Brojne osude nakon izraelskog zatvaranja Al Jazeere u Ramallahu

Osude zbog izraelskog zatvaranja ureda Al Jazeere u Ramallahu pristižu s najviših nivoa.

Teško naoružane snage izraelske vojske upale su u nedjelju u ranim jutarnjim satima u ured Al Jazeere u Ramallahu i proglasile njegovo zatvaranje na 45 dana bez navođenja razloga (Screenshot/Al Jazeera)

Nastavljaju se osude, i to s najviših nivoa, zbog upada izraelskih okupatorskih snaga i zatvaranja ureda Al Jazeere u gradu Ramallahu na Zapadnoj obali.

Irski predsjednik Michael Higgins osudio je izraelsko zatvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu, opisavši takav potez kao ”nečuven”.

Higgins je, odgovarajući na pitanje Al Jazeere, rekao da izraelsko protivljenje nastavku rada Al Jazeere nosi velike implikacije.

Stephane Dujarric, glasnogovornik glavnog sekretara Ujedinjenih naroda Antonija Guterresa, izrazio je zabrinutost zbog zatvaranja ureda Al Jazeere u Ramallahu.

U ekskluzivnim izjavama za Al Jazeeru dodao je da su ovakva dešavanja širi primjer onoga što se događa u svijetu kada je riječ o uznemiravanju novinara. Zatvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu predstavlja primjer ograničavanja rada novinara tokom rata.

Napad na slobodu medija

Anthony Bellanger, glavni sekretar Međunarodne federacije novinara (IFJ), poručio je iz Brisela da Izraelska vlada nastoji ušutkati sve glasove koji iznose drugačiju verziju događaja od njihove.

Bellanger je zatvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu opisao kao napad na slobodu medija. Izjavio je da IFJ izražava podršku “kolegama na Al Jazeeri u pogledu pokušaja da se zabrani njihov rad”.

Press-klub u Washingtonu ocijenio je napad izraelske vojske na ured Al Jazeere kao agresivan vojni čin.

Navodi da su nezavisni izvještaji Al Jazeere među rijetkim pouzdanim izvorima o onome što se događa u regiji, ističući da je neophodno dozvoliti otvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu i omogućiti novinarima da nastave s radom.

Klub je naglasio da izraelsko cijepanje fotografije ubijene dopisnice Shireen Abu Akleh predstavlja čin agresije.

Američki list The Wall Street Journal objavio je da izraelska vojska nije odgovorila na pitanja o dopuštanju novinarima Al Jazeere da nastave izvještavati na Zapadnoj obali, nakon odluke o zatvaranju ureda mreže u Ramallahu.

Oružani upad

Teško naoružane snage izraelske vojske upale u ured Al Jazeere u Ramallahu i proglasile njegovo zatvaranje na 45 dana bez navođenja razloga.

Mreža CNN citirala je sigurnosni izvor koji je rekao da su izraelski vojnici upotrijebili eksploziv kako bi upali u zgradu, a izvor je potvrdio da je uočena velika šteta unutar i izvan objekta.

Izraelske snage koje su upale u prostorije Al Jazeere zaplijenile su svu opremu i dokumente na osnovu vojne odluke o zatvaranju ureda, prema Zakonu o vanrednom stanju, zabranjujući osoblju Al Jazeere u Ramallahu i kolegama Walidu al-Omariju i Guevari al-Budairi da rade, prekidajući emitiranje programa.

Izraelska vojska poslala je kamione da zaplijene i prevezu opremu za snimanje i emitiranje i dokumente iz ureda Al Jazeere, iako vojnom naredbom nije bilo predviđeno njihovo oduzimanje.

Racija je uslijedila četiri mjeseca nakon što su okupatorske vlasti zatvorile ured kanala u okupiranom Jerusalemu.

Saopćenje Al Jazeere

Mreža Al Jazeera osudila je u nedjelju napad izraelskih okupatorskih snaga i zatvaranje ureda u gradu Ramallahu na Zapadnoj obali, naglasivši da je cilj ovih represivnih mjera spriječiti svijet da vidi stvarnu situaciju na okupiranim palestinskim teritorijima i rata u Gazi.

Mreža je, u svom saopćenju, opisala upad u svoj biro kao kriminalni čin, rekavši kako se izraelskim kontinuiranim gušenjem slobode štampe želi prikriti ono što čini u Pojasu Gaze i na okupiranoj Zapadnoj obali.

U izjavi se demantiraju “lažne tvrdnje koje su iznijele izraelske okupatorske vlasti kako bi opravdale ovaj nezakoniti upad”. Također je navedeno da vlada Benjamina Netanyahua snosi odgovornost za sigurnost novinara mreže te da će se poduzeti pravni koraci za zaštitu prava Al Jazeere i njenih zaposlenika.

Al Jazeera je, također, obećala da će nastaviti izvještavati “o istini profesionalno i objektivno”, čak i u svjetlu najnovijih “izraelskih mjera usmjerenih na njeno ušutkavanje”.

Također, u kontekstu reakcija, Reporteri bez granica osudili su u svom saopćenju ”nemilosrdni napad Izraela na Al Jazeeru”, kako su to naveli, nakon što su izraelski vojnici upali u njen ured u Ramallahu i zatvorili ga.

Odbor za zaštitu novinara (CPJ) je, također, izrazio zabrinutost zbog upada izraelske vojske i zatvaranja ureda Al Jazeere u Ramallahu, naglašavajući da je Al Jazeera bila izložena velikom broju napada tokom rata u Gazi.

Ova organizacija za novinarska prava sa sjedištem u New Yorku saopćila je da izraelsko nametanje cenzure Al Jazeeri potkopava pravo javnosti na informacije o ratu.

Međunarodni institut za štampu je, također, izrazio duboku zabrinutost zbog izraelske racije i prisilnog zatvaranja ureda Al Jazeere, pozivajući izraelske vlasti da poštuju slobodu štampe i dopuste medijima slobodno izvještavanje sa Zapadne obale i iz Gaze.

U tom kontekstu, specijalna izvjestiteljica UN-a za Palestinu Francesca Albanese opisala je zatvaranje ureda Al Jazeere kao pokušaj da se ”ne dopusti prisustvo svjedoka” o kršenjima prava za koja je odgovoran Izrael.

Kenneth Roth, bivši direktor Human Rights Watcha, također je rekao da je Al Jazeera bila jedan od najvažnijih izvora informacija tokom izraelskog rata u Gazi, ističući da je ured mreže u Ramallahu zatvoren jer je razotkrio izraelsku represiju i aparthejd na okupiranoj Zapadnoj obali.

U intervjuu za Al Jazeeru, Courtney Radsch, bivša pravnica u Međunarodnom komitetu za zaštitu novinara, rekla je da je zatvaranje medijskih institucija kršenje slobode medija, ističući da nema opravdanja za zatvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu.

Izraelsko Udruženje stranih novinara izrazilo je duboku zabrinutost zbog zatvaranja ureda Al Jazeere na Zapadnoj obali, kako prenosi američki list The Washington Post.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama