Teži li Turska BRICS-u kako bi se distancirala od Zapada?
Turska je prije nekoliko mjeseci predala zvaničnu prijavu za pridruživanje BRICS-u, što je pokazatelj geopolitičkih promjena kojima svijet svjedoči.
Turska nastoji proširiti svoje globalne saveze i razviti odnose sa silama u nastajanju pridruživanjem BRICS-u, ekonomskoj grupi koja uključuje neke od najvećih ekonomija u razvoju na svijetu.
Ovaj korak – prema Bloombergu – dolazi u vrijeme određenih tenzija kojima svjedoče tursko-zapadni odnosi, posebno zbog sporog napretka u pregovorima Ankare o pristupanju Evropskoj uniji.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPutin poziva Vučića na BRICS, predsjednik Srbije tada ‘ima važne goste’
Vučić odgovorio na Putinov poziv: ‘Imamo važne goste iz inostranstva’
Turska uvjerava Zapad da mu je i dalje odana saveznica
Nove ambicije
Turska je prije nekoliko mjeseci predala zvaničnu prijavu za pridruživanje BRICS-u, što je pokazatelj geopolitičkih promjena kojima svijet svjedoči.
Bloomberg kaže da turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i njegova vlada vide da se centar geopolitičke gravitacije postepeno pomjera od naprednih ekonomija prema ekonomijama u usponu, poput onih u BRICS-u.
Turska, koja je svjedok tenzija s nekim članicama Sjevernoatlantskog saveza (NATO) zbog bliskih odnosa s Rusijom, vidi BRICS kao priliku za jačanje svog globalnog utjecaja, navodi agencija.
Grupa BRICS uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, a nedavno su joj se pridružile i nove zemlje kao što su Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat.
Očekuje se da će se o daljnjim proširenjima razgovarati na sljedećem samitu, koji će se održati u Kazanju u Rusiji, u oktobru.
Analitičari ističu da bi širenje BRICS-a moglo omogućiti državama članicama pristup novom finansiranju preko Razvojne banke te grupe, pored jačanja međusobnih trgovinskih i političkih veza.
Između Istoka i Zapada
Uprkos naporima Turske da se pridruži BRICS-u, ona i dalje nastoji ojačati svoje odnose sa Evropskom unijom, što je potvrdio i turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan.
Fidan je istakao da pridruživanje Evropskoj uniji ostaje “strateški cilj” Turske, ali je takođe naglasio i važnost razvijanja odnosa sa drugim blokovima kao što je BRICS po principu “zajedničke koristi”.
Ulazak u BRICS bi Turskoj mogao dati priliku da unaprijedi svoju ekonomsku saradnju sa Rusijom i Kinom i ojača svoju ulogu kao trgovinskog koridora između Evropske unije i Azije.
Prema navodima agencije, turska vlada takođe nastoji privući investicije kineskih kompanija za proizvodnju električnih automobila, koje bi mogle imati koristi od carinske unije Turske s Evropskom unijom kako bi povećale svoj pristup evropskim tržištima.
Turska računa da će preko BRICS-a ojačati svoju ekonomsku i političku poziciju, vjerujući da pridruživanje ovom bloku može poboljšati njene konkurentne sposobnosti na globalnom planu. Ali u isto vrijeme, održavanje čvrstih odnosa sa Evropskom unijom i NATO-om ostaje suštinski dio njene strategije.