Američki univerziteti se pripremaju za novu sezonu protesta

Tokom prvog semestra, hiljade studenata širom SAD-a protestovali su protiv izraelske agresije na Pojas Gaze i podrške Bidenove administracije tom ratu.

Studenti prevoze svoje stvari na početku novog semestra na Univerzitetu Georgetown, Washington (Al Jazeera)

Američki studenti počeli su se vraćati na svoje univerzitete, pošto će sljedećeg ponedeljka u različitim državama početi novi (jesenski) semestar. To će se desiti nekoliko mjeseci nakon što su širom Sjedinjenih Američkih Država izbili protesti zbog izraelske agresije na Pojas Gaze i bezuvjetne podrške administracije Joea Bidena tom ratu.

U iščekivanju “vrućeg semestra”, mnogi univerziteti su već uveli nova pravila, kako bi izbjegli demonstracije, protestne kampove, kao i razne akte nasilja kojima su kampusi svjedočili prošlog proljeća.

Uz kontinuirani pritisak Kongresa i Ministarstva obrazovanja, pored tužbi koje su podnijeli mnogi jevrejski studenti i organizacije protiv onoga što smatraju “neprijateljskim okruženjem za jevrejske studente”, neki univerziteti su usvojili dodatne mjere kako bi spriječili ponavljanje scena i protesta od prošlog proljeća.

Nove procedure i ograničenja

Nove procedure i politika imaju za cilj da nametnu veću kontrolu nad svime što se dešava u kampusu, a mnogi univerziteti pooštravaju i nameću ograničenja kada i gdje se protesti mogu održavati. Među najvažnijim primjerima ograničenja su:

Univerzitet Columbia, čija je rektorica Nemat Shafik podnijela ostavku ovog mjeseca, usvojio je novi sistem koji ograničava pristup kampusu za sve one koji nisu članovi tog univerziteta. Smanjen je i broj ulaza i izlaza u kampus.

Postalo je uobičajeno vidjeti policijska vozila na kampusu Univerziteta Georgetown (Al Jazeera)

Univerzitet Južne Floride usvojio je politiku koja zahtijeva prethodno odobrenje za sve planirane aktivnosti, koje uključuju podizanje transparenata, postavljanje šatora ili korištenje pojačala.

Univerzitet u Kaliforniji zabranio je upotrebu maski za prikrivanje identiteta, kao što je zabranio i blokiranje hodnika i ulaza u univerzitetske zgrade, ali i organiziranje bilo kakve vrste protestnih kampova.

Univerzitet George Washington obustavio je aktivnosti grupa Studenti za pravdu u Palestini i Jewish Voice for Peace, dvije najvažnije studentske organizacije koje podržavaju palestinska prava.

Dogovor sa studentima

S druge strane, mnogi studenti koji su učestvovali u protestnim kampovima i demonstracijama prošlog proljeća preispituju taktike i strategije kako bi se suočili s novim ograničenjima.

Policija i univerzitetske snage sigurnosti uhapsile su više od hiljadu studenata na različitim američkim univerzitetima i optužile ih za ometanje obrazovnog procesa i uništavanje javne imovine. Međutim, većina univerziteta je odustala od krivičnih prijava, a stepen zabrane studiranja sveden je na uslovnu kaznu.

Većina studentskih protesta je bila mirna, ali neki od njih svjedočili su izbijanju nasilja i remećenju akademskog života u kampusu. Neki muslimanski i jevrejski studenti rekli su da su bili zastrašivani, maltretirani ili fizički napadnuti.

Na nekim univerzitetima tužioci su studentima ponudili dogovor prema kojem će optužbe protiv njih biti povučene ako “optuženi studenti” prihvate određene uslove.

Na Univerzitetu George Washington u D.C., studentima koji se suočavaju s krivičnim prijavama rečeno je da će te prijave biti povučene ako isti ograniče svoje kretanje po kampusu u narednih šest mjeseci, kako je objavio The Washington Post. To znači da će onima koji prihvate ovakav dogovor biti ograničeno kretanje po kampusu na boravak u spavaonicama i učionicama.

Nova taktika

Brojni studenti sa Univerziteta George Washington u američkoj prijestolnici rekli su za Al Jazeera da “planiraju brzo pokrenuti novi val protesta protiv američke podrške Izraelu u genocidnom ratu koji je pokrenut protiv civila u Pojasu Gaze”.

Studentica, koja je zatražila da je se ne fotografiše i da joj se ne spominje ime, rekla je: “Ne planiramo odustati, počinjemo sa protestima kada nam uvjeti to dozvole, i tu odluku ćemo donijeti mi, a ne administrativni službenici na univerzitetima.

Univerziteti zabranili proteste i noćevanje u svojim kampusima (Al Jazeera)

Studentica je dodala: “Nećemo stati i nećemo odustati od ukazivanja na ulaganja u kompanije za proizvodnju oružja i druge kompanije koje imaju koristi od rata u Pojasu Gaze, kao što nećemo odustati ni od zahtijeva za povlačenje univerzitetskih investicija iz Izraela”.

Još jedan student arapskog porijekla rekao je za Al Jazeeru: “Nećemo ponavljati raniju praksu organizacije mirnih demonstracija u krugu univerziteta, zatvarajući ulaze i izlaze u kampuse gdje su se održavale demonstracije kao što je to bio slučaj sa proljetnim protestima. Provest ćemo nove procedure i aktivnosti koje odaberemo u pravo vrijeme koje će nam ići na ruku.

Istovremeno, mnogi studenti su govorili i o strahovima od posljedica u slučaju učešća u protestnim aktivnostima ili događajima u univerzitetskim kampusima, a drugi su naveli da će zabrana nošenja maski kao metode kojoj su mnogi studenti – demonstranti pribjegli kako bi sakrili svoj identitet, otežati mogućnost njihovog efikasnog učešća u protestima.

Liga za borbu protiv klevete, jedna od najvažnijih američkih jevrejskih organizacija koja podržava Izrael, iskoristila je početak školske sezone da prikupi što više donacija, i u poruci svojim pristašama i simpatizerima koja je stigla i do Al Jazeere poručila: “Ovo vrijeme je strašno za jevrejske studente”.

Organizacija je kazala da bi se jevrejski studenti trebali osjećati sigurno i podržano u kampusima i da ne bi trebali biti podvrgnuti antisemitskoj retorici. Organizacija je također pokrenula kampanju “Ne na mom kampusu” kako bi osnažila studente, odgovorne i alumniste da se založe za promjene i identificiraju korake koje škole mogu poduzeti da bi implementirale sigurnosne standarde.

Izvor: Al Jazeera

Reklama