Stranke u BiH uveliko vode izbornu kampanju, otvoreno kršeći zakon
Tehničkim izmjenama Izbornog zakona, koje je Schmidt nametnuo u martu, u nastojanju da zaštiti integritet izbornog procesa, između ostalog, kažnjivo je vođenje prijevremene kampanje.
Izmjene Izbornog zakona BiH, koje je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt nisu spriječile manipulacije i zloupotrebe kojima političke stranke u toj zemlji pribjegavaju u predizbornom periodu zloupotrebom javnih resursa, upozorio je Transparency International za BiH.
Tehničkim izmjenama Izbornog zakona, koje je Schmidt nametnuo u martu, u nastojanju da zaštiti integritet izbornog procesa, između ostalog, kažnjivo je vođenje prijevremene kampanje, a period u kojem je to bilo dozvoljeno ograničen je na mjesec dana prije izbora.
Nastavite čitati
list of 3 itemsBursać: Novi izborni zakon u RS-u – put nestanka entiteta ili Dodikov blef?
Transparency upozorava: Nema rezultata reformskih zakona u BiH
Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini zakazani su za 6. oktobar, a TI je potvrdio da je već registrovao i prijavio pedesetak slučajeva preuranjene kampanje.
“Timming i otvaranje javnih radova pred izbore i podjela jednokratne novčane pomoći građanima i dalje su dominantan oblik ponašanja izabranih funkcionera”, navodi se u izvještaju TI-ja, koji dodaje da su zvaničnici na različitim nivoima vlasti dijelili 15 miliona eura kroz jednokratnu pomoć građanima samo u proteklih mjesec dana.
CIK je do sada izrekao 11 kaznenih mjera
Osim ranije usvojenih finansijskih planova, vlasti građanima dijele simbolične jednokratne grantove od 25 ili 50 eura, a penzionerima nude besplatne izlete i organizuju koncerte na kojima promovišu stranačke kandidate za predstojeće izbore.
Na osnovu zahtjeva TI-ja, Centralna izborna komisija (CIK) je do sada izrekla 11 kaznenih mjera.
Međutim, zbog zakonskih odredbi, političke stranke bi mogle biti sankcionisane samo sa nešto više od 20.000 eura.
“TI BiH već duže vrijeme ističe da se zloupotrebom javnih resursa daje neprimjerena prednost pojedinim kandidatima na izborima, ali godinama vlasti nisu imale sluha da ovu pojavu na adekvatan način sankcionišu kroz izmjene zakonodavstva”.
Posljednjim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik uvedene su nove odredbe koje se odnose na ponašanje stranaka i funkcionera u predizbornom periodu i zloupotrebe javnih resursa, ali zbog različitog tumačenja samih odredbi i nespremnosti da se te pojave sankcionišu, zloupotreba resursa i dalje predstavlja dominantno obilježje kampanje“, navode iz Transparency Internationala BiH.