Kanadski autohtoni stanovnici nastoje istražiti ‘užasne’ američke eksperimente na svojoj djeci

Eksperimenti su provođeni u Britaniji, Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama na ljudima, uključujući djecu starosjedilaca u Montrealu, koji su bili podvrgnuti elektrošokovima, halucinogenim drogama i senzornoj deprivaciji.

Tokom ranijeg obilježavanja Nacionalnog dana istine i pomirenja u Kanadi (Reuters)

Grupe starosjedilačkih žena u Kanadi nastoje otkriti istinu o onome što se dogodilo njihovoj nestaloj djeci nakon ”užasnih” eksperimenata američke Centralne obavještajne agencije (CIA) prije pola stoljeća.

Ove žene posljednje dvije godine pokušavaju zaustaviti projekat izgradnje na mjestu bivše bolnice u Montrealu, koji su poduzeli Univerzitet McGill i vlada Kvebeka.

“Oni su odveli našu djecu i činili im sve što im je moglo pasti na pamet. Eksperimentirali su na njima”, rekla je Kahentinetha, 85-godišnja aktivistica iz zajednice Mohawk u Kahnawakeu, jugozapadno od Montreala.

Aktivisti se oslanjaju na arhive i svjedočanstva koja sugeriraju da se na tom mjestu nalaze neobilježeni grobovi djece koja su se nalazila u bolnici Royal Victoria i Institutu Allan Memorial, psihijatrijskoj bolnici pored nje.

Tokom 1950-ih i 1960-ih, iza izblijedjelih zidova starog instituta, CIA je finansirala program pod kodnim nazivom MK Ultra.

Tokom hladnog rata, cilj ovog programa bio je razvijanje procedura i lijekova za efikasno ispiranje mozga ljudima.

Eksperimenti su provođeni u Britaniji, Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama na ljudima, uključujući djecu starosjedilaca u Montrealu, koji su bili podvrgnuti elektrošokovima, halucinogenim drogama i senzornoj deprivaciji. ”Oni su htjeli da nas zbrišu”, rekla je Kahentineta.

Ova aktivistica, inače jedna od predvodnica pokreta za prava starosjedilaca koja je putovala u Britaniju i Sjedinjene Američke Države kako bi osudila kolonijalizam, nazvala je ovu borbu kao “najvažniju stvar u svom životu”. “Želimo znati zašto su to uradili i ko će snositi odgovornost”, rekla je.

Nalog za obustavu radova

U jesen 2022. godine aktivistkinje su dobile nalog za obustavu radova na izgradnji novog kampusa i istraživačkog centra na toj lokaciji, projektu koji je vrijedan 870 miliona kanadskih dolara (643 miliona američkih dolara).

Aktivistkinja Kwetiio (52 godine) rekla je da žene iz grupe insistiraju na tome da se same izjasne o slučaju, bez advokata, jer ”niko ne govori u naše ime kao mi”.

Prošlog ljeta dovedeni su psi tragači i dopremljene specijalizirane sonde kako bi se pretražile oronule zgrade na ogromnom imanju. Timovi su uspjeli identificirati tri lokacije na kojima postoji interes za iskopavanje.

Ali, prema McGillu i vladinoj agenciji Societe Quebecoise des Infrastructure (SQI), “nisu pronađeni ljudski ostaci”.

Majke iz zajednice Mohawk optužuju univerzitet i vladinu infrastrukturnu agenciju SQI da su prekršili dogovor s njima odabirom arheologa koji su izvršili potragu, a zatim prerano okončali svoj posao.

“Oni su sebi dali ovlasti da vode istrage o zločinima koje su njihovi zaposlenici možda počinili u prošlosti”, rekao je Philippe Blouin, antropolog koji sarađuje s majkama.

Iako je žalba majki odbijena ranije ovog mjeseca, one su obećale da će nastaviti borbu. ”Ljudi moraju poznavati historiju kako se ona ne bi ponovila”, rekla je Kwetiio.

Ozbiljna zlodjela

U posljednjih nekoliko godina, u Kanadi su otkrivena ozbiljna zlodjela, gdje su generacije djece autohtonog stanovništva poslane u internate u kojima im je oduzet jezik, kultura i identitet u okviru onoga što Izvještaj o istini i pomirenju iz 2015. godine naziva “kulturnim genocidom”.

U periodu između 1831. i 1996. godine, 150.000 autohtone djece odvedeno je iz svojih domova i smješteno u 139 takve škole, a nekoliko hiljada je vraćeno u svoje zajednice.

U maju 2021. godine, pronalazak neidentificiranih grobova 215 djece u školi internatskog tipa Kamloops u Britanskoj Kolumbiji uzdrmalo je nacionalnu savjest u vezi s ovim mračnim poglavljem kanadske historije, što je potaknulo potrage za još grobova širom Kanade.

“Nije bila riječ samo o internatima, već i o bolnicama, sanatorijumima, crkvama i sirotištima”, rekla je Kwetiio.

Izvor: Agencije

Reklama