet članova grupe Pax Europa i ubio jednog policajca.

Dodatni detalji o prijedlogu nisu odmah otkriveni. Trenutno se azilanti odbijaju na njemačkim kopnenim granicama samo u određenim slučajevima, kao što je zabrana ulaska ili ako ne podnesu zahtjev za azil.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, više od 30.000 ljudi vraćeno je od oktobra, kada je Njemačka proširila stacionarne granične kontrole.

Ponuditi rješenja za migraciju

Markus Soeder, konzervativni premijer Bavarske, u govoru lokalnim političkim liderima ponovio je zahtjev da njemačke granične službe vraćaju migrante sa granice.

“Moramo masovno smanjiti imigraciju”, rekao je Soeder. “Ovo se mora odmah riješiti.”

Također je pozvao na velike napore da se deportuju osobe iz Njemačke čiji su zahtjevi za azil odbijeni ili koji nemaju pravo ostati u zemlji. Na drugom sastanku u ponedjeljak, ministar finansija Christian Lindner također je izjavio da vlada mora ponuditi rješenja za migraciju.

Zeleni, koji su također dio Scholzove tročlane koalicije, bili su oprezniji prema koracima koji bi mogli ograničiti mogućnosti tražitelja azila da pronađu utočište u Njemačkoj.

Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, iz stranke Zelenih, upozorila je na usvajanje konzervativnih zahtjeva za vraćanje migranata na njemačkoj granici, što bi moglo ugroziti delikatni kompromis na nivou EU o politici azila.

Izvor: Agencije

Reklama