Stručnjak za kibernetičku sigurnost: Izraelski ‘pejdžer’ napad u Libanu promijenio je svijet

Iako su eksplozije koji su se dogodile u Libanu u utorak i srijedu prošle sedmice bile šokantne, kako ih je opisao autor članka, elementi korišteni za njihovu realizaciju nisu bili posebno novi.

Jedan od bežičnih uređaja koje je Izrael detonirao u Libanu prošle sedmice [AFP]

Stručnjak za kibernetičku sigurnost rekao je da su „grubi“ napadi koje je Izrael izveo protiv Hezbollaha u Libanu prošle sedmice, detonirajući stotine dvosmjernih bežičnih komunikacijskih uređaja, pokazali „na šokantan način“ kolika je prijetnja na koju stručnjaci za kibernetičku sigurnost upozoravaju godinama.

Stručnjak Bruce Schneier dodao je, u svom analitičkom članku u novinama The New York Times, da su eksplozije, koje su odnijele živote najmanje 37 ljudi, ugrozile globalne lance nabavke kompjutera i izložile svijet opasnosti „jer nemamo dovoljno dobre načine da se odbranimo“.

Iako su eksplozije koji su se dogodile u Libanu u utorak i srijedu prošle sedmice bile šokantne, kako ih je opisao autor članka, elementi korišteni za njihovu realizaciju nisu bili posebno novi. Schneier je potvrdio da je Izrael, podmetanjem eksploziva u elektronske uređaje namijenjene Hezbollahu, koristio metodu koja se godinama primjenjuje za „ometanje“ međunarodnih lanaca nabavke.

Ono što je novo, po mišljenju Schneiera, koji radi kao predavač u Školi javne politike John F. Kennedy pri Univerzitetu Harvard, jeste da je Izrael objedinio ove elemente na destruktivan i pretjeran način, što jasno ukazuje na to kako će izgledati budućnost nadmetanja između velikih sila u vremenu mira, rata i između toga.

Autor predviđa da ovakvi napadi neće biti usmjereni samo na „teroriste“, riziku su izloženi i kompjuteri koje koriste ljudi, „kao što su izloženi i naši automobili, frižideri i termostati u našim domovima te mnoge stvari koje koristimo“.

Iako je Izrael ranije koristio metodu podmetanja eksploziva u uređaje pojedinaca koje je eliminirao, Schneier smatra da je fokusiranje na međunarodne lance nabavke i izlaganje elektroničke opreme velikom riziku najsloženiji aspekt njegovog plana.
Stručnjak za kibernetičku sigurnost potvrdio je da su i same Sjedinjene Američke Države koristile istu metodu, iako u drugačije svrhe.

SAD i druge zemlje zabranile uvoz velikih rutera kineske kompanije Huawei

Agencija SAD-a za nacionalnu sigurnost (NSA) ranije je presrela komunikacijske uređaje jedne sirijske telekomunikacijske kompanije tokom transporta i uradila intervencije na njima, ne u destruktivne svrhe, već u svrhe praćenja.

Osnivanje lažne kompanije s ciljem obmanjivanja žrtava nije nova pojava, navodi se u članku u kontekstu izvještavanja o tome da je Izrael osnovao fiktivnu kompaniju kako bi proizveo uređaje s eksplozivom i prodao ih Hezbollahu. Federalni istražni biro SAD-a (FBI) je 2019. godine osnovao kompaniju koja prodaje mobilne telefone kriminalcima, ne s ciljem njihovog eliminiranja, već prisluškivanja i hapšenja.

Autor je spomenuo da je u svijetu, uistinu, počelo reagiranje na ovu prijetnju, jer mnoge zemlje sada vrlo oprezno biraju iz kojih zemalja će nabaviti komunikacijske uređaje. Tako su, prema riječima autora, SAD i druge zemlje zabranile uvoz velikih rutera kineske kompanije Huawei iz straha da bi mogli biti korišteni za prisluškivanje ili da bi Kina mogla posegnuti za daljinskim onesposobljavanjem tih uređaja u slučaju eskalacije neprijateljstva između nje i tih zemalja.

Ukazao je na to da lideri i pripadnici Hezbollaha više neće vjerovati umreženim uređajima i da je „to vjerovatno jedan od primarnih ciljeva“ eksplozija pejdžera u utorak i srijedu.

Također je rekao da će svijet morati sačekati da vidi hoće li ovi napadi imati dugoročne posljedice i kako će Hezbollah odgovoriti na njih. Kada je riječ o razvijenim zemljama, poput Sjedinjenih Američkih Država, one će biti izložene sličnoj prijetnji jer imaju ogroman broj uređaja na koje se može djelovati, prema riječima Schneiera.

Izvor: Agencije

Reklama