Neuspjeh izraelske protuzračne odbrane i strah od Husa
Uspjeh raketa u probijanju izraelskog sistema protuzračne odbrane izazvao je stanje panike i zabrinutosti u nekoliko izraelskih naselja.
Izraelski mediji su otkrili da postoji sve veća zabrinutost u izraelskim vojnim i političkim krugovima nakon što je raketa za koju se vjeruje da je jemenska uspjela probiti izraelski sistem protuzračne odbrane.
Reporter Channela 13 Beshai Borat rekao je da su stanovnici jutrom jurili u skloništa te dodao da je na napadačku raketu ispaljeno nekoliko raketa presretača, što je stvorilo utisak da se desio raketni napad, iako je bila samo jedna raketa.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKako su nastale palestinske oružane grupe
Palestinske porodice godinama čekaju oslobađanje svojih voljenih iz izraelskih zatvora
Analitičar: Interes Netanyahua je rat do novembra, ali mora znati ko će biti predsjednik SAD-a
Komentirajući događaj, vojni analitičar u novinama Yedioth Ahronoth Yossi Yehoshua rekao je da izraelsko ratno zrakoplovstvo istražuje ono što se desilo, imajući u vidu dvije mogućnosti: da je riječ o jemenskoj raketi i da postoji neuspjeh da se ta raketa direktno pogodi.
Yehoshua je dodao da svaki presretač raketa košta oko dva miliona dolara, što otvara pitanja visoke cijene operacije presretanja.
Nova osovina
Bivši komandant izraelskih snaga zračne odbrane general-major Ran Kochav upozorio je na to da „hipersonične“ rakete predstavljaju veliki izazov za sisteme protuzračne odbrane, ističući da se proizvode u zemljama koje je opisao kao „novu osovinu“, a koje podrazumijevaju Iran, Rusiju, Sjevernu Koreju i, ponekad, Kinu. Kochav smatra da je zabrinjavajuće za Izrael to što grupa Ansar Allah (Husi) posjeduje takve rakete.
Analitičar za arapska i palestinska pitanja Alon Eviatar rekao je da je ovaj događaj prikazao Izrael u lošem svjetlu zbog njegove nesposobnosti da presretne rakete ove vrste. Dodao je da je samo jedna raketa probudila milion ljudi u 6:30 ujutro, pitajući se šta bi mogao učiniti veći broj raketa.
Reporter Channela 14 za vojna pitanja Hillel Biton Rosen kritizirao je izraelsku vojsku zbog, kako je opisao, „jeftine politike prikrivanja“, pitajući se zašto vojska nije objavila preliminarni izvještaj u prvih 66 minuta nakon incidenta, naglašavajući potrebu da se javnost obavijesti o detaljima onoga što se dogodilo.
Povratak Hamasa
U kontekstu drugih dešavanja, reporter Channela 12 za politička pitanja Almog Boker izvijestio je da izraelska vojna komanda smatra da nema druge opcije osim ponovnog ulaska u Pojas Gaze.
Dodao je da je vojska primijetila da Islamski pokret otpora (Hamas) obnavlja svoju infrastrukturu u sjevernom Pojasu Gaze, uz regrutiranje više od 3.000 novih boraca, što je navelo vojsku da se priprema za veliku operaciju u tom području.
O mogućnosti izvođenja vojne operacije velikih razmjera na sjeveru, analitičar za vojna pitanja Channela 13 Alon Ben David rekao je da sprovođenje takve odluke zahtijeva povlačenje velikog dijela vojnih snaga iz Pojasa Gaze, napominjući da su najbolje snage izraelske vojske trenutno u Pojasu.
U drugom kontekstu, dopisnik Channela 12 za politička pitanja Yaron Abraham otkrio je da je došlo do teškog i napetog razgovora između načelnika Generalštaba Herzija Halevyja i porodica izraelskih vojnika koji su u zarobljeništvu.
Abraham je prenio riječi jednog oca koji je rekao načelniku da „vojni pritisak ubija zarobljenike“, a Halevy je odgovorio da je vraćanje zarobljenika sve teže kako vrijeme prolazi te da je obavijestio politički vrh o neophodnosti zaključivanja sporazuma za njihov povratak.
Ovi događaji govore o višestrukim izazovima s kojima se Izrael suočava, kako u pogledu protuzračne odbrane, tako u pogledu situacije u Gazi i pitanja zarobljenika, što izraelske donosioce odluka stavlja pred teške izbore u narednom periodu.