Olimpijsko i kulturno nasljeđe BiH predstavljeno u Parizu
Svečano otvorenje paviljona Bosne i Hercegovine u epicentru sportskih dešavanja u Parizu okupilo je brojne ugledne goste koji su dodatno istakli značaj događaja.
Pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, a na inicijativu Olimpijskog muzeja Sarajevo i Ureda za kreativni izvoz, održan je Paris 2024. Expo Showcase Event.
Svečano otvorenje paviljona Bosne i Hercegovine u epicentru sportskih dešavanja u Parizu okupilo je brojne ugledne goste koji su dodatno istakli značaj ovog događaja, uključujući predstavnike ambasada Njemačke, Hrvatske, Mađarske, Velike Britanije, Češke i Šri Lanke, zatim predstavnike Olimpijskog komiteta BiH, kao i dio tima najuspješnije bosanskohercegovačke plivačice Lane Pudar, navode iz Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo i Olimpijskog muzeja Sarajevo.
Nastavite čitati
list of 3 items40. godišnjica Olimpijskih igara u Sarajevu | Sportski magazin
Otvorene Olimpijske igre u Parizu
Domaćin Showcase & Expo Paris 2024. Eventa na rijeci Seni bio je Kenan Magoda, ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo.
“Izuzetno sam ponosan što vas mogu pozdraviti s ovog mjesta, na kojem Bosna i Hercegovina nakon 124 godine ponovo predstavlja bogatu kulturno-historijsku baštinu i olimpijsko nasljeđe. Izložba koju vidite vraća nas 40 godina unazad i oživljava olimpijski duh, kada je Sarajevo bilo domaćin Zimskih olimpijskih igara. To su bile najbolje organizirane Igre do tada”, kazao je Magoda, prenosi Fena.
Dodao je da je “Sarajevo poseban grad, poznat kao evropski Jerusalem, a Sarajlije narod koji nesebično pruža ruku dobrodošlice svim posjetiocima”.
“Privilegij je biti u Parizu tokom trajanja Olimpijskih igara, kada se okupljaju sportisti cijelog svijeta, među kojima su i bh. olimpijci, odražavajući sinergiju i zajedništvo koje prelazi granice i povezuje različite kulture i države”, naveo je Magoda.
Promovisan i projekt digitalizacije dokumentacije olimpijskog nasljeđa
“Ponosni smo što smo uspjeli donijeti olimpijski duh Sarajeva i Bosne i Hercegovine u Pariz i pokazati bogatstvo umjetničkih ostvarenja naših kreativaca”, rekla je Senka Ibrišimbegović, direktorica Olimpijskog muzeja.
“Izložbom smo povezali dva grada kroz projekte poput ‘Srca Sarajeva’ francuske dizajnerice AgnesB za Sarajevo Film Festival, fotografije Milomira Kovačevića Strašnog te Muzeja savremene umjetnosti ‘George Pompidou’, koji je projektovao Renzo Piano. Piano je Sarajevu poklonio arhitektonski projekt Ars Aevi Muzeja, koji će se početi realizirati ove godine” kazala je Ibrišimbegović.
Promovisan je i projekt digitalizacije dokumentacije olimpijskog nasljeđa u saradnji sa Udruženjem olimpijskih historičara na čelu s Markusom Osterwalderom.
Gost iznenađenja bio je upravo Markus koji je u svom obraćanju potvrdio važnost projekta digitalizacije olimpijskih igara koje su nastale u analognoj eri.
“Veoma je značajno učiniti dostupnom dokumentaciju olimpijskih igara, što bi bio presedan i za sve druge zemlje u kojima su se održale olimpijske igre. Cilj je da sačuvamo naše nasljeđe i učinimo ga dostupnim svima” naveo je.
Tokom Markusovog boravka u Sarajevu snimljen je dokumentarni film koji je premijerno prikazan u paviljonu Švicarske.
Showcase&Expo Paris 2024. je izložba koja je pokazala da spoj sporta i kulture prevazilazi različitosti i ujedinjuje ljude širom svijeta.
Inicijativu za postavku izložbe pokrenuli su Olimpijski muzej Sarajevo i Ured za kreativni izvoz, a finansijsku podršku pružilo je Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo. Prijatelji projekta su Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine te Ambasada Bosne i Hercegovine u Parizu.