Protesti u Bangladešu: Umrlo gotovo 300 ljudi
Protesti su počeli prošlog mjeseca kada su studenti izašli na ulice zbog vladinih kvota za zapošljavanje i od tada su se proširili na nemire širom zemlje.
Demonstranti u Bangladešu pozvali su na masovni marš na glavni grad Daku. Protesti su počeli prošlog mjeseca kada su studenti izašli na ulice zbog vladinih kvota za zapošljavanje i od tada su se proširili na nemire širom zemlje.
Nasilje je do sada rezultiralo smrću gotovo 300 ljudi. Najmanje 91 osoba je ubijena, a stotine povrijeđene do sada u talasu nasilja širom zemlje od 170 miliona ljudi, dok je policija ispalila suzavac i gumene metke kako bi rastjerala desetine hiljada demonstranata.
Nastavite čitati
list of 3 itemsBangladeš: Ubijen muškarac za kojeg se sumnjalo da je htio oteti avion
Bangladeš izrekao 16 smrtnih kazni zbog ubistva studentice
Broj poginulih bio je najveći u jednom danu od svih protesta u novijoj istoriji Bangladeša, premašivši 67 smrtnih slučajeva prijavljenih 19. jula.
Premijerka Sheikh Hasina podnijela ostavku
Demonstranti su tražili ostavku dugogodišnje premijerke Sheikh Hasine.
“Ova pobuna studenata i građana će se nastaviti do pada Sheikh Hasine”, rekao je koordinator protesta Asif Mahmud u poruci na Facebooku kasno u nedjelju. „Sutra je ‘Marš u Daku’. Otputujte sada u Daku da svjedočite istoriji. Pridružite se konačnoj borbi”, rekao je.
U međuvemenu, premijerka Hasine podnijela je ostavku i vojnim avionom otišla u Indiju, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Napetost ključa u Daki nakon što su vlasti najavile policijski sat širom zemlje.
Vlada je proglasila policijski sat na neodređeno vrijeme u cijeloj zemlji.
“Vojska Bangladeša će izvršiti svoju obećanu dužnost u skladu sa ustavom i postojećim zakonima zemlje”, navodi se u saopštenju.
“U vezi s tim, od građana traži da se pridržavaju policijskog sata kao i da pruže punu saradnju”, te su dodali da je policijski sat uveden radi sigurnosti ljudi, imovine i važnih državnih institucija.