Svjetski mediji: Izraelska policija zastrašuje građane, Ben Gvir je koristi u političke svrhe

Izvještaji ukazuju na povećani strah među Izraelcima zbog policijskog nasilja, što sprečava proteste protiv vlade i politike.

Glad i bolesti zauzeli opkoljeni Pojas koji rat uništava već 11 mjeseci [Ramadan Abed/Reuters]

U izvještavanju o tekućem izraelskom ratu u Pojasu Gaze i njegovim posljedicama, svjetska štampa je pisala o ulozi izraelske policije i njenom utjecaju na građane, a dotakla se i pogoršanja humanitarne situacije u Gazi kao i ekonomskih posljedica na Izrael.

Izraelske novine Haaretz su objavile članak o stanju straha kod Izraelaca koje je nametnula policija, ističući da su se građani počeli bojati da protestiraju protiv ministara „opsjednutih moći, novcem i utjecajem“.

Dodaje se da se strah proteže i na proteste protiv „diktature koja je preuzela zemlju“, uz napomenu da su novinari koji izvještavaju o protestima, također, izloženi napadima.

Britanske novine Financial Times pisale su o promjenama u izraelskoj policiji pod vodstvom ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira u proteklih 20 mjeseci, od kako se njegova stranka pridružila vladi Benjamina Netanyahua.

Novine su prenijele tvrdnje analitičara i aktivista da se policija, koja ima 30.000 pripadnika, politizira u skladu s ekstremnom nacionalističkom agendom u vrijeme velikih tenzija u regiji zbog rata u Gazi.

Dugoročne posljedice

Upozorili su na to da bi Ben-Gvirova reorganizacija policije mogla imati dugoročne posljedice na njeno ponašanje, vladavinu zakona, pa čak i na izraelsku demokratiju.

O situaciji u Gazi je Ishaan Tharoor, kolumnista za globalna pitanja u novinama The Washington Post, napisao da je humanitarna situacija u Pojasu i dalje katastrofalna. Istakao je da su glad i bolesti zauzeli opkoljeni Pojas koji rat uništava već 11 mjeseci.

Tharoor je dodao da Izrael nastavlja napadati navodne Hamasove mete u područjima koja su označena kao sigurne zone, što uzrokuje ubijanje civila.

Također je istakao da se humanitarne organizacije koje pokušavaju pomoći u ublažavanju očajne situacije žale na prepreke prilikom distribuiranja pomoći i na sigurnosne rizike kojima su izloženi njihovi radnici.

Širenje protesta

Dopisnik francuskih novina Le Monde Jean-Philippe Remy izvijestio je iz Jerusalema da se pokret za oslobađanje zarobljenika u Gazi pridružio protestima protiv Netanyahua. Dopisnik je prenio svjedočenja brojnih bijesnih demonstranata.

Međutim, Remy je istakao da velike demonstracije protiv premijera ne zamagljuju podršku koju ima kod Izraelaca koji ne protestiraju jer podržaju nastavak rata. Rekao je da su posljednje ankete pokazale povratak Netanyahua na političku scenu.

Kada je riječ o ekonomiji, novine The Times of Israel prenijele su podatke Centralnog zavoda za statistiku, prema kojima izraelska ekonomija pati više nego što se očekivalo zbog nastavka rata u Gazi, ističući da rat nanosi velike gubitke izraelskom izvozu i investicijama.

Novine su, također, spomenule da je Ministarstvo finansija nedavno smanjilo svoje prognoze ekonomskog rasta za ovu i narednu godinu jer predviđa da će ekonomija ove godine rasti samo 1,1 posto, što odražava razmjeru ekonomskih izazova s kojima se Izrael suočava zbog nastavka rata.

Izvor: Al Jazeera

Reklama