Požari u Peruu izmiču kontroli
Približno 240 požara izbilo je ove sezone u 22 od 25 regija u državi, iako ih je više od 80 posto do srijede stavljeno pod kontrolu.
Peruanske vlasti izradile su plan za borbu protiv požara koji su izmakli kontroli širom ove južnoameričke države, uništavajući usjeve, oštećujući arheološka blaga i ostavljajući u petak nekoliko regija u katastrofalnom stanju, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.
Vatrogasci kažu da je borba s požarima sve teža.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTropske šume svijeta kao privredni resurs
Pronađen grad koji mijenja ideju o drevnim narodima Amazonije
‘Zeleni Nobel’ za zaštitu Amazonije
“Umorni smo. Ugasili smo požar koji se ponovno rasplamsao”, rekao je dobrovoljni vatrogasac u šumama sjeverne regije Amazonas, koji je odbio otkriti svoje ime.
Vatrogasci su se u tom području povukli pred plamenom u četvrtak.
“Požari su izvan kontrole. Trebamo pomoć”, rekao je Arturo Morales, još jedan dobrovoljni vatrogasac.
Paljenje travnjaka
Predsjednica Dina Boluarte u srijedu je proglasila 60-dnevno vanredno stanje u regijama San Martin, Amazonas i Ucayali, dodijelivši dodatna sredstva kako bi se zaustavilo širenje požara. Pozvala je poljoprivrednike da prestanu paliti travnjake, što je, kako je rekla, uzrokovalo nekontrolirano širenje plamena.
Šumski požari u Peruu česti su od augusta do novembra, a Vlada navodi da ih izazivaju farmeri ili oni koji žele ilegalno preuzeti zemlju. Približno 240 požara izbilo je ove sezone u 22 od 25 regija u državi, iako ih je više od 80 posto do srijede stavljeno pod kontrolu.
Neki požari, međutim, prijete da će ponovno buknuti sa suhim vremenom, vjetrovima i udaljenim lokacijama koje im otežavaju pristup.
Ugroženi domoroci
Plamen je već zahvatio sedam arheoloških nalazišta i prijeti domorodačkoj zajednici Shipibo-Konibo u Amazoniji, saopćilo je Peruansko Ministarstvo kulture. Ukupno je izgorjelo gotovo 5.680 hektara poljoprivrednog zemljišta, a 140 ljudi je povrijeđeno, prema službenim podacima do srijede.
Južnu Ameriku trenutno pustoši požar od brazilske amazonske prašume preko najvećih svjetskih močvara do suhih šuma u Boliviji, čime je oboren prijašnji rekord u broju požara zabilježenih u jednoj godini.