UN optužio Izrael za ‘masovno’ kršenje prava djece u Gazi
Komitet UN-a kaže da će užasni uticaj izraelskog rata protiv Gaze na djecu imati ‘izuzetno mračno mjesto u historiji’.
Komitet Ujedinjenih nacija optužio je Izrael za ozbiljna kršenja globalnog sporazuma o zaštiti dječijih prava, navodeći da su njegove vojne akcije u Gazi imale katastrofalan uticaj na djecu i spadaju među najgora kršenja u novijoj historiji.
Više od 15.000 maloljetnika ubijeno je u Gazi od početka rata pokrenutog nakon napada predvođenim Hamasom na jugu Izraela 7. oktobra. Više od 1.100 ljudi, uglavnom izraelskih civila, ubijeno je u tim napadima, a oko 250 je zarobljeno. Kao odgovor, Izrael je poveo rat u okupiranoj Gazi, ubivši više od 41.000 ljudi i pretvorivši velike dijelove palestinske teritorije u ruševine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsŠoljice s natpisom ‘Za dom spremni’ test za vladajuću koaliciju u Hrvatskoj
Kažnjivost pedofilije i Registar pedofila u Federaciji BiH | Kontekst
Psihologinja: Odmah reagovati na svaku sumnju seksualnog nasilja nad djecom
“Nečuvena smrt djece gotovo je historijski jedinstvena. Ovo je izuzetno mračno mjesto u historiji”, rekao je novinarima u četvrtak Bragi Gudbrandsson, potpredsjednik Komiteta.
“Mislim da ranije nismo vidjeli tako masovno kršenje kao što smo vidjeli u Gazi. To su izuzetno teški prekršaji koje ne viđamo često”, rekao je on.
Pored žrtava koje je registrovalo Palestinsko ministarstvo zdravlja u Gazi, vjeruje se da su hiljade djece nestale ispod ruševina, zakopane u neoznačenim grobovima ili teško ranjene eksplozivima, navela je britanska humanitarna organizacija Save the Children u izvještaju objavljenom u junu.
Prema podacima Al Jazeere iz januara – kada je broj djece ubijene u izraelskom ratu u Gazi bio oko 10.000 – po jedno palestinsko dijete je bilo ubijeno na svakih 15 minuta.
Međunarodni sporazum o zaštiti djece
Komitet UN-a od 18 članova prati pridržavanje zemalja u skladu sa Konvencijom o pravima djeteta iz 1989. godine, široko prihvaćenim ugovorom koji nastoji zaštititi djecu od nasilja i drugih zloupotreba.
Izrael, koji je ratificirao sporazum 1991. godine, poslao je veliku delegaciju na saslušanje UN-a u Ženevi 3. i 4. septembra.
Tvrdili su da se sporazum ne primjenjuje u Gazi ili okupiranoj Zapadnoj obali, ali su rekli da je Izrael posvećen poštovanju međunarodnog humanitarnog prava. Kažu da je njihova vojna kampanja u Gazi usmjerena na eliminaciju Hamasa i da ne cilja civile, ali da se palestinski borci kriju među njima, što Hamas negira.
Civili i zdravstveni radnici na terenu su više puta rekli Al Jazeeri da su napadi na domove više puta izvedeni od 7. oktobra, bez upozorenja, pri čemu su cijele porodice uništene u izraelskim zračnim napadima.
Komitet je pohvalio Izrael što je prisustvovao saslušanjima, ali je rekao da “duboko žali što je država članica opet negirala svoje zakonske obaveze”.
U zaključcima, Komitet je pozvao Izrael da pruži hitnu pomoć hiljadama djece koja su osakaćena ili povrijeđena u ratu, kao i da pruži podršku siročadi i omogući više medicinskih evakuacija iz Gaze.
Tijelo UN-a nema sredstava za sprovođenje svojih preporuka, iako zemlje obično nastoje da ih se pridržavaju.
Tokom saslušanja, stručnjaci UN-a su također postavili mnoga pitanja o izraelskoj djeci, uključujući detalje o onima koje je Hamas uzeo za taoce.
Sabine Tassa, majka 17-godišnjeg dječaka koji je ubijen u napadima 7. oktobra, obratila se na saslušanjima UN-a i rekla da su preživjela djeca traumatizirana.
“Djeca Izraela su u užasnom stanju,” rekla je.