Zašto je SAD povukao dva nosača aviona sa Bliskog istoka

Washington ne želi široku regionalnu konfrontaciju jer bi ga ona čvrsto vezala za regiju koja mu u posljednje vrijeme nije jedan od prioriteta, kaže Hatem Karim al-Falahi.

Sjedinjene Američke Države pokušavaju vratiti mir u regiji i vojnu pažnju usmjeriti područjima koja se smatraju veoma napetim (U.S. Navy/Mass Communication Specialist 3rd Class Nicholas V. Huynh/Handout via REUTERS)

Vojni i strateški stručnjak, pukovnik Hatem Karim al-Falahi, rekao je da Sjedinjene Američke Države pokušavaju zamijeniti karte i napraviti balans između prijetnji u regiji i prijetnji na drugim žarištima, komentirajući povlačenje dva nosača aviona sa Bliskog istoka.

Al-Falahi je tokom svoje vojne analize za Al Jazeeru objasnio da Washington ovdje ne želi široku regionalnu konfrontaciju jer bi ga ona čvrsto vezala za regiju koja mu u posljednje vrijeme nije jedan od prioriteta te bi ga odvratila od kineske prijetnje Tajvanu i ruske prijetnje Ukrajini.

Istakao je da Sjedinjene Američke Države pokušavaju vratiti mir u regiji i vojnu pažnju usmjeriti ka područjima koja se smatraju veoma napetim, posebno nakon sporazuma Sjeverne Koreje s Rusijom, koju Washington smatra direktnom prijetnjom po svoju nacionalnu sigurnost.

Vojni ekspert je podsjetio na “američku vojnu strategiju” koju je prije 7. oktobra odredila administracija predsjednika Joea Bidena, u kojoj se priznaje da je Rusija bliski neprijatelj, a Kina daleki neprijatelj, te da to zahtijeva njegovu ponovnu reorganizaciju na Bliskom istoku i usmjeravanje glavnine vojne prisutnosti na Južno kinesko more evakuacijom vojnog potencijala i njegovog smanjenja u drugim različitim regijama.

Washington je rekao da će se njegova strategija u regiji kretati od rukovodstva do podrške, te hoda od naprijed ka nazad, uz zadržavanje aktivnih snaga u Iraku i u drugim regijama, uz proces premještanja Izraela iz američke evropske komande u Centralnu komandu.

‘Raspoređivanje u Indijskom i Tihom okeanu’

Ali ova strategija – prema Al-Falahiju – je znatno načeta nakon 7. oktobra prošle godine, kada su Sjedinjene Američke Države ojačale svoje vojno prisustvo u regiji slanjem dva nosača aviona i premještanjem dvije hiljade pripadnika specijalnih snaga Delta, pored otvaranja svojih magacina oružja za potrebe Izraela.

Vojni ekspert je istakao da je SAD tada pokušao da rebalansira svoje vojno raspoređivanje van svojih granica, ali su ga prijetnje na brodskim rutama u Crvenom moru primorale da pokrene operaciju “Čuvar prosperiteta” u kojoj učestvuju 22 zemlje.

Otkrio je prisustvo 43 američka ratna broda u regiji, uključujući dva nosača aviona i nuklearnu podmornicu, prije nego što je potvrdio da se intenzitet napetosti u regiji neznatno smanjio tako da se neće ići u rat širokih razmjera, a nakon nedavnog odgovora Hezbolaha u znak odmazde za ubistvo njenog istaknutog komandanta Fouada Shukra.

U četvrtak, Ministarstvo odbrane SAD-a (Pentagon) okončalo je misiju svoja dva nosača aviona na Bliskom istoku i odlučilo da ih vrati u njihove baze nakon što je Washington pojačao vojno prisustvo u regiji kako bi zaštitio Izrael od mogućeg iranskog napada.

Associated Press je citirao američke zvaničnike koji su rekli da se očekuje da će nosač aviona USS Theodore Roosevelt i razarač USS Daniel Inouye u četvrtak biti raspoređeni u Indijskom i u Tihom okeanu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama