Copernicus: Ljeto 2024. najtoplije u historiji
Ekstremne vremenske prilike postat će još intenzivnije ukoliko države ne smanje emisije plinova koji zagrijavaju planetu, ističu iz Copernicusa.
Ljeto 2024. godine oborilo je globalne toplotne rekorde drugu godinu zaredom, zbog čega će vjerovatno biti najtoplije od kada se bilježe podaci, saopštila je evropska Copernicusova služba za klimatske promjene (C3S).
Copernicus je počeo bilježiti vremenske prilike 1940, a te dosjee su koristili naučnici kako bi potvrdili da je ljeto na sjevernoj hemisferi, od juna do augusta, bilo najtoplije od predindustrijskog perioda iz 1850. godine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPoplave i klizišta u BiH: Nastavljena potraga za nestalima
Pet zemalja će dobiti više od milijardu eura pomoći EU-a za sanaciju posljedica poplava
Uragan Milton se približava Floridi, opasnost od ‘historijskih’ poplava
”Tokom protekla tri mjeseca svijet se suočio sa najtoplijim junom i augustom, najtoplijim danom u historiji i najtoplijim borealnim ljetom“, rekla je zamjenica direktora C3S-a Samantha Burgess.
Istakla je da će ekstremne vremenske prilike postati još intenzivnije ukoliko države ne smanje emisije plinova koji zagrijavaju planetu, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Suše, poplave i tajfuni
Promijenjena klima nastavila je izazivati katastrofe ovog ljeta, a u Sudanu su poplave izazvane obilnim kišama prošlog mjeseca pogodile više od 300.000 ljudi i doprinijele širenju kolere u toj ratom razorenoj zemlji.
Naučnici su, također, potvrdili da klimatske promjene izazivaju sušu na italijanskim ostrvima Sicilija i Sardinija te da su intenzivirale tajfun Gaemi, koji je u julu prošao kroz Filipine, Tajvan i Kinu, usmrtivši više od sto ljudi.
Klimatske promjene izazvane ljudskim faktorom i prirodni vremenski fenomen El Ninjo, koji zagrijeva površinske vode u istočnom Tihom okeanu, doveli su do rekordno visokih temperatura ranije ove godine.
Copernicus je saopćio da su ispodprosječne temperature u ekvatorijalnom Pacifiku prošlog mjeseca ukazivale na prelazak u La Ninju koja je hladniji pandan El Ninju, ali su, uprkos tome, rekordno visoke temperature zabilježene u različitim dijelovima svijeta.