Michel: EU podržava sve metode koje vode ka rješenju dvije države, uključujući sankcije

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel rekao je da Evropska unija želi trenutni prekid vatre u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali.

Evropski dužnosnik je potvrdio podršku EU za dostavu zdravstvene pomoći i pomoći u hrani, te želji da igra pozitivnu ulogu u uspostavljanju primirja (REUTERS/Yves Herman)

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel rekao je da Evropska unija želi trenutni prekid vatre u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali, ističući da evropski lideri razmatraju vršenje pritiska na Izrael na sve načine, uključujući i uvođenje sankcija, kako bi ga potaknuli na prihvatanje sporazuma.

U intervjuu za Al Jazeeru, Michel je naglasio da je Zapadna obala podložna nezakonitoj okupaciji i neprihvatljivom procesu naseljavanja, te rekao da Unija podržava napore mnogih zemalja za prekid vatre.

Evropski dužnosnik je potvrdio podršku EU za dostavu zdravstvene pomoći i pomoći u hrani, te želji da igra pozitivnu ulogu u uspostavljanju primirja, vraćanju talaca i obavezivanju svih strana na poštivanje međunarodnog prava i uzdržanost, napominjući da zemlje EU žale zbog trenutne eskalacije.

Istakao je da je 27 članica EU odlučilo da od početka tekućeg rata poveća pomoć i izdvojilo oko milijardu eura za pomoć civilima, ali je problem što izraelske vlasti onemogućavaju unos tih sredstava.

Podrška naporima Ujedinjenih nacija

Tvrdi da je Unija veoma šokirana prizorima svakodnevnog ubijanja djece i civila, te da ulaže velike napore da ubijedi Izrael da dozvoli dostavu pomoći i odredi mjesta za njenu distribuciju.

Dodao je da Evropska unija podržava Ujedinjene nacije u unosu neophodnih sredstava, uključujući i vakcine protiv dječje paralize, te kazao da je lično kontaktirao izraelskog premijera Benjamina Netanyahua kako bi se olakšao unos ovih vakcina.

Michel je objasnio da tokom svojih posjeta regiji Zaljeva pokušava da koordinira napore sa evropskim liderima kako bi se omogućio prekid vatre s ciljem pružanja pomoći civilima.

Rekao je da su pregovori još u toku, ali da su teški, jer Netanyahu ne odgovara na pritisak čelnika EU koji ima za cilj prekid vatre, što ukazuje da se napori i dalje nastavljaju da bi se ovaj cilj postigao.

Evropski zvaničnik je ukazao i na postojanje pokušaja da se Iran ubijedi u suzdržanost, jer Gaza svjedoči katastrofi, a ako izbije širi rat, cijeli region će svjedočiti tome, posebno Liban.

Rekao je da glavni cilj mora biti rad na implementaciji rješenja o dvije države i potpisivanju sporazuma o normalizaciji odnosa između Izraela i drugih arapskih zemalja kako bi region mogao živjeti u miru, izrazivši uvjerenje u neophodnost vršenja svakog mogućeg pritiska na Izrael, Islamski pokret otpora Hamas i druge strane dok se ne postigne prekid vatre i oslobode zarobljenici.

Naglasio je da nema drugih rješenja osim prekida vatre, povratka zarobljenika i implementacije rješenja o dvije države, te poručio da to moraju podržati Evropa, zaljevske države, SAD i druge strane u regionu.

Podrška dostojanstvu Palestinaca

Što se tiče napora Evropske unije u ovom trenutku, Michel je rekao da je Unija prvi zagovornik razvoja palestinskog naroda po pitanju zdravstva i obrazovanja i da je uspostavila zračne mostove za podršku Agenciji Ujedinjenih naroda za pomoć i rad za izbjeglice (UNRWA), koja ima veoma važnu ulogu.

Michel je istakao da je Evropska unija stala u odbranu UNRWA-e kada su na sceni bili pokušaji njene destabilizacije, “i moramo uložiti više napora da poguramo Izrael ka prekidu vatre, jer Evropska unija ima dobre odnose s palestinskim narodom”. Rekao je da je sigurnost jedno, a mir drugo, ukazujući na važnost rada na postizanju mira.

Otkrio je da će EU u narednim sedmicama voditi sistematski dijalog oko utvrđivanja okvira odnosa Evropske unije i Izraela, napominjući da će prvi kriterij u tim odnosima biti poštivanje dostojanstva naroda.

Kaže da 27 lidera Evropske unije ima čvrst stav o poštivanju međunarodnog prava i proporcionalnosti u odgovoru, kao i da podržavaju rad Međunarodnog suda pravde (ICJ) i Međunarodnog krivičnog suda (ICC).

Michel je naglasio da EU ne prihvata da se palestinski narod tretira na ovaj način i da se nada da će snažno raditi sa partnerima kako bi potaknuli Izrael na prekid vatre. Ali je također naglasio važnost da pomagači Hamasa priznaju pravo Izraelu na postojanje i sigurnost i da ne podižu tenzije.

Govoreći o stavu Evropske unije o bilo kojoj mogućoj odluci Međunarodnog suda pravde ili Međunarodnog krivičnog suda, Michel je rekao da svi moraju dozvoliti da ove institucije rade svoj posao neovisno, jer situacija u Gazi nije ograničena samo na regiju, već se tiče i međunarodnog mira.

Naglasio je da nepoštivanje međunarodnog prava i širenje naselja predstavljaju prepreku međunarodnom miru, što je navelo Evropsku uniju da uvede sankcije onima koji vrše provokacije na Zapadnoj obali.

Rekao je da EU trenutno proučava mogućnost aktiviranja ovih mehanizama kako bi natjerala Izrael da poštuje međunarodno pravo i prekid vatre, napominjući da postoje pravila koja se odnose na ulazak pomoći koja se moraju poštovati čak i u vrijeme rata.

Definisanje odnosa sa Izraelom

Povodom uvođenja sankcija Izraelu, evropski zvaničnik je rekao da Evropska unija prati rad međunarodnih pravosudnih institucija kako bi one svoj posao obavljale bez ikakvih pritisaka, ukazujući da EU ne samo da želi da prisili Izrael na prekid vatre, već je i posvećena sigurnosti Izraela aktiviranjem ovih mehanizama za kontrolu njegovog ponašanja.

Rekao je da poznaje mišljenje regije o stavu Unije, kojeg, po njima, karakteriziraju dvostruki standardi, posebno kada se stav o Gazi uporedi sa stavom EU o Ukrajini.

Michel je naglasio da zemlje EU imaju različite odnose sa Izraelom i sa zemljama regiona, ali su se sve nedavno složile oko prava Izraela na postojanje, kao i o prekidu vatre i potvrdi rješenja o dvije države kako bi se osiguralo priznanje palestinske države u budućnosti.

Također je naglasio potrebu korištenja svih mogućih metoda kako bi se Izrael uvjerio da mu mir ide u prilog, u vrijeme njegovog suprostavljanja grupama kao što je Hamas ili zemljama poput Irana koje se pokušavaju domoći nuklearnog oružja.

Rekao je da je EU otvorila dijalog s Teheranom o nuklearnom programu uprkos povlačenju Washingtona iz sporazuma.

Što se tiče mogućeg odgovora Irana na ubistvo bivšeg vođe Hamasa Ismaila Haniyeha na njegovoj teritoriji, Michel je pozvao sve na suzdržanost “kako stvari ne bi izmakle kontroli gdje bi svi bili na gubitku”.

Zaključio je da je prije dvije sedmice razgovarao s iranskim predsjednikom Masoudom Pezeshkianom, te da je razgovor bio konstruktivan, kao i to da je njim pripremljen put za nastavak političkog dijaloga i jačanje odnosa s EU uprkos razlikama, ističući da će saradnja sa partnerima u regionu biti veoma korisna u tom pogledu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama