Analitičari: Izrael strateški podbacio u Gazi

Politički i vojni analitičari smatraju da izraelski rat u Pojasu Gaze neće postići svoje strateške ciljeve.

Vojni i strateški stručnjak, brigadni general Elias Hanna, smatra da je Al-Qassam preustrojio neke od svojih jedinica i preoblikovao ratnu scenu (REUTERS/Ramadan Abed)

Politički i vojni analitičari složili su se da izraelski rat u Pojasu Gaze neće postići svoje strateške ciljeve. Naglasili su da se vojna opcija pokazala kao neuspješna, zbog čega je neophodno krenuti u pravcu postizanja diplomatskog rješenja uprkos politici izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.

Analitičari su ovakve stavove iznijeli tokom gostovanja u Al Jazeerinoj emisiji “Gaza: Šta poslije?”, u kojoj su iznijeli svoje komentare na zajednički američki istraživački izvještaj u kojem se navodi da su Brigade Al-Qassam, vojno krilo Islamskog pokreta otpora (Hamas), uspjele obnoviti svoje kapacitete iako je prošlo deset mjeseci od rata.

Vojni i strateški stručnjak, brigadni general Elias Hanna, smatra da je Al-Qassam preustrojio neke od svojih jedinica i preoblikovao ratnu scenu kako bi se fokusirao na slabosti okupatorske vojske boreći se iz neposredne blizine, bez traganja za odlučujućom bitkom.

Hanna je istakao da se ova vrsta rata ne može dobiti, jer Hamas koristiti taktiku iscrpljivanje izraelske vojske, dok je Izrael podbacio u svojoj politici udaranja na centre moći u pokretu u nastojanju da destabilizira njegov sistem.

Istakao je da je došlo do promjene u karakteristikama ovog rata, ”koji je proizveo komandante na terenu koji se usavršavaju za borbu”, uz to što izraelski princip ubijanja i uništavanja približava otpor narodu Gaze.

‘Otpor je jači’

Saeed Ziad, istraživač političkih i strateških pitanja, kaže kako sada svi shvataju da je otpor postao jači. Kao dokaz za to navodi izjave glasnogovornika izraelske vojske Daniela Hagarija da je Hamas ideja i da ideja ne umire, kao i izjave drugih čelnika sigurnosnih i vojnih službi.

Ziad je objasnio da otpor ne samo da ima sposobnost regrutacije, već i izrađuje oružje i puni svoje zalihe, pored svojih obnovljivih taktičkih sposobnosti, što dodatno opterećuje Izrael.

Prema Ziadu, otpor se oslanjao na proizvodnju svog oružja za borbu protiv oklopnih vozila, aludirajući time na granate Al-Yassin 105 i eksplozivne naprave za gerilske napade. Ističe da je sposobnost otpora da dopuni svoje rezerve mnogo veća od sposobnosti Izraela da ih isprazni, pogotovo ako se uzme u obzir zaostalo okupatorsko oružje i napuštena municija.

Osvrćući se na navode u američkom izvještaju o uništenju nekih Al-Qassamovih jedinica, sagovornik je odbacio tu mogućnost. Kao dokaz za to navodi borbe u Beit Hanounu na sjeveru i u naselju Tel al-Hawa u Gazi koje i dalje traju, naglašavajući da sve jedinice djeluju, ali sa različitim intenzitetom.

Upozorio je da su Hamasove snage izbacile iz upotrebe 1.500 izraelskih vojnih vozila, te kako je više od 10.000 izraelskih vojnika poginulo i ranjeno. Dodaje da je Izrael pogrešno procijenio snagu otpora i sposobnost stanovništva Gaze da izdrži.

Zaključio je da Izrael vodi najveći rat u svojoj historiji i da je shvatio da otpor ne može biti poražen nakon neuspjeha da iseli stanovnike iz Gaze.

‘Nema strateškog uspjeha’

Diplomata i bivši zvaničnik američkog Ministarstva odbrane Adam Clements opisao je ovaj izvještaj kao važan, ističući da uvjeti omogućavaju Hamasu da ponovo izgradi svoje borbene sposobnosti i da regrutira borce na dugoročnom nivou.

Clements je istakao da Netanyahuova vlada može tvrditi da je postigla taktičke uspjehe u vidu atentata na lidere Hamasa i Hezbollaha, ali da nije postigla strateški uspjeh.

Naglasio je važnost postizanja političkog rješenja, ponovnog uspostavljanja ekonomije u Gazi i izgradnje institucija kako bi se započeo proces obnove, uz nužnost uvažavanja svih uvjeta koji su postojali u Gazi prije sukoba.

Izvor: Al Jazeera

Reklama