Inflacija u Hrvatskoj pala na 1,8 posto
Inflacija u Hrvatskoj je nastavila trend usporavanja, pri čemu je augustovski rast potrošačkih cijena od 1,8 posto najniži od marta 2021. godine, kada je iznosio 1,2 posto.
Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u augustu 1,8 posto veće u odnosu na august prošle godine, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS). To je najniža stopa inflacije u Hrvatskoj od marta 2021. godine, javlja Hina.
Time je DZS potvrdio prvu procjenu, objavljenu 30. augusta, o kretanju inflacije na godišnjem nivou, dok je blago korigirao njenu stopu na mjesečnoj razini koja je, prema prvoj procjeni, iznosila 0,1 posto. Cijene u augustu i julu ove godine u Hrvatskoj se nisu mijenjale.
Nastavite čitati
list of 4 itemsJe li uspio bojkot kompanija koje podržavaju Izrael?
Gallup: Ekonomija najvažnija Amerikancima uoči predsjedničkih izbora
Kako su prošle privrede Egipta i Izraela u godini napada Husa
Nakon majskih 3,3 posto, junskih 2,4 posto i julskih 2,2 posto, inflacija je u Hrvatskoj nastavila svoj trend usporavanja na godišnjem nivou, pri čemu je augustovski rast potrošačkih cijena od 1,8 posto najniži od marta 2021. godine, kada je iznosio 1,2 posto.
Najviše poskupile usluge restorana i hotela
Posmatrano prema glavnim grupama klasifikacije, na godišnjem nivou najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji usluga restorana i hotela – 9,6 posto. Slijedi obrazovanje sa 5,4 posto, zdravlje sa 5,1 posto, rekreacija i kultura sa 4,8 posto, razna dobra i usluge sa 4,4 posto, alkoholna pića i duhan sa 3,2 posto, hrana i bezalkoholna pića sa 2,2 posto, komunikacije sa 1,4 posto te naposljetku, s rastom od po 0,8 posto, kategorije odjeće i obuće te one pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje domaćinstva.
Pad je na godišnjem nivou zabilježen u dvije kategorije – stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva za 1,3 posto, te prijevoza za 0,7 posto.
DZS je iznio i podatke o inflaciji mjerenoj harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Evropske unije. Prema tim podacima, cijene dobara i usluga za ličnu potrošnju u augustu su u odnosu na juli 2024. godine u prosjeku bile više za 0,1 posto, dok su u odnosu na august 2023. godine porasle za tri posto.