Muzej u New Yorku otpustio tri zaposlenika jer su nosili palestinsku kefiju

Tri zaposlenika su otpuštena nakon što su prekršili kodeks oblačenja, noseći kefiju koja je postala simbol solidarnosti s palestinskim pitanjem.

Propalestinski student drži kefiju tokom demonstracija u gradu Savannah u američkoj saveznoj državi Georgiji 29. augusta 2024. (REUTERS/Megan Varner) (Reuters)

Muzej Noguchi u New Yorku saopćio je da je otpustio tri zaposlenika nakon što su prekršili kodeks oblačenja, noseći kefiju koja je postala simbol solidarnosti s palestinskim pitanjem.

“Iako prepoznajemo da je namjera nošenja kefije izražavanje ličnog stava, također držimo da izražavanje takvog stava može povrijediti osjećaje naših različitih posjetitelja”, navodi se u saopćenju muzeja.

Muzej – koji je osnovao japansko-američki kipar Isamu Noguchi – objavio je prošlog mjeseca kodeks kojim se zaposlenima zabranjuje nošenje bilo čega što izražava “političku poruku, slogan ili simbol”.

S druge strane, Natalie Cappellini – jedna od tri otpuštena zaposlenika – rekla je da rukovodstvo muzeja koristi izraz “politički” kao oružje protiv palestinskog pitanja.

Kefija je oduvijek bila simbol palestinskog pitanja te je nose demonstranti na protestima koji se održavaju širom svijeta uz zahtjev za zaustavljanje izraelskog rata u Pojasu Gaze.

U novembru prošle godine u Vermontu su ubijena tri studenta palestinskog porijekla u napadu vatrenim oružjem koji je još pod istragom. Dvojica od njih su nosili kefije.

Raniji slični slučajevi

Postoje i raniji slučajevi u Sjedinjenim Američkim Državama u kojima su ljudi gubili posao zbog svog stava o ratu Izraela u Gazi.

Bolnica u New Yorku otpustila je palestinsko-američku medicinsku sestru u maju nakon što je rat Izraela u Gazi opisala kao “genocid” tokom svog govora na dodjeli nagrade.

Od početka izraelskog rata u Gazi, prije više od 11 mjeseci, širom svijeta izbijaju protesti. Američki i evropski univerziteti bili su svjedoci najznačajnijih protesta koji su zahtijevali zaustavljanje rata u Pojasu Gaze i prekid izvoza oružja u Izrael.

Uz apsolutnu američku podršku, od 7. oktobra Izrael vodi razorni rat u Gazi koji je prouzrokovao ubistvo i ranjavanje više od 136.000 Palestinaca, većinom djece i žena, a više od 10.000 njih se vode kao nestali, usred masovnih razaranja i smrtonosne gladi.

Uprkos međunarodnoj zajednici, Izrael nastavlja rat, zanemarujući rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a o njegovom hitnom zaustavljanju, kao i naredbe Međunarodnog suda pravde da preduzme mjere za sprečavanje genocida i poboljšanje katastrofalne humanitarne situacije u Gazi.

Izvor: Al Jazeera

Reklama