Obavještajci: Izrael je operaciju ‘Pejdžer’ pripremao 15 godina
Izvor iz obavještajnih službi Sjedinjenih Američkih Država navodi kako je izraelsko planiranje ove vrste prodora u opskrbni lanac libanske organizacije trajalo približno 15 godina.
Obavještajni izvor američkog ABC Newsa i izraelskog lista Yedioth Ahronoth rekao je kako je Izrael imao udjela u proizvodnji bežičnih komunikacijskih uređaja, odnosno pejdžera koji su u utorak eksplodirali u Libanu među pripadnicima Hezbollaha i drugim stanovnicima te bliskoistočne države.
S druge strane, zvaničnici Tajvana su objavili kako je počela istraga proizvođača navedenih uređaja.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBivši direktor CIA-e: Eksplozije pejdžera u Libanu su oblik terorizma
SAD nagovijestio da će dopustiti Ukrajini udare duboko u Rusiju
Šef CIA-a: Ne treba strahovati od ruskih prijetnji nuklearnom eskalacijom
Izvor iz obavještajnih službi Sjedinjenih Američkih Država navodi kako je izraelsko planiranje ove vrste prodora u opskrbni lanac libanske organizacije trajalo približno 15 godina.
Dodaje kako je izraelska shema uključivala lažne firme i paravan izraelskih obavještajaca za proizvodnju dojavljivača, ističući da neki od onih koji su uključeni u posao ni ne shvataju za koga zapravo rade.
Objasnio je da je Američka centralna obavještajna agencija (CIA) oklijevala koristiti tu metodu zbog opasnosti za nevine ljude.
Istraga u Tajvanu
Agencija AP prenosi riječi glasnogovornika Mađarske vlade da pejdžeri nikada nisu bili u Mađarskoj te da je tamošnja firma bila komercijalni posrednik, bez proizvodnog ili operativnog mjesta u Mađarskoj.
U međuvremenu, tajvanski tužitelji ispitali su predsjednika i osnivača pejdžerske firme u četvrtak navečer i kasnije ga pustili. Izvršni direktor i osnivač Gold Apolla sa sjedištem u Tajvanu Shu-Ching Kuang rekao je da hardver korišten u napadu nije proizvela njegova firma, već kompanija BAC sa sjedištem u mađarskoj prijestolnici Budimpešti, a koja ima licencu za korištenje tajvanskog brenda.
U istom kontekstu, tajvanski ministar privrede Kuo Jyh-huei rekao je u petak da postoje komponente, korištene u izradi dojavljivača, koje nisu proizvedene u Tajvanu, dodajući da pravosudna tijela istražuju slučaj.
Najmanje 37 osoba je ubijeno, a približno 3.000 ranjeno u Libanu kada su u utorak eksplodirali pejdžeri, a dan kasnije i radiokomunikacijski uređaji koje su koristili članovi Hezbollaha, navode iz Libanskog ministarstva zdravstva.