WSJ: Zašto Izraelu treba više od Željezne kupole da bi se suprotstavio iranskom napadu

Iran ima dronove i balističke rakete za koje Željezna kupola nije dizajnirana da ih obara, kao što i Hezbollah ima arsenal desetaka hiljada raznih projektila.

Izrelski sistem Željezna kupola presreće projektile iz Gaze iznad Ashkelona (REUTERS/Amir Cohen)

Američki Wall Street Journal navodi da je Izrael proširio svoj sistem protivzračne odbrane na nekoliko frontova u pripremi za mogući napad Irana i njegovih saveznika, što bi moglo predstavljati najveći test do sada za višeslojni sistem protivzračne odbrane. Ovaj put mu je potrebno mnogo više od sistema Željezne kupole kojim se inače mnogo hvali.

List je – u izvještaju koji je napisala Anat Peled – objasnio da je Željezna kupola – koju su u protekloj deceniji razvile Sjedinjene Američke Države i Izrael – postao vodeći svjetski sistem za zaustavljanje projektila kratkog dometa, što je smanjivalo prijetnju koju su predstavljali lansirani projektili palestinskih grupa, ali sposobnosti Irana i Hezbolaha u Libanu su mnogo drugačije.

Budući da Iran ima bespilotne letjelice i balističke rakete za koje Željezna kupola nije dizajnirana da bi ih obarala, kao što i Hezbollah ima arsenal koji uključuje desetke hiljada raznih projektila, Izrael i SAD detaljno su razradili veći sistem protivzračne odbrane koji se oslanja na sposobnosti vlastitih zračnih i drugih snaga te na radarske sisteme susjednih zemalja, pa čak i onih arapskih koje su nekada bile zakleti neprijatelji Izraela.

Ovaj put su zabrinuti

“To je kompletan, sinhronizovan sistem koji radi kao sat”, rekao je Yehoshua Kalisky, istraživač na Institutu za nacionalne sigurnosne studije u Tel Avivu, dodajući kako vjeruje da je Izrael relativno dobro pripremljen za veliki napad.

Autor je istakao da će američka komanda vojnih operacija na Bliskom istoku koordinirati mnoge operacije, nakon što je Izrael uveden u geografsko područje ove komande 2021. godine, omogućivši mu tako veću sposobnost koordinacije s arapskim zemljama s kojima nema uspostavljene diplomatske odnose.

List je objavio da je ovaj sistem testiran u aprilu kada je Izrael, uz pomoć SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i drugih, uspio oboriti više od 300 iranskih projektila sa stopom presretanja od 99 posto. Uprkos tome, Iran je rekao da je bio u stanju uništiti glavne vojne ciljeve izraelske vojske, te da je napad bio efikasan u demonstriranju iranske sposobnosti da prodre u izraelske odbrambene sisteme.

Ovaj put, američki zvaničnici su više zabrinuti jer bi iranski napad mogao biti praćen istovremenim udarima Hezbolaha i drugih saveznika Teherana u regionu kako bi preplavili izraelski odbrambeni sistem, kao odgovor na ubistvo Fuada Shukra, visokorangiranog vođe Hezbollaha i vođe Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu.

List navodi da je jedna od očekivanih poteškoća suočavanje s velikim baražom raketa na nekoliko frontova, što bi iziskivalo potrebu da se brzo klasificiraju različiti ciljevi i odredi šta od njih treba obarati, napominjući da je izraelski višeslojni sistem protivzračne odbrane – kako kažu analitičari – dizajniran za takve situacije, jer se sastoji od nekoliko dijelova namijenjenih za suzbijanje različitih vrsta prijetnji.

David's Sling je jedan od najnovijih sistema i pokriva rakete dugog i kratkog dometa. Kada je riječ o sistemu Arrow 3, on se smatra krunskim draguljem protivzračne odbrane. Presreće balističke rakete dugog dometa koje napuštaju Zemljinu atmosferu, a njegova ranija verzija se još koristi za zaustavljanje raketa srednjeg i dugog dometa.

Slaba tačka

Međutim, prema pisanju lista, dronovi se smatraju jednom od slabih tačaka u izraelskoj protivzračnoj odbrani zbog njihove sposobnosti da lete nisko i izbjegavaju radarske sisteme. Najbolji primjer za to je dron koji su pokrenuli Husi iz Jemena koji je u julu izbjegao izraelske sisteme odbrane sve dok nije iznenada pogodio cilj u Tel Avivu.

Osim navedenog, Izrael je razvio novi sistem pod nazivom “Željezni snop”, koji koristi laser za ispaljivanje projektila. Stručnjaci za sigurnost vjeruju da bi on mogao biti efikasan u suprotstavljanju bespilotnim letjelicama, ali za sada nije operativan. No, neki zvaničnici vjeruju da bi se mogao staviti u funkciju do 2025. godine.

Nakon prijetnji Irana i Hezbollaha Izraelu ozbiljnom odmazdom, Izraelci su spremni ostati u skloništima duži period, a Tal Inbar, analitičar Saveza za raketnu odbranu u SAD-u, smatra da je “prethodni iranski napad probio psihološku barijeru u Iranu” i da su i Izrael i Iran izvukli pouke iz njega.

Izrael – prema mišljenju autora – zna da je jedan od razloga njegovog uspjeha u odbijanju aprilskog napada bio i taj što su za njegovu optimalnu protivzračnu odbranu zaslužne druge zemlje i da je dobio upozorenja nekoliko sati prije napada, koja sada, možda, neće dobiti, ukoliko mu Iran bude odlučio nanijeti veću štetu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama