Izrael na rubu duboke ekonomske krize zbog troškova rata
U izvještaju se predviđa da će kriza dovesti do povećanja poreza, smanjenja plata i socijalnih naknada.
Izvještaj izraelskog Kanala 12 upozorio je na to da je Izrael na rubu duboke ekonomske krize zbog troškova rata i da će ta kriza neminovno dovesti do inflacije i povećanja budžetskog deficita.
U izvještaju se predviđa da će kriza dovesti do povećanja poreza, smanjenja plata i socijalnih naknada.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHrvatski penzioneri među najsiromašnijima u EU
Nezadovoljni poljoprivrednici protestirali u Novom Sadu
Broj nezaposlenih u Njemačkoj porastao više od prognoziranog
Prema izvještaju, Izrael je do sada potrošio oko 100 milijardi dolara na rat. Zabilježeno je povećanje troškova života u Izraelu za oko jedan posto tokom prošlog mjeseca, što bi moglo desetke hiljada Izraelaca dovesti ispod granice siromaštva u trenutku kada je privredni rast stao, posebno visokotehnološkog sektora, koji je počeo da se smanjuje.
Kamatna stopa je među najvišim u poređenju sa zapadnim zemljama, a stopa inflacije je dostigla 3,6 posto, što investitore odvraća od ulaganja u različita tržišta i sektore privrede.
Povećanje inflacije
Godišnja stopa inflacije u Izraelu porasla je prošlog mjeseca na 3,6 posto sa 3,2 posto u julu, što je njen najviši nivo od oktobra prošle godine, prema podacima Centralnog zavoda za statistiku objavljenim u nedjelju.
Ovo je znatno iznad očekivanja od 3,2 posto prema anketi Reutersa i znatno iznad vladinog godišnjeg cilja, koji se kreće između jedan i tri posto.
Indeks potrošačkih cijena porastao je više od očekivanog u augustu za 0,9 posto u poređenju sa julom mjesecom, podstaknut rastom troškova svježih proizvoda, hrane, stanovanja, transporta, obrazovanja i zabave. Ovaj porast je samo djelimično kompenziran smanjenjem cijena odjeće, obuće, telekomunikacija i namještaja.
U augustu su povećane cijene svježeg povrća, koje su skočile za 13,2 posto, cijene prijevoza porasle su za 2,8 posto, stanovanja za 0,6 posto, a kulture i zabave za 0,5 posto, prema podacima Zavoda za statistiku.
Podaci pokazuju i da je odjeća pojeftinila za 4,1 posto, a rafinirani naftni derivati za 5,9 posto. Na tržištu nekretnina kirije su prilikom obnavljanja ugovora porasle za 2,6 posto, a za nove ugovore porasle su za 5,3 posto.
Ovaj porast inflacije smanjuje mogućnost daljeg smanjenja kamatnih stopa, a vladini zvaničnici su za porast inflacije okrivili uglavnom inostranu ponudu robe i usluga povezanih s ratom u Pojasu Gaze.
Nakon smanjenja kamatne stope u januaru, Banka Izraela zadržala je kamatnu stopu nepromijenjenom na narednim sastancima u februaru, aprilu, maju, julu i augustu, pozivajući se na geopolitičke tenzije, sve veće pritiske na cijene i ublažavanje fiskalne politike zbog izraelskog rata u Gazi.
Odluku o kamatnim stopama Centralna banka Izraela trebala bi donijeti 9. oktobra, a stručnjaci Centralne banke Izraela rekli su da ne očekuju snižavanje kamatnih stopa do 2025. godine.
Centralna banka je nekoliko puta izrazila zabrinutost zbog utjecaja rata u Gazi na inflaciju.
Dodatni budžet
Važno je napomenuti da je rat uzrokovao da Knesset (izraelski parlament) usvoji povećanje dodatnog budžeta ranije odobrenog za fiskalnu 2024. godinu, koji sada iznosi 727,4 milijarde šekela (192 milijarde dolara).
Knesset je odobrio novo povećanje od 3,4 milijarde šekela (924 miliona dolara) kako bi pomogao u finansiranju evakuacije civila i isplati rezervnih vojnika do kraja ove godine.
S obzirom na to da rat traje duže nego što je očekivano, prvobitni budžet će biti nedovoljan da pokrije rastuće troškove. Stoga je postojala potreba za povećanjem potrošnje građana kako bi se suočili s posljedicama rata koji je u toku.
Kao rezultat toga, izraelska vlada je odredila povećanje potrošnje građana kako bi riješila posljedice rata, a cilj dodatnog budžeta jeste da riješi financijske posljedice produžavanja rata.