Stručnjak za kibernetičku sigurnost: Izraelski ‘pejdžer’ napad u Libanu promijenio je svijet
Iako su eksplozije koji su se dogodile u Libanu u utorak i srijedu prošle sedmice bile šokantne, kako ih je opisao autor članka, elementi korišteni za njihovu realizaciju nisu bili posebno novi.
Stručnjak za kibernetičku sigurnost rekao je da su „grubi“ napadi koje je Izrael izveo protiv Hezbollaha u Libanu prošle sedmice, detonirajući stotine dvosmjernih bežičnih komunikacijskih uređaja, pokazali „na šokantan način“ kolika je prijetnja na koju stručnjaci za kibernetičku sigurnost upozoravaju godinama.
Stručnjak Bruce Schneier dodao je, u svom analitičkom članku u novinama The New York Times, da su eksplozije, koje su odnijele živote najmanje 37 ljudi, ugrozile globalne lance nabavke kompjutera i izložile svijet opasnosti „jer nemamo dovoljno dobre načine da se odbranimo“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZašto su Kina i Rusija napravile svoje verzije Linuxa?
SAD i Microsoft razotkrili hakersku grupu povezanu sa FSB-om
Norveška istražuje slučaj pejdžera koji su eksplodirali u Libanu
Iako su eksplozije koji su se dogodile u Libanu u utorak i srijedu prošle sedmice bile šokantne, kako ih je opisao autor članka, elementi korišteni za njihovu realizaciju nisu bili posebno novi. Schneier je potvrdio da je Izrael, podmetanjem eksploziva u elektronske uređaje namijenjene Hezbollahu, koristio metodu koja se godinama primjenjuje za „ometanje“ međunarodnih lanaca nabavke.
Ono što je novo, po mišljenju Schneiera, koji radi kao predavač u Školi javne politike John F. Kennedy pri Univerzitetu Harvard, jeste da je Izrael objedinio ove elemente na destruktivan i pretjeran način, što jasno ukazuje na to kako će izgledati budućnost nadmetanja između velikih sila u vremenu mira, rata i između toga.
Autor predviđa da ovakvi napadi neće biti usmjereni samo na „teroriste“, riziku su izloženi i kompjuteri koje koriste ljudi, „kao što su izloženi i naši automobili, frižideri i termostati u našim domovima te mnoge stvari koje koristimo“.
Iako je Izrael ranije koristio metodu podmetanja eksploziva u uređaje pojedinaca koje je eliminirao, Schneier smatra da je fokusiranje na međunarodne lance nabavke i izlaganje elektroničke opreme velikom riziku najsloženiji aspekt njegovog plana.
Stručnjak za kibernetičku sigurnost potvrdio je da su i same Sjedinjene Američke Države koristile istu metodu, iako u drugačije svrhe.
SAD i druge zemlje zabranile uvoz velikih rutera kineske kompanije Huawei
Agencija SAD-a za nacionalnu sigurnost (NSA) ranije je presrela komunikacijske uređaje jedne sirijske telekomunikacijske kompanije tokom transporta i uradila intervencije na njima, ne u destruktivne svrhe, već u svrhe praćenja.
Osnivanje lažne kompanije s ciljem obmanjivanja žrtava nije nova pojava, navodi se u članku u kontekstu izvještavanja o tome da je Izrael osnovao fiktivnu kompaniju kako bi proizveo uređaje s eksplozivom i prodao ih Hezbollahu. Federalni istražni biro SAD-a (FBI) je 2019. godine osnovao kompaniju koja prodaje mobilne telefone kriminalcima, ne s ciljem njihovog eliminiranja, već prisluškivanja i hapšenja.
Autor je spomenuo da je u svijetu, uistinu, počelo reagiranje na ovu prijetnju, jer mnoge zemlje sada vrlo oprezno biraju iz kojih zemalja će nabaviti komunikacijske uređaje. Tako su, prema riječima autora, SAD i druge zemlje zabranile uvoz velikih rutera kineske kompanije Huawei iz straha da bi mogli biti korišteni za prisluškivanje ili da bi Kina mogla posegnuti za daljinskim onesposobljavanjem tih uređaja u slučaju eskalacije neprijateljstva između nje i tih zemalja.
Ukazao je na to da lideri i pripadnici Hezbollaha više neće vjerovati umreženim uređajima i da je „to vjerovatno jedan od primarnih ciljeva“ eksplozija pejdžera u utorak i srijedu.
Također je rekao da će svijet morati sačekati da vidi hoće li ovi napadi imati dugoročne posljedice i kako će Hezbollah odgovoriti na njih. Kada je riječ o razvijenim zemljama, poput Sjedinjenih Američkih Država, one će biti izložene sličnoj prijetnji jer imaju ogroman broj uređaja na koje se može djelovati, prema riječima Schneiera.