Francuski mediji otvaraju dosije o izvozu oružja u Izrael
Francuska vlada je potvrdila da je isporučivala oružje Izraelu samo u odbrambene svrhe, ali ne ostavlja mogućnost da se provjeri istinitost te tvrdnje.
Francuski mediji fokusirali su se na pitanje francuskog izvoza oružja u Izrael, na osnovu odluke Britanske vlade da suspenduje dio svojih licenci za izvoz oružja u Tel Aviv.
Mediji su ukazali na “opasnost” od zloupotrebe ovog oružja u kršenju međunarodnog prava u Pojasu Gaze, nakon detaljnog pregleda licenci koje je izdala prethodna izvršna vlast konzervativaca.
Nastavite čitati
list of 4 itemsŠalje li Iran Rusiji balističke projektile?
Bjeloš: Srpsko rukovodstvo pruža podršku Izraelu u vršenju zločina
Jevrejski član Doma lordova: Starmer je bio u pravu što je poduzeo korake protiv Izraela
Internetska stranica Mediapart navodi da Vladin izvještaj koji je objavila ekskluzivno otkriva da je 2023. godine Francuska isporučila Izraelu oružje u vrijednosti od 30 miliona eura, ali je ista odbila kazati je li bilo i drugih isporuka oružja nakon početka rata u Gazi, koje je, možda, korišteno u ubijanju civila.
Sajt se složio s listom La Croix da je Francuska, kao i Ujedinjeno Kraljevstvo, potpisala nekoliko sporazuma, uključujući i Ugovor o trgovini oružjem koji joj zabranjuje prodaju oružja ako postoji rizik da će ono biti korišteno u činjenju ratnih zločina ili u napadima usmjerenim protiv civila.
Francuska je dužna poštovati svoje međunarodne obaveze
Francuska vlada – prema La Croixu – mora poštovati svoje međunarodne obaveze i provoditi Ugovor o trgovini oružjem, posebno jer je specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih naroda Francesca Albanese u svom izvještaju o ratu u Pojasu Gaze rekla da postoje razumni razlozi za vjerovanje da su djela genocida koja je počinio Izrael već dostigli tačku koja je navela sud Međunarodne pravde da nagne ka stavu da postoji razuman rizik da je tamo već počinjen genocid.
Mediapart je objasnio – u izvještaju koji je potpisao Justin Braban – da Francuska nije došla do istih zaključaka do kojih je došla Britanska vlada te da nikada nije izdala potpunu ili djelomičnu zabranu isporuke oružja Izraelu uprkos nagomilanim dokazima o mogućim ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti, koje je počinila Izraelska vojska u Gazi od jeseni 2023. godine.
Francuska vlada je potvrdila da je isporučivala oružje Izraelu samo u odbrambene svrhe, ali ne ostavlja mogućnost da se provjeri istinitost te tvrdnje, uprkos ponovljenim zahtjevima medija i nevladinih organizacija. Precizan popis oružja koje je Francuska prodala ili isporučila Izraelu i dalje ostaje nepoznat.
Iako vlada još nije objavila izvještaj za 2024. godinu i nije ga predstavila parlamentu, uprkos kašnjenju, Mediapart, koji ga je uspio dobiti, danas ga objavljuje, a on uključuje – kako kaže – i namjerno naduvane brojke francuske vojne pomoći Ukrajini.
Sajt je zabilježio i nekoliko neobičnosti u ovom izvještaju, kao što je licenca za “operativnu obuku” dodijeljena Ruandi iako se njena vojska bori uz pobunjenički pokret M23 i čini zločine u istočnoj Demokratskoj Republici Kongo. Takođe je dodijeljena licenca i Etiopiji čija je vojska još saučesnik u etničkom čišćenju u zapadnom Tigraju.
75 licenci
Francuska izvršna vlast dala je zeleno svjetlo 2023. za prodaju različite vojne opreme Mađarskoj, na čelu s Viktorom Orbanom, uprkos službenim osudama Pariza njenog neliberalnog režima, navodi sajt.
Međutim, dokument podiže dio vela s francuske politike izvoza oružja u Izrael jer otkriva da mu je Francuska 2023. godine isporučila vojnu opremu u vrijednosti od 30 miliona eura, a kako mjeseci nisu precizirani, nemoguće je znati jesu li te isporuke nastavljene i nakon početka rata i brutalnih izraelskih represalija u Pojasu Gaze.
Francuska je, takođe, do 2023. godine odobrila izraelske narudžbe od francuskih proizvođača u vrijednosti od 20 miliona eura, dajući dozvolu za 75 izvoznih licenci Izraelu, u vrijednosti od 176 miliona eura, koje se odnose na oružje kalibra od 20 mm ili većeg od njega i njegove komponente, kao i “bombe , torpeda, projektile, rakete i drugo”.
Isto tako, prema sajtu, licence koje omogućavaju izvoz robe višestruke namjene u Izrael značajno su porasle u 2023. godini, i iznose ukupno 192,2 miliona eura, u poređenju sa 34 miliona eura u 2022. godini. Te dozvole se odnose na elektroniku i telekomunikacije, ali i na “uređaje, lasere, navigaciju i avionsku elektroniku”.
Portal postavlja pitanje: Da li su ove licence izdate prije ili poslije 7. oktobra? Koje su to vrste senzora i ko je krajnji primalac?, ističući da o tome nema informacija u zvaničnim dokumentima. Tony Fortin, direktor studije na Opservatoriji za naoružanje, kaže: “S obzirom na osjetljivost teme, mora postojati tumačenje ovog teksta, a prije svega moramo prestati sa izdavanjem licenci Izraelu u svjetlu svega onoga što se trenutno dešava u Pojasu Gaze”.
Slijediti izvoznu logiku u trgovini
La Croix je – u izvještaju Agnesa Rotivel i Kiliana Begogne – pripisala stav Benoitu Moraccioliju, predsjedniku udruženja “ASIR”, čije je cilj promoviranje ljudskih prava u oblasti mira i sigurnosti, koji kaže da je Francuska vlada obavezna da zaustavi bilo kakav transfer oružja Izraelskoj vladi koja je počinila ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, po priznanju Ujedinjenih naroda, a spominjano je pitanje genocida.
Poput Velike Britanije, i druge zemlje, uključujući Italiju, Španiju i Belgiju, već su zamrznule prodaju oružja Izraelu, a holandski sud je, takođe, naredio obustavu isporuke rezervnih dijelova za lovce F-35 u Izrael. Kada je o Francuskoj riječ, magazin Disclose otkrio je da ta država opskrbljuje Tel Aviv konektorima M27, koji se ugrađuju na automatske puške M249.
Međutim, ministar oružanih snaga Sebastien Lecornu potvrdio je da Pariz nema sporazum o odbrani s Izraelom, već samo okvirni aranžman iz 2016. godine. Pariz je stava da je njegova trgovina s Izraelom ograničena na re-izvoz njegove vojne opreme u treće zemlje, što znači da je prodana francuska oprema namijenjena izvoznoj industriji Izraela, što opozicione stranke, posebno stranka “Nepokorena Francuska”, smatraju “pristrasnim”.